Angleži v velikem slogu do prvega polfinala po 25 letih

Euro 3. Jul 202122:55 > 23:07 0 komentarjev
Harry Maguire

Na evropskem nogometnem prvenstvu so znani vsi polfinalisti. Španiji in Italiji sta se danes pridružili še Danska in Anglija. Prva je bila v Bakuju z 2:1 boljša od Češke, medtem ko so Otočani v Rimu s kar 4:0 nadigrali Ukrajince.

Angleži, ki so lovili prvi polfinale na Eurih po četrt stoletja, bi v tekmo težko vstopili bolje. Ukrajinsko obrambo so izigrali po vsega treh minutah in pol, za kar je imel ogromno zaslug Raheem Sterling. S podajo v kazenski prostor je odlično zaposlil Harryja Kane, ki mu z le nekaj metrov ni bilo težko zatresti mreže.

(Foto: Cecilia Fabiano/AP)

Ukrajino je v igro poskušal vrniti Roman Jaremčuk. V 17. minuti je pobegnil angleškim branilcem, sprožil močan in natančen strel po tleh, a se je z obrambo izkazal Jordan Pickford.

Angleži so bili večji del prvega polčasa podjetnejši in imeli pobudo, popustili pa v zaključnih minutah, česar pa Ukrajina ni znala kaznovati.

Otočani so v drugi polčas vstopili tako kot v prvega – z novim hitrim zadetkom. Tega je v 46. minuti dosegel Harry Maguire, ki je bil po podaji Luka Shawa s prostega strela najvišji v kazenskem prostoru Ukrajine. Ta si od šoka še ni dobro opomogla, ko se je na semaforju olimpijskega stadiona v Rimu že izpisal rezultat 3:0 za Anglijo. V 50. minuti je Georgija Buščana še drugič premagal Kane, svojo drugo asistenco pa je vpisal Shaw.

Vse upe Ukrajine na morebiten zasuk je dokončno pokopal rezervist Jordan Henderson. Nogometaš Liverpoola je v 63. minuti izkoristil nepazljivost tekmečeve obrambe in po podaji s kota dosegel svoj premierni reprezentančni gol. S tem je postavil tudi končni izid 4:0 za Anglijo, ki je postala še zadnji polfinalist letošnjega evropskega prvenstva.

Danci strli Čehe za prvi polfinale po letu 1992

Dvoboj na azijskih tleh med Danci in Čehi je bil po letu 2004 drugi na evropskih prvenstvih. Tedaj je bila z 2:0 boljša Danska, ki je dvoboj bolje pričela tudi na olimpijskem stadionu v Bakuju. Za prvi zadetek so Skandinavci potrebovali le pet minut, pod njim pa se je podpisal Thomas Delaney. Vezist Borussie Dortmund je izkoristil izvrstno podajo Jensa Strygerja Larsena in češkega vratarja Tomasa Vaclika premagal z natančnim strelom z glavo.

Tekma se je v nadaljevanju še bolj razživela, Čehi pa bi se lahko znašli v še večjih težavah, če bi bila Mikkael Damsgaard in Delaney ob svojih poskusih bolj zbrana. Češka je na napade tekmecev skušala odgovoriti v 22. minuti, ko je podajo v kazenski prostor prejel Tomaš Holeš, a se je v vratih izkazal Kasper Schmeichel.

V sklepnem delu dinamičnega prvega polčasa je za še večje veselje sicer maloštevilnih danskih navijačev poskrbel Kasper Dolberg. V 42. minuti je po podaji Joakima Maehleja dosegel še tretji zadetek na letošnjem prvenstvu in podvojil vodstvo svoje reprezentance.

(Foto: Darko Vojinovic/AP)
(Foto: Valentyn Ogirenko/Reuters)

A Čehi niso izobesili bele zastave. Na uvodu drugega polčasa so pritisnili na vrata Dancev, premoč pa kronali v 49. minuti. Po podaji Vladimirja Coufala je vodstvo Dancev znižal Patrik Schick, ki se je po tekmah proti Albaniji, Škotski, Hrvaški in Nizozemski a Euru še petič vpisal med strelce ter po številu golov na tekmovanju ujel Cristiana Ronalda.

Priložnosti za gol so se v naslednjih minutah ponudile obema reprezentancama. Pri Danski Poulsenu in Maehleju, pri Čehih Součku. A do spremembe izida ni več prišlo. Danska je v zaključku zdržala pritisk tekmeca in si kot tretja reprezentanca zagotovila prvi nastop v polfinalu po letu 1992.

Zmagovalca današnjih tekem se bosta v med seboj udarila v polfinalu, ki bo 7. julija na Wembleyju. Dan prej bo na kultnem stadionu v angleški prestolnici prvi polfinalni obračun: Španija-Italija.