Ena zadnjih priložnosti Cedevite Olimpije

Eurocup 17. Jan 202411:07 0 komentarjev

Cedevita Olimpija bo v 15. krogu EuroCupa v Stožicah gostila beneško Umano Reyer (danes ob 18.30). Gre za zadnji klub, ki so ga Ljubljančani ugnali na evropskih tleh. Kmalu bo od tega preteklo že polno leto, tako bo to že ena zadnjih priložnosti, da uidejo celoletnemu črnemu nizu.

Ljubljančanom počasi zmanjkuje priložnosti za vpis v stolpec zmag v letošnji sezoni evropskega pokala. Bilanca je že pri 14 porazih na 14 tekmah, medtem ko do konca skupinskega dela ostajajo še štirje krogi. Če se ozremo v lansko sezono, niz porazov traja že neverjetnih 19 obračunov.

Kot zadnje so zmaji ugnali prav današnje nasprotnike. 1. februarja 2023 so v Stožicah pred dobrimi tisoč navijači padli s 77:73. Za vodstvo je miuto in pol pred koncem zadel Edo Murić, zmago pa potrdil Yogi Ferrell. Prvi od lanskega junija zdravi težjo poškodbo kolena, drugi zdaj nosi že dres Budućnosti.

“Čaka nas še ena zahtevna tekma proti Umani Reyer, ki se še vedno bori za mesto v končnici. To je zagotovilo, da bodo naši tekmeci v Ljubljano prišli visoko motivirani in z veliko energije. Tudi nam motivacije ne manjka, saj želimo zabeležiti prvo zmago v tekmovanju,” je o mentaliteti pred dvobojem dejal Gregor Glas, ki je brez dvoma eden od zmagovalcev trenerske rošade pred novim letom, ko je Simoneja Pianigianija zamenjal Zoran Martić.

Na zadnjih petih obračunih v ligi ABA in EuroCupu, ko Italijan ni več vodil Olimpije, je Glas v povprečju vpisal okroglih 10 točk na tekmo. Na prejšnjih 27 tekmah je bil pri povprečju 4,9 točke. Minute pa so mu s 13,4 poskočile na 23,3.

Umana prihaja po nujno zmago

22-letni branilec je kot prednost omenil nekaj dodatnih dni za pripravo. Dober trening bo proti “pretepaški” ekipi, ki ji voda že pošteno teče v grlo, pomemben v boju za uvodno evropsko zmago sezone. Umana ima sicer trenutno za mesti, ki prinašajo končnico, dve zmagi zaostanka. S porazom bi se praktično že poslovila od izločilnih bojev, zato bo napadla z vsemi orožji.

“Umana Reyer igra izredno čvrsto in fizično, rečemo lahko praktično na meji pretepa, predvsem v igri pod košem. Morali se bomo upreti agresivni igri ter jim preprečevati vtekanja pod koš in igro pod obročem. Hkrati so Benečani zelo dobri strelci z razdalje, zato nas čaka težko delo,” je glede nasprotnika povedal Martić.

V uvodnih dveh tednih na klopi Cedevite Olimpije mu je največji skalp uspel že prejšnji konec tedna, ko je v Tivoliju padla Crvena zvezda. Od takrat sta sledila dva poraza, gostujoči v EuroCupu v Vilni in nato še presenetljiv v ligi ABA, ko je Ljubljančanom mero vzel Split. Do konca sezone v evropskem pokalu, ki je že dolgo izgubljen, se bodo po Umani Reyer pomerili še s Hamburgom, London Lions in Parižani. Dvoboja s Hamburgom in Londončani bosta prav tako še pred enoletno obletnico zadnje zmage.