Tadej Pogačar se je zapisal v zgodovino kolesarstva

Kolesarstvo 6. Avg 202320:20 0 komentarjev
Tadej Pogačar, Mads Pedersen

Tadej Pogačar se je z bronom na cestni dirki svetovnega prvenstva zapisal v zgodovino kolesarstva. Postal je namreč je prvi kolesar, ki je zmagal na dirki po Franciji in prišel do odličja tako na cestni dirki na olimpijskih igrah kot tudi na cestni dirki svetovnega prvenstva.

Pri le 24 letih ima Tadej Pogačar v svoji zbirki že ogromno veliko uspehov. Proslavil se je tako na etapnih kot tudi na enodnevnih dirkah.

Piko na i pa je postavil v nedeljo, ko je med svoje uspehe dodal še odličje na svetovnem prvenstvu. S tem je postal prvi kolesar, ki mu je uspelo zmagati na dirki po Franciji in osvojiti odličje tako na cestni dirki na OI kot tudi na svetovnem prvenstvu.

Leta 2019 je slovenski kolesarski as postal znan širši javnosti. Sprva je februarja tistega leta slavil na dirki po Algarveju, sledila je odmevna zmaga v Kaliforniji, kasneje pa je postal še državni prvak v kronometru.

Ob koncu poletja se je slovensko kolesarstvo zavihtelo na sam vrh. Primož Roglič je slavil na španski Vuelti, Pogačar pa je navdušil in prišel do treh etapnih zmag ter tretjega mesta v skupnem seštevku.

Tadej Pogačar

Zgolj začetek velikih uspehov

Leto 2020 je bilo leto, ki bo ostalo v spominu ne samo kolesarske javnosti, ampak tudi celotnega sveta. Zaradi pandemije je bilo veliko športnih dogodkov odpovedanih, dirka po Franciji je bila na sporedu šele septembra.

Pogačar je takrat presenetil vse in prišel do prve zmage na dirki po Franciji in od takrat se mora na volka s Klanca pri Komendi računati na vsaki dirki.

V letu 2021 je ponovil velik uspeh na francoski pentlji, hkrati pa je zablestel tudi na enodnevnih dirkah, ko je osvojil kar dva spomenika: Liege-Bastogne-Liege in dirko po Lombardiji. Sanjskemu letu je dodal še medaljo na olimpijskih igrah, v Tokiu je osvojil bronasto medaljo.

Prihodnje leto je prvič moral priznati premoč na Touru. Jonas Vingegaard je postal veliki rival slovenskemu kolesarju, Danec pa je po Pogačarjevih zaporednih zmagah v Franciji tudi sam zabeležil dve zaporedni zmagi.

Toda če se je Vingegaard specializiral predvsem na dirko po Franciji, je slovenski as še naprej nastopal tudi na enodnevnih dirkah in jeseni je ubranil zmago na dirki po Lombardiji.

Tudi letošnjo sezono je Pogačar začel udarno. Zmagal je praktično na vseh dirkah, kjer je nastopil, toda konec aprila je sledil šok, ko si je 24-letnik poškodoval zapestje.

To je nekoliko spremenilo priprave na nadaljevanje sezone, na dirki po Franciji je navdušil kolesarske navdušence s svojo borbenostjo, toda na koncu se je moral zadovoljiti z drugim mestom.

Na svetovnem prvenstvu v Glasgowu se je znašel v zahtevnem položaju, a na koncu je bil na pravi poziciji ob pravem času in v zaključnem sprintu prišel do bronaste medalje.

S tem pa je Pogačar na novo spisal zgodovino kolesarstva.