Luka Dončić odprt, šaljiv in zbadljiv kot še nikoli

Košarka 18. Mar 202211:51 > 12:00 0 komentarjev
Foto: AP Photo/John Minchillo via Guliver

Luka Dončić je bil gost podcasta svojega nekdanjega soigralca in upokojenega košarkarja J.J.-ja Redicka in se razgovoril morda odprto in poglobljeno bolj kot kadarkoli prej. Dotaknili so se njegovih korenin iz Slovenije, razvoja, primerjav med ligo NBA in Evroligo, iskanja dvobojev proti zvezdnikom, nazivu MVP, skrivnosti njegovega najmočnejšega orožja ...

“Obdaja ga nedolžnost, iskrenost, ponižnost in zelo, zelo močan sarkazem. Res odlična osebnost,” je uvodoma Luko Dončića, s katerim si je delil garderobo v sezoni 2020/21, opisal J.J. Redick, ki je po tej sezoni tudi sklenil bogato kariero. 23-letni Slovenec je bil sploh prvič gost kakšnega podcasta.

Te strani slovenskega superzvezdnika javnost ne pozna najbolje. Njegovo okno v svet, ki ga v prvi vrsti odpirajo mediji, ves čas ostaja nekoliko priprto. Razen, ko je seveda govora o košarkarskih predstavah. V izmenjavah z novinarji je večinoma zadržan in njegovi odgovori kratki. Ker gre za enega najbolj obleganih športnikov na planetu, z ogromno zadolžitvami in obveznostmi, mu zasičenosti z odgovarjanjem na ponavljajoča se vprašanja ne gre zameriti.

Na zahodu nič novega. Dončić bo še tretjič zaigral na tekmi vseh zvezd. Tony Gutierrez – AP Photo via Guliver

Zbadljiv in šaljiv

V pogovoru za The Old Man and the Three, ki ga skupaj gostita Redick in Tommy Alter, Luka pokaže, da je precej več kot le virtuoz s košarkarsko žogo. Razpoložen in zbadljiv je bil že na začetku pogovora, ko se je spominjal svojega prvega stika z danes 37-letnim nekdanjim soigralcem, ki je bil znan kot odličen strelec za tri točke.

“Prvič sem ga spoznal, ko je bil že veteran. Spomnim se ga, da je veliko tekel, ko je prišel v Mavse, pa sploh ni več mogel. A njegov met je bil nezgrešljiv. Vesel sem, da sva se spoznala. Spomnim se odličnih let v Clippersih, tudi njegovega edinega zabijanja Orlandu,” je nemudoma v smeh spravil oba gostitelja podcasta.

Vabljenji k branju najbolj zanimivih izsekov, polnih komičnih vložkov in sarkazma.

Celoten podcast The Old Man and the Three lahko najdete na naslednji povezavi: Episode 105 – Luka Dončić and Alex Caruso

JJ Redick je 15 letih igranja lani končal kariero. Foto: Gulliverimage

O sunkovitem dvigu rezultatske krivulje Dallasa:

Začel bi s tem, da imamo povsem nov strokovni štab. Ne moreš od začetka takoj zmagovati, gre za gradnjo. Z Jasonom Kiddom nekaj ustvarjamo. Kako že gre, ‘zaupajte procesu?’ Ah ne, to je Philadelphia. (smeh, op.a.) No, saj vesta, kaj mislim.

Igramo boljšo obrambo kot prejšnja leta, tako zmagujemo tekme. Pred vama sedi obrambni igralec leta. Pričakujem vsaj izbor v tretjo obrambno peterko lige.

O prekomerni teži in slabši pripravljenosti na začetku sezone:

Po reprezentanci sem večinoma delal z žogo, metal na koš, nisem delal fizično, kar je bila moja napaka.

Veliko ljudi me ne pozna, a moje noge so dobre. Ne za skakanje, jasno, a imam zelo močne. Nekateri jim pravijo kar, da imam za noge hlode. Velik sem, zato imam prednost, ko me branijo manjši organizatorji igre.

O razlikah med košarko v Evropi in ZDA:

V Evropi je minuta odmora dolga eno minuto. Tukaj, sploh če igraš na državni televiziji, traja štiri minute. Vmes bi lahko skočil na pivo. Tekme so tukaj daljše, a tudi bolj intenzivne.

Evropska košarka je bolj ekipna, več je taktike, tudi igrišče je manjše, drugače kličejo osebne napake, pravila so drugačna, manj imaš časa. V ligi NBA pa so igralci, ki jih praktično ne moreš zaustaviti, zato mi je tukaj težje. A je tudi lažje dosegati točke. Že zaradi dejstva, da igralec kova Rudy Gobert ne sme ves čas čakati v raketi, lahko dosežem deset točk več.

Foto: AP Photo/Tony Gutierrez

O zaljubljenosti v košarko in atraktivni igri:

Oče je igral, zato sem bil vedno v stiku s košarko. Bil sem na tekmah, med polčasom na igrišču. Veliko sem se ukvarjal s športom, a dober sem bil le v košarki, zato sem se odločil za ta šport.

