Slavje v Podmežakli – Viikila izenačil serijo

Alpska liga 12. Apr 202221:40 > 22:06 0 komentarjev

Hokejisti Jesenic so na drugi finalni tekmi alpske hokejske lige premagali Asiago s 4:3 po podaljšku in izid v zmagah poravnali na 1:1. Junak je postal Jesperi Viikila z golom v 49. sekundi podaljška.

Tudi drugo slovensko-italijansko srečanje je postreglo z zelo izenačenim dvobojem. Jesenice so v prvi tretjini dvakrat povedle, a prednosti niso znale obdržati. Še več, Asiago je v drugem delu prišel do zasuka, a gorenjska trma je izsilila podaljšek. V njem je veliki junak domačih z golom že po 49 sekundah postal Jesperi Viikila.

“Hvala bogu, da smo zmagali. V seriji je 1:1, zdaj pa gremo v četrtek spet v Italijo. Tudi tam jih bomo ’prekucnili’, naslov pa potrdili doma v soboto. Navijači so naš šesti igralec, dali so nam veliko energije. Odločilna sta bili želja in volja. Ena ekipa, eno srce. To nas bo krasilo do konca sezone. V tretji tretjini so nas navijači dvignili, da smo leteli po ledu. Regeneracija takoj po tekmi – na kolo, jutri spet trening in v ledeno vodo. Podpora s tribun, igranje doma, to je res velika prednost. Upam, da pridejo navijači v takem številu tudi v soboto,” je dejal strelec tretjega gola za Jesenice Luka Ščap.

S prvo pravo akcijo do vodstva

Uvod v srečanje, ki ga je še pred sodniki s simbolnim metom ploščka srebrni olimpijec Cene Prevc, je pripadel gostom. Ti so z vseh strani obstreljevali Oscarja Fröberga, a se švedski čuvaj ni pustil premagati. Je pa zato po lepem prehodu iz srednje tretjine po samostojni akciji s sredine iznad krogov lepo zadel Nejc Brus in poskrbel za veselje na tribunah Podmežakle.

Jeseničani so tako kot na prvi tekmi v Asiagu prvi povedli, a tudi tokrat prednosti niso zadržali dolgo. Italijani so v 11. minuti iz praktično nenevarne akcije izenačili, ko je plošček v mrežo med nogama Fröberga zbezal Giordano Finoro. A zadnja beseda v prvi tretjini je vendarle pripadla domačim, ko je v 16. minuti po lepi podaji z leve strani iz zadnje črte nato s prve udaril Luka Ulamec.

Popoln preobrat gostov

A zaostanek po prvih 20 minutah je le prebudil hokejiste Asiaga. V drugi tretjini so bili občutno boljši tekmec, dvakrat pa so tudi zatresli mrežo. Najprej je za šok lepo napolnjene Podmežakle že po 22 sekundah druge tretjine s strelom z leve strani od daleč poskrbel Lorenzo Casetti. Jeseničani so se pobrali in imeli tudi svoje priložnosti, ki pa so ostale neizkoriščene. Je pa zato še enkrat zadel Asiago, v 38. minuti je z modre linije zadel še Michele Marchetti. V prvem poskusu je ploščico sicer zgrešil, v drugo pa z neubranljivim strelom poskrbel za vodstvo rumeno-rdečih pred zadnjo tretjino.

Asiago je v drugi tretjini prišel do preobrata, a na koncu poražen zapušča Slovenijo.

Ni manjkalo veliko do slavja po 60 minutah

Asiago je tudi v začetku tretjega dela deloval prepričljivo in zdelo se je malo realno, da bodo njegovi hokejisti zapravili priigrano vodstvo. Toda Jeseničani se niso predali, izjemno nevarni so bili sploh v zadnjih 10 minutah rednega dela tekme. Že v 52. minuti sta ob izključitvi Camerona Ginnettija lepi priložnosti za 3:3 zapravila Nejc Brus in Jaša Jenko. Kar jima ni uspelo, pa je v 53. minuti že ob igri petih proti petim popravil Luka Ščap od daleč.

Eksplozija navdušenja se še ni polegla, ko sta v 56. minuti krasen protinapad izpeljala Jure Sotlar in Erik Svetina, a je zadnji zadel le prečko, kar so po ogledu videoposnetka poskrbeli tudi sodniki. Železarji so silovito pritiskali, le dobrih 9 sekund pred koncem rednega dela pa je bil pri gostih izključen Stefano Giliati, tako da so domači podaljšek začeli s številčno prednostjo.

To so izkoristili že po 49 sekundah, ko je odločilni gol dosegel Finec Jesperi Viikila, ki je podstavil palico po strelu rojaka Eetuja Ela od daleč.

Tretja tekma bo v četrtek v Asiagu, serija pa se bo v Podmežaklo vrnila v soboto, ko bo na Gorenjskem četrti dvoboj. Začel se bo ob 19. uri.

Alpska liga, finale, druga tekma

Torek, 12. april:

Jesenice – Asiago 4:3 po podaljšku (2:1, 0:2, 1:0, 1:0) /1:1/

Strelci: 1:0 Brus (Sotlar, 7.), 1:1 Finoro (11.), 2:1 Ulamec (Sotlar, Zibelnik, 16.), 2:2 Casetti (Giliati, Mantenuto, 21.), 2:3 Marchetti (38.), 3:3 Ščap (Viikila, Elo, 53.), 4:3 Viikila (Elo, Pance, 61.)

V poševnicah je napisan izid v zmagah. Igrajo na tri zmage.