Podkorenska strmina bi morala danes in jutri gostiti moške tekme svetovnega pokala v tehničnih disciplinah, a Pokal Vitranc je bil zaradi previsokih temperatur in neprijazne vremenske napovedi odpovedan. Statistika kaže, da je bilo vreme v letošnji zimi izrazito nenaklonjeno alpskim smučarjem in smučarkam.
Današnji in jutrišnji spored alpskih smučark in smučarjev je zgolj polovičen. Medtem ko se ženska karavana mudi v švedskem Areju, pa bi morali moški, vključno z Žanom Kranjcem, loviti točke v Kranjski Gori. A je pretoplo vreme z neugodno napovedjo odneslo Pokal Vitranc, kar se je podkorenskim organizatorjem v zadnjem desetletju in pol zgodilo šele drugič (pa tudi leta 2020 vreme ni imelo prstov vmes, pač pa je šlo za odpoved zaradi pandemije koronavirusa). Kar bo imelo tudi finančne posledice.
V letošnjem koledarju svetovnega pokala je bilo sicer načrtovanih skupno 90 tekem – 45 za moške in 45 za ženske. Odpadlo jih je 19, po nekaj nadomestnih tekmah na drugih prizoriščih pa skupno ni bilo mogoče izpeljati kar 14 tekem za točke svetovnega pokala!
To je največja številka odpovedi v zgodovini. Pri tem so imeli več težav moški, ki so na načrtovanih prizoriščih odpeljali zgolj 5 od 13 smukov, odpadli pa so tudi trije od 13 slalomov. Pri ženskah je bil vpliv neugodnega vremena manjši, odpadlo je šest od načrtovanih 45 tekem, večina v hitrih disciplinah.
Odpovedi pri ženskah:
2x smuk Zermatt/Cervinia (18. in 19. 11.), 1x superveleslalom St. Moritz (7. 12.; prestavljeno v Altenmarkt Zauchensee), 1x smuk in 1x superveleslalom Garmisch Partenkirchen (3. in 4. 2.), 2x superveleslalom Val di Fassa (24. in 25. 2.; eden prestavljen v Kvitfjell), 1x smuk Kvitfjell (2. 3.)
Odpovedi pri moških:
1x veleslalom (Sölden, 29. 10.; prestavljeno v Aspen), 2x smuk Zermatt/Cervinia (11. in 12. 11.; eden prestavljen v Val Gardeno), 1x smuk in 1x superveleslalom Beaver Creek (2. in 3. 12.; smuk prestavljen v Wengen), 1x slalom Val d’Isere (10. 12.), 2x smuk Chamonix (2. in 3. 2.), 1x slalom Bansko (11. 2.), 1x veleslalom in 1x slalom Kranjska Gora (9. in 10. 3.)
Zaradi številnih prestavljanj je prihajalo do večjih lukenj v koledarju na eni strani, obenem pa do večjih zgostitev tekem v drugih obdobjih. In prav prevelike fizične obremenitve so bile glavni razlog, ki so ga smučarji in smučarke omenjali ob preštevilnih poškodbah v želji, da se program tekmovanj v prihodnosti prilagodi tudi njihovim zahtevam.
Ob vprašanju globalnih sprememb, ko se nižjeležeča smučišča vse pogosteje soočajo s pomanjkanjem snega, še vedno pa pridejo tudi konci tedna, ko je na posameznih prizoriščih tega naenkrat preveč, se je Mednarodna smučarska zveza (FIS) v iskanju ravnovesja in zadovoljstva svojih tekmovalcev in tekmovalk ob načrtovanju koledarja za prihodnja leta znašla v veliki dilemi.
Številka odpovedi morda še ni dokončna. Po vikendu v Areju se namreč celotna karavana seli v avstrijski Saalbach, kjer bo na sporedu zaključek sezone – prvič v dveh koncih tedna. 16. in 17. marca bosta najprej na sporedu oba slaloma in veleslaloma, 22. in 24. marca pa še oba superveleslaloma in smuka.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!