Moja najbolj podcenjena lastnost so podaje. Obožujem podaje. Pregled sem imel že od malega, da sem predvidel situacije in kam mora iti žoga. Z igro sem se učil. Stepbacka v Evropi nisem uporabljal, ko sem ga v prvi sezoni preizkusil in so mi vsi po tekmi proti Houstonu rekli, da sem v tem elementu odličen, sem ga začel pogosteje uporabljati. Do takrat ga nisem niti vadil.

O selitvi iz Slovenije v tisoč milj oddaljen Madrid pri 13 letih:

V Evropi uporabljamo kilometre (smeh, op.a.). Mislim, da je ena milja 2,3 kilometra, če se ne motim. Nisem prepričan.

Težko je bilo, za seboj sem pustil vse, družino, prijatelje, šolo … Nisem želel iti, nato se en dan zbudim in se odločim, da hočem tja. Prvih nekaj mesecev je bilo težko. Nikogar nisem poznal, tudi angleško nisem govoril dobro. Zato sem se hitro naučil špansko.

O nenadnem vzponu med zvezde lige NBA:

Bil sem presenečen. Predvsem v drugi sezoni, ko sem bil veliko boljši kot v svoji prvi, nisem pričakoval, da bom takšen strelec.

O iskanju dvobojev proti drugim zvezdam lige:

Najboljši igralci morajo garati na obeh straneh parketa. Tudi meni to delajo. Vso tekmo so veliko pri žogi, moraš jih utruditi, iti na njih. Ko te krije najboljši igralec is res želiš zadeti koš, gre tudi za ponos.

Foto: AP Photo/John Minchillo via Guliverimages

O procesu igre mož na moža:

Človek, prisilil me boš, da izdam vse skrivnosti. (smeh, op.a.). Najprej pogledam, kdo je pod obročem. Če je visok košarkar ali nižji. Nato pogledam, če je že bil v raketi in jo bo moral zapustiti, ali je zunaj in se bo lahko vrnil. To sta prvi dve zadevi. Nato pogledam, kako se me loti obramba, v katero smer me usmeri. Več poskušam prodirati, ker se obramba sesede name in so zato strelci na zunanjih položajih odprti.

O razlikah med evropskimi in ameriškimi zvezdniki in mnenju, da so Američani bolj težavni:

A se pogovarjamo le o košarkarjih? Ker v Evropi imaš tudi superzvezdnike kot je Ronaldo. (smeh, op.a.) Imamo Nikolo Jokića, ki nima niti Instagrama, ničesar. On obožuje konje. Prepričujem ga, da si ustvari račun, pa me zavrača.

Na to vprašanje sicer nimam odgovora. A danes lahko z družbenimi omrežji tudi dobro zaslužiš. Pokrovitelji želijo, da objavljaš, preprosto živimo danes v drugem svetu.

O ostrem jeziku in obračunavanju z nasprotniki med tekmo:

Tekmovalen sem v vsem. Tudi, če igram karte, hočem zmagati. Če se nekdo spravi name, me s tem le podžge. Takšno preizkušanje mi le pomaga. Vprašate lahko moje prijatelje, včasih se tudi precej razjezim, ker sem preprosto tako tekmovalen. Tudi navijači znajo biti glasni, sploh v določenih krajih, a to ne vpliva name, čeprav kdaj rečejo kakšne res nore stvari. (smeh, op.a.)

O stalnem prigovarjanju sodnikom:

Če si gledal zadnji dve tekmi, sem bil zelo priden. Malce sem se pogovoril sam s seboj. Ni bilo sprejemljivo, da se tako obnašam. Rekel sem si, da ne smem tako nadaljevati. Grdo je bilo videti, dovolj je bilo, s tem je konec.

Foto: AP Photo/LM Otero via Guliver

O cirkuških metih, ki mu redno uspevajo in so presenetili tudi njega:

To sezono na ogrevanju, sem vrgel žogo visoko v zrak, odbila se je in šla skozi obroč. En teden sem vse prosil za posnetek, a meta ni nihče posnel. To je bil moj najboljši koš v karieri. (smeh, op.a.)

Moj najljubši met ob zvoku sirene pa je iz druge sezone, ko je bilo proti Portlandu do konca le še 0,7 sekunde, pa sem zadel trojko iz kota. Verjetno moj najtežji met.

O svoji prihodnosti in nazivu MVP:

Seveda je tukaj ena stvar, to je naslov prvaka. To je vse, kar si želim. To je moj cilj, edini, ki ga imam. Upam, da se en dan uresniči.

Če si v pogovorih za najkoristnejšega igralca sezone, to seveda nekaj pomeni. Govorimo o najboljši ligi na svetu, da postaneš MVP je nekaj izjemnega. A vedno bi pred tem nazivom izbral naslov prvaka.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!