Olimpija povozila Jesenice in naredila prvi korak k novi zvezdici

Hokej 8. Mar 202421:30 0 komentarjev
Olimpija Jesenice

Uvodno dejanje finala državnega prvenstva je pripadlo hokejistom Olimpije, ki so večne tekmece z Jesenic v domači dvorani ugnali s kar 9:3 in prišle do prve zmage v seriji na štiri dobljene tekme. Naslednji obračun zmajev in železarjev bo že v nedeljo v Podmežakli.

Na prvem od vsaj štirih finalnih derbijev dvoma o zmagovalcu ni bilo. Jesenice so bile favorizirani Olimpiji konkurenčne le v prvih desetih minutah, nato pa so zeleno-beli unovčili prednost v kvaliteti in prišli do visoke zmage (9:3). Blestel je Nik Simšič, ki je dosegel štiri zadetke, od tega tri ob igralcu več na ledu. Še trikrat je bil natančen Aljaž Predan. Za Jesenice sta se med strelce vpisala Tadej Čimžar in Urban Sodja.

Serija, v kateri Ljubljančani lovijo 19. zvezdico v samostojni Sloveniji, Jeseničani pa 14., se nadaljuje že v nedeljo, ko bo tekmeca pozdravila jeseniška Podmežakla. Prvak bo postala ekipa, ki bo prva zbrala štiri zmage.

Kaj bi bilo, če bi bilo …

Olimpija je že v prvi tretjini prišla do visoke prednosti (3:0), čeprav bi se kaj hitro lahko obrnilo tudi drugače. V prvem napadu, še pred iztekom prvih 30 sekund, sta sama proti Lukašu Horaku zadrsala jeseniška napadalca Žan Jezovšek in Lovro Kumanović, a je češki vratar strel slednjemu ubranil. Ljubljančani so nato na ledu vzpostavili prevlado, ki pa je bila vsaj v začetku jalova. Vse do 11. minute, ko je Aljaž Predan iz desnega mrtvega kota izkoristil, da je bil Žan Us preveč iz gola, ga zadel v hrbet, plošček pa se je odbil v mrežo.

Zmaji so se sprostili, kar so dokazali v 17. minuti ob številčni prednosti, ko sta Žiga Pance kot podajalec in Nik Simšič kot strelec po domiselni akciji poskrbela za 2:0. Da so domači na odmor odšli še z golom višjo razliko, pa je dobro minuto pozneje poskrbel še Maris Bičevskis. Latvijec je pred golom prišel do ploščice, jo z bekhendom poslal proti vratom, tam pa se je nesrečno odbila od palice Tadeja Čimžarja in pretentala Usa za izid prvih 20 minut (3:0).

Simšič nadaljeval simultanko

Gostitelji so kmalu po začetku druge tretjine zadeli še enkrat, a je bil gol po ogledu videoposnetka razveljavljen. So pa bili zato hokejisti Olimpije uspešni že v naslednji akciji. Na jeseniško kazensko klop se je usedel Tim Borse, po novi uigrani kombinaciji pa je še drugič danes zadel Simšič. Isti igralec je že v 25. minuti dosegel hat-trick, ko je mimo vrat streljal Marcel Mahkovec, plošček se je odbil od ograde za golom, Simšič pa je izkoristil prepočasno reakcijo vratarja Usa. V Tivoliju je počila petarda.

Us je kmalu zatem izgubil živce, saj se mu soigralci ob stalnem napadanju Olimpije niso postavili v bran. Na obeh straneh je malce zavrela kri, a brez večjih posledic. Simšič je kmalu zatem nadaljeval strelski šov, ob novem powerplayu je bil uspešen še četrtič za 6:0. Za vsaj častni gol železarjev je v 36. minuti poskrbel Tadej Čimžar, ki je po protinapadu treh proti enemu z lepim strelom v zgornji levi kot premagal Horaka. A odgovor – tudi po krasnem zadetku – je sledil še pred drugim odmorom, ko je Aljaž Predan s strelom iz prve poskrbel za 7:1.

Olimpija Jesenice Us Zajc

Miren zaključek, nadaljevanje v nedeljo

Jesenice so v zadnjo tretjino vstopile z Ianom Sotlarjem, ki je v vratih zamenjal Usa. 21-letnik se je izkazal z nekaj zanesljivimi posredovanji, potem ko je ritem igre pričakovano malce padel. V 50. minuti so železarji izpeljali lep protinapad, ki ga je po podaji Erica Panceta kronal Urban Sodja. Olimpija je odgovorila v 56. minuti in 59. minuti. Najprej je drugi gol večera dosegel Predan, 100 sekund pred koncem je zadel še Žiga Mehle. Končna beseda je pripadla gostom, za končnih 9:3 je bil natančen Grega Pazlar.

Druga tekma bo v nedeljo na Jesenicah, tretja v torek spet v Ljubljani, četrta v petek v Podmežakli. Če prvak še ne bo znan, so dodatni termini še 17., 19. in 22. marec.

Olimpija – Jesenice 9:3 (3:0, 4:1, 2:2)

Predan 12., 40., 55., Simšič 17./PP1, 22./PP1, 25., 30./PP1, Bičevskis 18., Mehle 59.; Čimžar 36., U. Sodja 50., Pazlar 60.