Brazilski nogometni dres velja za enega najbolj prepoznavnih in ikoničnih dresov na svetu. A eden od simbololov brazilskega ponosa je v 214-milijonski južnoameriški državi po zaslugi zdaj že nekdanjega predsednika Jaira Bolsonara in njegovih podpornikov v zadnjih letih postal predmet razdora in hudih delitev.
Ena največjih športnih stavnic na svetu pred začetkom svetovnega prvenstva v Katarju Braziliji napoveduje kar 88,7 odstotka možnosti, da se bo uvrstila v osmino finala, slabih 26 odstotkov, da bo zaigrala v finalu in 16,1 odstotka, da bo 18. decembra še šestič osvojila naslov najboljšega na svetu. To jo postavlja v vlogo glavnega favorita za končno zmago, pred Argentino in celo aktualno prvakinjo Francijo, ki z dobrimi 12 odstotki možnosti na lestvici zasedata drugo in tretje mesto.
Zmaga v južnoameriških kvalifikacijah, niz 15 tekem brez poraza in zvezdniška ekipa, ocenjena na kar 1,13 milijarde evrov, so le nekateri atributi, ki govorijo v prid ekipi selektorja Titeja. A četudi je statistika še tako zelo na strani Brazilije, se mora za osvojitev lovorike sestaviti nešteto dejavnikov – tudi takšnih, ki so neoprijemljivi in neizmerljivi.
V omenjeno kategorijo lahko prištejemo moštveno sinergijo, ki predstavlja nepogrešljiv segment tudi v selekciji Brazilije. A najbolj nogometna dežela na svetu bo šampionat na Bližnjem vzhodu pričakala močno razdvojena, nezanemarljivo vlogo, da je tako, pa imajo tudi nekateri posamezniki nacionalne nogometne zasedbe.
Po vzoru Trumpovih podpornikov
Še preden so se mediji v Braziliji ta mesec začeli resneje posvečati bližajočemu se svetovnemu prvenstvu, so osrednjo pozornost namenjali volitvam za predsednika države. 30. oktobra se je v drugem krogu nekaj manj kot 120 milijonov državljanov napotilo na volišča in izbiralo med dvema kandidatoma – nekdanjim kaznjencem in socialistom Lulo da Silvo in desničarskim populistom Jairjem Bolsonarom.
Nekdanji vojaški stotnik je volitve tesno izgubil, a bil zato uspešen štiri leta poprej. Tako kot leta 2018 je tudi njegova letošnja kampanja slonela na krščanskih vrednotah, sovražnem govoru in nacionalizmu, pri čemer je igral na nacionalne strune in si pri prepričevanje državljanov pomagal z državnimi simboli, kot so brazilska himna, zastava in ne nazadnje sloviti rumeni reprezentančni dres, ki se ga je zaradi živo rumenega odtenka prijel vzdevek canarinho oziroma kanarček.
Dres je emblem političnega aktivizma postal že leta 2016, ko se je na milijone Brazilcev odetih v zastave in oblečenih v zeleno-rumene majice zgrnilo na mestne ulice in zahtevalo odstop takratne predsednice Dilme Rousseff. Vpadljive barve je le dve leti pozneje posvojil Bolsonaro, z njimi pa so se na zborovanjih kontroverznega politika naposled poistovetili tudi njegovi podporniki.
“Zelena in rumena majica je postala simbol tistih, ki so povezani z Bolsonarovo vlado, kar pomeni, da se dober del prebivalstva ne identificira več z njo,“ je za BBC pred časom pojasnil profesor zgodovine na Univerzi v Brasilii Mateus Gamba Torres.
Zelo podobnemu pojavu so sicer že zadnjih nekaj let priča tudi v ZDA, kjer med privrženci Donalda Trumpa prednjačijo rdeče kape s šiltom in krilatico Make America Great Again (Naredimo Ameriko spet veliko, op. a.).
Mislijo, da je vse njihovo
Da se je živo rumena športna uniforma zaradi tega predvsem progresivno usmerjenemu delu brazilskega volilnega telesa priskutila, sicer pričajo pozivi k zamenjavi njenih barv. Kampanje za njihovo spremembo potekajo že najmanj dve leti. Največ podpore je doslej zbral predlog za povrnitev belo-modrega dresa, ki so ga nogometaši nosili vse do leta 1950, ko je Urugvaj Braziliji zadal boleč poraz v finalu domačega svetovnega prvenstva.
“Ta poraz je bila nacionalna tragedija. Ljudje so začeli verjeti, da bela majica prinaša smolo, a zdaj je napočil pravi trenutek, da jo vrnemo,” je v pogovoru za Guardian dejal brazilski pisatelj in filmar Joao Carlos Assumpcao, a hkrati navedel tudi enega od glavnih pomislekov, zakaj bi v športu pregovorno vraževerni Brazilci takšni spremembi nasprotovali.
