Peter Prevc: zlati deček slovenskih smučarskih skokov

Smučarski skoki 6. Feb 20249:16 0 komentarjev
Peter Prevc
Foto: Aleš Fevžer

Po Štefanu Hadalinu je Smučarska zveza Slovenije pripravila še drugo izredno novinarsko konferenco v manj kot tednu dni. Tokratni razlog? Napoved konca kariere najboljšega slovenskega smučarskega skakalca vseh časov Petra Prevca. Ob tem vas vabimo, da se sprehodite skozi številke izjemne kariere.

Za razliko od obeh kolegov iz alpskega smučanja odločitev ni takojšnja, temveč bo ’v veljavo’ stopila ob koncu letošnje sezone. Peter Prevc bo namreč po izpuščenih tekmah v Lake Placidu  normalno tekmoval v Saporu, Oberstdorfu, Lahtiju, norveški turneji, zadnje skoke pa bo opravil v domači Planici, kjer bo tekmovalno pot uradno zaključil 24. marca.

31-letnika iz Dolenje vasi v Selški dolini se že nekaj let drži naziv najboljšega slovenskega skakalca vseh časov. Čeprav je njegov predhodnik Primož Peterka osvojil dva velika kristalna globusa, Prevc pa ’le enega, ostale številke jasno govorijo v njegovo prid.

15 zmag v eni sezoni (2015/16), skupno 23 v karieri ga uvršča na sam vrh večne slovenske lestvice. Ima jih osem več od Peterke (15), tretji je Primož Ulaga z devetimi. Vsaj pet so jih zbrali še Robert Kranjec (7), Anže Lanišek (6) in Petrov brat Domen (5). Šest jih je zbrala tudi njuna sestra Nika.

V svetovnem merilu je Peter Prevc na 12. mestu, izenačen z velikanoma tega športa Thomasom Morgensternom in Švicarjem Simonom Ammannom. Točno 30 več jih je zbral vodeči na lestvici Gregor Schlierenzauer. Na istem mestu je član SSK Triglav Kranj tudi pri stopničkah, kjer si položaj deli z Rjojujem Kobajašijem. Na vrhu je Stefan Kraft, ki je prav v tej sezoni popravil rekord pri številki 109. Na repu deseterice je Prevc po številu nastopov v svetovnem pokalu (145), a bo že do konca sezone ujel devetega Andreasa Goldbergerja. Kako pomemben člen reprezentance je vse od svojih začetkov, pa pove podatek, da je sodeloval pri vseh 12 ekipnih zmagah v svetovnem pokalu. Zaradi grdega padca na treningu pa ga ni bilo zraven ob zlatem veselju ekipne četverice (Lanišek, Zajc, Jelar, Kos) na planiškem šampionatu.

Peter Prevc
Foto: Aleš Fevžer

Največji uspehi Petra Prevca:

– zmagovalec skupnega seštevka svetovnega pokala (2015/16)
– zmagovalec seštevka v poletih (2013/14, 2014/15, 2015/2016)
– dobitnik zlate (Peking 2022, mešana ekipna), dveh srebrnih (Soči 2014; Peking 2022, ekipna) in bronaste (Soči 2014) olimpijske kolajne
– dobitnik ene srebrne (Predazzo 2013) in dveh bronastih (Oslo 2011, ekipna; Predazzo 2013) na nordijskih svetovnih prvenstvih
– dobitnik treh zlatih (Kulm 2016; Vikersund 2022, ekipna; Kulm 2024, ekipna), srebrne (Oberstdorf 2018, ekipna) in bronaste (Harrachov 2014) kolajne na svetovnih prvenstvih v poletih
– zmagovalec novoletne turneje 2015/16
– 23 posamičnih zmag v svetovnem pokalu (skupno 57 stopničk), 12 ekipnih zmag v svetovnem pokalu (skupno 30 stopničk)
– slovenski (in en dan tudi svetovni) rekorder (250 metrov)

Sezona, ki se zdi neponovljiva

Z legendarno, nepozabno in neponovljivo sezono 2015/16, v kateri je osvojil novoletno turnejo, zlato kolajno na SP v poletih, mali kristalni globus v poletih in veliki kristalni globus za skupni seštevek, pa se je neuradni kapetan slovenske skakalne eskadrilje zapisal v zgodovino. Rekordnih 15 zmag, 22 stopničk in neverjetne 2303 točke na 29 tekmah so številke, ki se zdijo kljub podaljševanju sezon nerealne in nedosegljive.

Štirikratni slovenski športnik leta je blestel tudi na velikih tekmovanjih. Na olimpijskih igrah, svetovnih prvenstvih in svetovnih prvenstvih v poletih je osvojil 12 odličij, od tega jih je točno polovica posamičnih. Da bi imel z vseh treh tekmovanj popoln komplet, mu manjka le zlata kolajna s SP v nordijskih disciplinah. Za vrat mu sicer diha Timi Zajc, ki je pri 23 letih na omenjenih tekmah nabral že 9 kolajn.

Ni kaj, od skokov se res poslavlja velikan, ki mu ni in ne bo enakega.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!