Kje so slovenski košarkarji in zakaj jih ni več v Ljubljani

Košarka 7. Okt 202117:55 > 19:21 9 komentarjev
Klemen Prepelič se je po poletju z reprezentanco vrnil v Valencio.

V vse močnejši Cedeviti Olimpiji, ki zadnja leta raste v Ljubljani, polovico moštva sestavljajo slovenski igralci. Pogledali smo čez mejo, kje v novi sezoni nastopajo naši košarkarji in če je med njimi še kakšen, ki bi lahko dopolnil kvoto Slovencev v zmajevem gnezdu. Oviri, da jih v Ljubljani ni še več v ključnih vlogah, sta predvsem dve - proračun in bazen slovenskih košarkarjev.

Cedevita Olimpija je dvodržavni projekt, ki letos deluje že tretjo sezono in si je do danes s profesionalnim delom pridobil veliko simpatij. Klub se je s prihodom hrvaškega vlagatelja, ki ga vodi košarkarski navdušenec Emil Tedeschi, tako organizacijsko kot finančno močno okrepil.

Jedro ekipe poskušajo graditi okoli slovenskih košarkarjev in skupaj z vse boljšimi rezultati povrniti zaupanje v Olimpijo, ter tako dvorano znova napolniti z navijači.

Tako so letos poleti, ko se je sestavljala nova ekipa, ostali praktično vsi Slovenci iz lanske sezone: Jaka Blažič, Edo Murić, Luka Rupnik, Žiga Dimec, Luka Ščuka in Alen Hodžić.

Jaka Blažič je kapetan in prvo ime kluba, foto: Cedevita Olimpija/Aleš Fevžer.

Prav tako je na plačilni listi kluba še kopica perspektivnih mladih slovenskih košarkarjev, ki se to sezono kalijo na posojah v Iliriji (Dan Duščak, Saša Ciani, Blaž Habot, Robert Jurković in Miha Cerkvenik) in Cedeviti Junior (Rok Radović).

Trenutno je v ekipi, ki visoko cilja tako v Ligi ABA kot EuroCupu, po šest Slovencev in šest tujcev. Po mnenju nekaterih kritikov je med nosilci še vedno premalo domačih košarkarjev, a zgraditi moštvo, ki bi bilo sposobno potešiti klubske ambicije, le iz fantov s sončne strani Alp, ni tako preprosto.

Tujci v Cedeviti Olimpiji v sezoni 2021/22:

Marcus Keene, organizator igre, 175 cm, 26 let (ZDA)
Jacob Pullen, branilec, 183 cm, 31 let (ZDA)
Melvin Ejim, krilo, 201 cm, 30 let (ZDA)
Jackie Carmichael, krilni center, 206 cm, 31 let (ZDA)
Marko Radovanović, krilni center, 209 cm, 25 let (SRB)
Zach Auguste, center, 208 cm, 28 let (ZDA)

Finančna moč in obdavčitev plač

Glavno oviro lahko razdelimo na dva dela, finančno moč in bazen slovenskih košarkarjev. Cedevita Olimpija ima za sezono 2021/22 proračun v višini približno petih milijonov evrov, po vseh birokratskih izzivih in pandemiji virusa covid-19, ki je dodatno otežila razvoj, klub šele letos začenja izvajati v naprej zastavljene načrte, je direktor Davor Užbinec dejal v intervjuju za Finance.

Kot veliko težavo je predstavil obdavčitev plač v Sloveniji: “Ob rasti klubskega proračuna nas omejuje razlika med tem, koliko igralec dejansko dobi, in tem, kolikšen strošek ob obdavčitvi to pomeni za klub v Sloveniji in koliko za klub v kateri drugi državi. V tem trenutku tako nismo sposobni pripeljati iz Španije reprezentanta Klemna Prepeliča, saj bi nas stal veliko več kot milijon evrov.”

Klemen Prepelič
Klemen Prepelič bi bil za Cedevito Olimpijo predrag. Foto: Guliverimage

Največji dolgoročni cilj kluba je vrnitev v Evroligo, da bi lahko konkurirali za vstop, bi moral proračun znašati vsaj osem milijonov evrov, zaradi razlike v obdavčitvi plač, pa še dodatna dva milijona evrov, je še razložil Užbinec.

Omejen bazen slovenskih košarkarjev

Posledično pridemo do druge ovire, saj manjši proračun avtomatsko pomeni tudi manjši bazen kvalitetnih slovenskih košarkarjev, iz katerih lahko črpa Cedevita Olimpija.

Vsi slovenski ljubitelji košarke bi si seveda želeli, da bi manj domačih igralcev odhajalo v tujino, a klubi enostavno nimajo finančne moči, da bi jih zadržali. Vključno s Cedevito Olimpijo.

