Srb evropski prvak, Šubelj na 25. mestu, Laura Unuk najboljša med ženskami

Drugi športi 16. Dec 20230:01 0 komentarjev

Slovenski šahist Jan Šubelj je na evropskem prvenstvu v pospešenem šahu v Zagrebu zasedel končno 25. mesto. Naslov evropskega prvaka je slavil srbski velemojster Aleksej Sarana z 9,5 točke po 11 krogih po švicarskem sistemu. Med ženskami je bila najboljša prav Slovenka Laura Unuk na 47. mestu. Osvojila je 7,5 točke.

Drugo mesto je z 9 točkami pripadlo Armencu Haiku Martirosjanu, ki je po prvem dnevu vodil s popolnim izkupičkom 6 točk. Drugi dan je Armenec z ratingom 2634 po lestvici Mednarodne šahovske zveze (Fide) štirikrat remiziral in enkrat zmagal ter ponudil priložnost tekmecem, da ga ujamejo in prehitijo.

To je uspelo le Sarani (rating 2649), ki je zadnji dan slavil trikrat in dvakrat remiziral, tudi proti Martirosjanu. Za prvo mesto je prejel 5000 evrov denarne nagrade. Tretje mesto je s prav tako 9 točkami zasedel Romun Bogdan-Daniel Deac (2623).

Najboljši izmed 33 slovenskih šahistov je bil na koncu Šubelj (2430), ki je drugi dan trikrat slavil ter po enkrat remiziral in izgubil. Na koncu je zbral 8 točk.

Laura Unuk
Laura Unuk. Foto: Profimedia

Med Slovenci je sledil Domen Tisaj (2306) na 43. mestu s 7,5 točke. Toliko jih je zbrala tudi na koncu 47. Laura Unuk (2186), ki je bila med ženskami na koncu najboljša. S 7 točkami je bila naslednja po vrsti Romunka Irina Bulmaga (2363) na 65. mestu.

Med stoterico so se od Slovencev uvrstili še Matej Šebenik (2488) na 55. mestu s 7 točkami, Gal Drnovšek na 63. s 7, Aljoša Tomazini (2297) na 76. s 7 točkami ter Maksim Goroškov (2253) na 97. in Leon Mazi (2233) na 99. mestu. Oba sta zbrala 6,5 točke.

Tekmovalci v pospešenem šahu so imeli v vsakem od 11 krogov na voljo 15 minut časovne zapore ter dodatnih deset sekund za vsako potezo. Nastopilo jih je 437.

V soboto bo na vrsti še tekmovanje v pospešenem šahu s tremi minutami ter dodatnima dvema sekundama za vsako potezo. Prijavljenih je 627 tekmovalcev, od tega 71 Slovencev. Igrali bodo 13 krogov po švicarskem sistemu.

Skupaj v hrvaški prestolnici nastopa 687 igralcev in igralk iz 40 držav stare celine.