Kje bo Primož Roglič pilil formo za letošnjo dirko po Franciji?

Kolesarstvo 9. Jan 20249:54 0 komentarjev
Primož Roglič

Čeprav uradna predstavitev podrobnih načrtov sledi šele na sredinem druženju z mediji, so se pri enem najbolje obveščenih kolesarskih portalov Global Cycling Network (GCN) dokopali do neuradnega koledarja dirk Primoža Rogliča v sezoni 2024. Pred vrhuncem, Tourom de France, naj bi Zasavec nastopil na treh etapnih dirkah, med katerima pa ni dirke po Sloveniji in dirke po Švici.

Kaj bo glavni cilj Primoža Rogliča v novi sezoni, že dolgo ni več vprašanje. Dirka po Franciji, edina tritedenska dirka, ki je Kisovčan v svoji sijajni karieri še ni osvojil, bo na sporedu od 29. junija do 21. julija. Lov na rumeno majico v vlogi kapetana je bil tudi razlog, da je s koncem lanske sezone zaključil osemletno pot pri Jumbo-Vismi in se preselil k Bori Hansgrohe.

Ta bo podrobne načrte in koledarje kolesarjev v letu 2024 razkrila na sredinem druženju z mediji na Majorki, do neuradnega seznama Rogličevih dirk pa se je že dokopal urednik vedno dobro obveščenega portala Global Cycling Network (GCN) Daniel Benson.

Kot piše, naj bi Roglič tekmovalni debi v novih barvah dočakal na dirki Pariz-Nica, ki bo na sporedu od 3. do 10. marca. Dirko proti soncu, kot Francozi pravijo verjetno najprestižnejši tedenski dirki v koledarju, je Zasavec že osvojil leta 2022, blizu zmage pa je bil tudi leto predtem, a mu je slavje preprečil padec in izpahnjena rama na zadnji dan, kar ga je v skupnem seštevku porinilo na 15. mesto. Tam naj bi letos nastopil tudi Remco Evenepoel, čeprav uradne potrditve Belgijca še ni.

Še bolj nestrpno pa bodo ljubitelji kolesarstva dočakali aprilsko dirko po Baskiji. Na severu Španije je Roglič do zdaj tekmoval že štirikrat, v letih 2018 in 2021 pa je bil najboljši. Lani je tam zmagal Jonas Vingegaard, kapetan Visme-Lease a Bike pa bo tam tekmoval tudi tokrat. Od 1. do 6. aprila torej lahko pričakujemo prvi pravi spopad nekdanjih moštvenih kolegov.

Vingegaard Roglič

Brez neznanih terenov

A ne tudi zadnji. Po informacijah GCN bo Roglič generalko za Tour opravil na dirki po Dofineji, kjer bosta tekmovala tudi Vingegaard in Evenepoel. Tudi s tem kriterijem ima 33-letnik mešane občutke – leta 2020 je zaradi padca predzadnji dan odstopil pred začetkom zadnje etape, ko je bil v skupnem vodstvu, dve leti pozneje pa je tudi s pomočjo Vingegaarda prišel do skupne zmage. Na nobeni od treh omenjenih dirk pa ne gre pričakovati Tadeja Pogačarja, ki bo pred Tourom tekmoval še na Giru. Z rojakom se bosta torej srečala šele na Grand Bouclu.

Kot še dodajajo na GCN, se je aktualni olimpijski prvak v kronometru zavestno odločil izpustiti vse enodnevne spomladanske klasike, nastop na Dofineji pa seveda pomeni tudi, da ga ne bomo videli na dirki po Sloveniji in Švici. Na prvi bo po besedah njenega direktorja Bogdana Finka sodelovala tudi Bora, a očitno brez svojega glavnega zvezdnika. Lov na osvojitev Švice, zadnje med sedmerico najbolj prestižnih tedenskih dirk na kolesarju, pa bo očitno moral še počakati. Vse seveda z željo po zmagi na Touru.

Kje in kako bo Zasavec dirkal po Touru – olimpijske igre v Parizu, Vuelta in/ali svetovno prvenstvo, pa bo odvisno od njegovega počutja po zaključku francoske pentlje v Nici 21. julija. Program do takrat pa je praktično kopija iz leta 2022 (takrat je spomladi tekmoval še na treh francoskih enodnevnih klasikah in spomeniku Milano-Sanremo).