Dennis Schröder je v velikem slogu zaprl zlato nemško poglavje (VIDEO)

Košarka 10. Sep 202316:43 3 komentarji

Potem ko je Kanada v severnoameriškem obračunu za bron premagala ZDA, pa je v poslastici večera in prvenstva Nemčija ugnala Srbijo (83:77) ter se v Manili prvič v zgodovini zavihtela na najvišjo stopničko svetovnega prvenstva.

Nemški stroj, ki ga vodi selektor Gordie Herbert, je po Japonski, Avstraliji, Finski, Gruziji, Sloveniji, Latviji in Ameriki v velikem finalu svetovnega prvenstva premagal še Srbijo (83:77). Po kompletu kolajn na EuroBasketih in bronu na SP 2002 se zdaj Nemci veselijo še prvega naslova prvaka. Na prestolu so nasledili Španijo in bodo lovoriko čez štiri leta branili v Katarju. Srbija pa je kot samostojna reprezentanca izgubila še peto finalno tekmo na velikih tekmovanjih, a je vseeno močno presegla pričakovanja. Poleg tega pa je tudi v finalu drago prodala svojo kožo. Je pa zanimivo, da je selektor Svetislav Pešić izgubil proti reprezentanci, s katero je bil pred 30 leti evropski prvak. Tokrat mu okoliščine niso bile najbolj naklonjene.

Kot da srbskih težav z odpovedmi (Jokić, Nedović,Kalinić, Micić …) ter nesrečnim Borišo Simanićem, ki po tekmovalni nezgodi in operaciji, v kateri so mu morali zdravniki odstraniti ledvico, okreva v manilski  bolnišnici, ne bi bilo dovolj, si je že v tretji minuti gleženj poškodoval Ognjen Dobrić. In čeprav si nobena ekipa v prvi četrtini ni priigrala večje prednosti, pa so bili od uvodnih 5:0 Srbi večinoma v rahli prednosti. V izenačenem boju predvsem na račun boljšega odstotka zadetih metov. Ta je nekoliko zanihal v drugi četrtini, a po zaslugi velike borbenosti in pomembnega prispevka igralcev s klopi zasedba selektorja Pešića tekmecu ni dovolila pobega.  Za napadalno igro sta pri Nemcih skrbela predvsem Dennis Schröder in Franz Wagner, medtem ko pa je znova izjemni Bogdan Bogdanović v akcije uspešno vključeval tudi soigralce.

Srbija Nemčija

Veliko izenačenost je lepo odslikaval tudi pogled na osrednji semafor ob koncu prvega polčasa (47:47). Po osrednjem odmoru pa so kmalu sledile nemške minute. Zanimivo, po košu Johannesa Voigtmana v 25. minuti (55:51) je nemška prednost šele prvič na tekmi presegla dve točki. Že tri minute pozneje so po lepi akciji in globinski podaji Voigtmanna do Moritza Wagnerja vodili z dvomestno številko (64:53). Pred tem je zagospodaril Schröder, soigralci so mu disciplinirano sledili, Srbom pa so začeli popuščati tudi živci.

V zadnjo četrtino so Nemci vstopili s +12 (69:57). Kot bi se jih nato dotaknila pomembnost tekme in bližina cilja, so z nizom napak tekmecu dovolili, da je znižal zaostanek (73:69 v 36. minuti). Zdelo se je, da so jim “ponujali” še precej več. Toda Srbom se je tresla roka tudi iz najbolj ugodnih položajev, močno pa je v igri popustil Bogdanović. Na drugi strani se je v prelomnih trenutkih dvignil Voigtmann.

Ko je Franz Wagner dobri dve minuti pred koncem zadel prosta meta, se je Nemčiji že nasmihala zmaga (78:69). Sledilo je šest zaporednih točk Alekse Avramovića, ki se je razigral v drugem polčasu. S tem je Nemce 80 sekunde pred koncem postavil pod hud preizkus (78:75). Sprva ga niso dobro prestali, saj so izgubili žogo, Schröder pa je zgrešil prosti met. A prav izjemni odlični košarkar Toronta je 21 sekund pred koncem pogumno prodrl v raketo in iz težkega položaja položil za vodstvo z rezultatom 81:77. Izkazalo se je, da je bila to odločilna akcija.

Na koncu je bil Schröder z 28 točkami prvi strelec, MVP finalne tekme pa je postal Voghtmann.

Dvorana Mall of Asia, gledalcev 12.022, sodniki: Vazquez (Portoriko), Bermudez (Mehika), Salins (Latvija).
Nemčija: Bonga 7 (2:2), Voigtmann 12 (2:2), F. Wagner 19 (10:11), Theis 2, M. Wagner 8, Schröder 28 (8:10), Obst 7.
Srbija: Petrušev 10 (2:2), N. Jović 9, Bogdanović 17 (2:2), Marinković 9 (2:2), Gudurić 4 (4:4), S. Jović 3, Davidovac 2 (0:2), Avramović 21 (4:5), Milutinov 2 (2:2).
Prosti meti: Nemčija 22:25, Srbija 16:19.
Met za tri točke: Nemčija 7:22 (Voigtmann 2, Schröder 2, F. Wagner, Obst, Bonga), Srbija 9:29 (Avramović 3, Bogdanović 3, N. Jović, S. Jović, Marinković).
Osebne napake: Nemčija 21, Srbija 22.