“Bolsonarovi podporniki mislijo, da je vse njihovo. Prisvajajo si pomen družine, prisvajajo si našo himno, prisvajajo si vse. Toda resnica je, da je vse je naše in ne le njihovo,” je nezadovoljstvo nad uporabo dresa v politične namene izrazil tudi slavni brazilski raper Djonga.
Glasbenik se tako kot številne druge javne osebnosti, ki so v preteklosti nasprotovale Bolsonaru in njegovi razdiralni politiki, nadeja, da se bodo z vrnitvijo Lule v predsedniško palačo stvari v državi normalizirale, slavni dres pa bo znova postal ponos ne le Bolsonarovih privržencev, čigar predsedniški mandat si bodo številni zapomnili po nedemokratičnih težnjah, kršenju človekovih pravic in do okolja neprijazne politike, temveč vseh državljanov 214-milijonske nacije .
Brazilija nad vsem, Bog nad vsem
Polemika okoli nacionalnega nogometnega dresa se je v zadnjih letih tako zelo razvnela, da se je oglasila celo Brazilska nogometna zveza, a podala zadržan odgovor, da se glede pozivov k ukinitvi rumenega dresa ne želi opredeljevati.
Povsem drugačno pot so ubrali nekateri največji zvezdniki brazilskega nogometa in s tem nemara še dodatno pripomogli k polarizaciji v državi. Le nekaj dni pred letošnjim prvim krogom predsedniških volitev, 2. oktobra, je namreč največji zvezdnik in prvi obraz brazilske vrste Neymar na priljubljenem družbenem omrežju TikTok objavil posnetek, na katerem poplesava ob ritmih melodije, ki jo je v svoji politični kampanji uporabljal Bolsonaro. Ta je pozneje posnetek delil tudi med svojimi sledilci in podporniki.
- Reeleição 🤝 Hexa.
— Jair M. Bolsonaro 2️⃣2️⃣ (@jairbolsonaro) September 29, 2022
- Valeu, @neymarjr !
Brasil acima de tudo!
Deus acima de todos!
2️⃣2️⃣ ✅ ⚽🇧🇷 pic.twitter.com/RCdW6tEEN3
Sredi oktobra je nogometaš PSG šel še korak dlje in sedaj že nekdanjemu predsedniku obljubil, da bo svoj prvi gol na mundialu posvetil prav njemu. Njegovemu zgledu sta pozneje sledila tudi reprezentančna kolega Thiago Silva in Dani Alves.
Čeprav nihče od njiju Bolsonara na družbenih omrežjih ni omenil po imenu, pa sta delila objave z nekaterimi njegovimi frazami, vključno s sloganom priljubljenimi med brazilskimi evangeličanskimi kristjani, pri katerih uživa veliko podporo. “Obstaja slogan, ki mi je zelo všeč,” je dejal Alves in uporabil tipično Bolsonarovo frazo: “Brazilija nad vsem, Bog nad vsem.”
Še pred Neymarjevo objavo posnetka sta Bolsonara podprla tudi Lucas Moura iz Tottenhama in Felipe Melo iz Fluimineseja, kot tudi nekateri nekdanji nogometaši, kot sta Rivaldo in Julio Cesar, ki sta leta 2002 osvojila zadnji naslov svetovnega prvaka za Brazilijo. “Neymar, znova sva na isti strani,“ je zvezdnika PSG nagovoril nekdanji vratar milanskega Interja.
Njihovi zapisi na družbenih omrežjih so še podkrepili prepričanje nekaterih Brazilcev, da nemalo najbolj prepoznavnih brazilskih nogometašev simpatizira z Bolsonarom. V to je prepričan tudi športni komentator Juca Kfouri, ki poudarja, da večina nogometnih zvezdnikov v Braziliji izhaja iz revnega okolja, pot do uspeha pa kujejo na račun lastnega talenta. “Zaradi tega so običajno zelo egocentirčni,” je za Reuters dejal Kfouri.
Zelo podobnega mnenja je bil v času politične kampanje tudi Lula, ki je razvil svojo teorijo, zakaj Neymar tako goreče podpira Bolsonara. “Strah ga je, da bom v primeru zmage izvedel za vse davčne odpustke, ki jih je bil deležen pod Bolsonarom. Očitno je, da je njegov oče sklenil dogovor z njim,” je pretekli mesec v podcastu dejal Lula.
A če kaj, lahko trenutno sprte Brazilce ponovno združi prav ljubezen do nogometa. Svetovno prvenstvo v Katarju se zato zdi kot naročeno, da pozabijo na nesoglasja ter v Katarju podprejo svojo reprezentanco. Pri tem bodo morali svoja politična prepričanja dati na stran tudi nogometaši in poleg svojih veščin na igrišču med drugim prikazati tudi sinergijo.
Brazilija, ki je doslej nastopila še na čisto vsakem svetovnem prvenstvu, bo v Katarju nastopila v skupini G, kjer se bo pomerila s Srbijo, Švico in Kamerunom.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!