Zoran Dragić si po izteku pogodbe z Baskonijo še išče nov klub. Želi si ostati v Evroligi. Foto: Guliverimage.

Če želijo zmaji napasti zmago v ligi ABA in se v EuroCupu uvrstiti med najboljših osem, potrebujejo zelo konkurenčen kader. Tisti Slovenci, ki bi lahko zadostili tekmovalnim ambicijam, so preprosto premalo številčni in finančno nedosegljivi.

Če pogledamo slovensko reprezentanco, ki je letos zaigrala na olimpijskih igrah v Tokiu, je kar tretjina članov Cedevite Olimpije (Blažič, Murić, Rupnik, in Dimec). Od preostalih osmih, dva igrata v ligi NBA (Luka Dončić in Vlatko Čančar) in sta za Ljubljančane povsem nedosegljiva, enako velja za Klemna Prepeliča in Mika Tobeyja, ki nastopata za finančno precej močnejšo Valencio.

Primanjkljaj košarkarjev za najvišji nivo

Zoran Dragić je trenutno še brez kluba, a si želi podpisati s klubom, ki nastopa v Evroligi. Gregor Hrovat v Franciji zastopa barve Elana Bearnaisa, Aleksej Nikolić španskega Burgosa in Jakob Čebašek belgijskega Leuvena.

V sezoni 2006/07 je imela Slovenija v ligi NBA kar šest košarkarjev.

Beno Udrih, Sacramento Kings
Rašo Nesterović, Toronto Raptors
Saša Vujačić, Los Angeles Lakers
Primož Brezec, Charlotte Bobcats
Boštjan Nachbar, New Jersey Nets
Uroš Slokar, Toronto Raptors

Od vseh košarkarjev na najvišjem nivoju, torej v Evroligi ali EuroCupu, poleg Prepreliča in Tobeyja nastopa le še Žan Mark Šiško, ki je že tretjo sezono član Bayerna. Omeniti velja še 20-letnega Gregorja Glasa, ki je letos okrepil beograjski Partizan, kjer vadi pod vodstvom legendarnega Željka Obradovića.

Žan Mark Šiško se je z Bayernom septembra na pripravljalni tekmi pomeril proti Cedeviti Olimpiji.

Trenutno Slovenija enostavno ne premore takšne širine kvalitetnih košarkarjev, kot jo je imela pred leti, ko je napajala tudi evroligaško Olimpijo. V enem trenutku je v ligi NBA hkrati nastopalo tudi po šest Slovencev in v Evroligi še več, ko je v njej slovenske barve zastopala še Union Olimpija, na tujem pa so denimo le v sezoni 2008/09 z uvrstitvijo v top 16 blesteli Matjaž Smodiš, Erazem Lorbek, Gašper Vidmar, Emir Preldžić, Jaka Laković, Sani Bečirović in Primož Brezec.

Za ponovno rojstvo evroligaške Olimpije, morajo skupaj rasti vsi deležniki slovenske košarke. Klub, slovenski košarkarji in zaupanje javnosti, ki bi z vrnitvijo na tribune zgodbi dodala smisel.

Slovenski košarkarji v tujih klubih:

Liga NBA:
Luka Dončić, Dallas Mavericks (ZDA)
Goran Dragić, Toronto Raptors (ZDA)
Vlatko Čančar, Denver Nuggets (ZDA)

Evroliga:
Žan Mark Šiško, Bayern Munich (Nemčija)

Liga ABA:
Gregor Glas, Partizan (Srbija)
Jakob Zajc, FMP (Srbija)
Nejc Barič, Split (Hrvaška)

Španija:
Klemen Prepelič, Valencia (Španija)
Mike Tobey, Valencia (Španija)
Aleksej Nikolić, San Pablo Burgos (Španija)
Žiga Samar, Fuenlabrada (Španija)
Mark Filip Ivanković, Lenovo Tenerife (Španija)

Ostale lige:
Gregor Hrovat, Élan Béarnais (Francija)
Žiga Jurček, Vršac (Srbija)
Rok Radovič, Cedevita Junior (Hrvaška)
Blaž Mesiček, Kolossos Rodou (Grčija)
Jan Špan, Larisa (Grčija)
Matic Rebec, Chieti Basket (Italija)
Miha Lapornik, Debreceni EAC (Madžarska)
Jakob Čebašek, Leuven Bears (Belgija)
Žan Kosič, Neptun Constanta (Romunija)
Urban Durnik, Spars Sarajevo (BIH)

Trenutni ali nekdanji reprezentanti brez kluba:
Zoran Dragić
Jaka Klobučar
Gašper Vidmar
Domen Lorbek
Alen Omić

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje