V ligi NBA je pred nami le še vrhunec sezone: veliki finale. Vanj se je brez težav uvrstil Denver, na vzhodu pa svojo pravljico nadaljuje Miami. Po mnenju mnogih je ta pred skoraj nemogočo nalogo, prav mentaliteta izzivalca pa še kako ustreza Jimmyju Butlerju in soigralcem. Vseeno jim statistika ne govori v prid. Ko je Miami nazadnje premagal Denver, je namreč za Vročico še igral Goran Dragić.
Še peto leto zapored bomo v ligi NBA dobili različnega prvaka. Leta 2019 je bil najboljši Toronto, nato pa so do šampionskih prstanov po vrsti prišle franšize Los Angeles Lakers, Milwaukee Bucks in Golden State Warriors. Denver bo sploh prvič v zgodovini zaigral v velikem finalu, Miami prvič po letu 2020. V zadnjih 17 letih je ekipa s Floride osvojila tri naslove, še trikrat pa so pokleknili prav na zadnji stopnički.
V finalu je favorit jasen. Ameriška športna televizija ESPN kar 89 odstotkov možnosti za zmago daje Denverju. A ravno to je tisto, kar njihovim tokratnim nasprotnikom daje še dodaten motiv in jih podžiga, že celotno končnico.
Miami kot osmo postavljena ekipa vzhodne konference ni bil favorit v nobeni izmed serij letošnje končnice, vseeno pa so varovanci Erika Spoelstre “prilezli” vse do finala. Med osem najboljših so se prebili po play-in turnirju. Takrat so najprej izgubili proti Atlanti, nato pa po preobratu ugnali Chicago, s čimer so si zagotovili zmenek z Milwaukeejem v prvem krogu. Miami je presenetil Buckse s 4:1 v zmagah, v drugem krogu New York s 4:2, v konferenčnem finalu pa je padel Boston. Miami je že vodil s 3:0, a Kelti so se pobrali in izenačili, na odločilni sedmi tekmi pa so zeleni povsem popustili, Miami se je uvrstil v finale.
Pred začetkom končnice je bila možnost za četrti naslov Miamija v zgodovini manj kot en odstotek. A glavni trener Erik Spoelstra z Jimmyjem Butlerjem in ostalimi “podcenjenimi” košarkarji, ki so se jim ostale ekipe povsem odpovedale, naravnost blesti.
Denver je v prvih treh serijah letošnje končnice upravičil prvo mesto na zahodu po rednem delu sezone. Zaenkrat je izgubil le tri tekme. V prvem krogu je odpravil Minnesoto s 4:1 v zmagah, v drugem je bil s 4:2 boljši od Phoenixa, v finalu zahoda pa je s 4:0 nadigral Los Angeles Lakers.
Finale bo imel tudi slovenski priokus. Vlatko Čančar ima namreč priložnost, da postane četrti Slovenec s šampionskim prstanom. Po dva imata Beno Udrih (2005 in 2007 s San Antoniom) in Saša Vujačić (2009, 2010 z Los Angeles Lakers), enega pa Rašo Nesterović v dresu San Antonia (2005).
Miami s slabo popotnico, a obilico izkušnjami
Ne le, da je Denver v rednem delu zbral devet zmag več od tokratnih nasprotnikov, tudi medsebojna statistika govori močno v prid Nikole Jokića in soigralcev. Zadnja zmaga Miamija proti Denverju je oddaljena že tri leta. Takrat je za Vročico še igral Goran Dragić. Na zadnjih desetih tekmah (in v petih letih) je to edina zmaga za Miami, Denver pa je dobil zadnjih šest dvobojev.
Vseeno so izkušnje močno na strani Miamija. Skupno so v finalu košarkarji Heata odigrali že 72 tekem, Denverjevi le 10 (Jeff Green 4, Kentavious Caldwell Pope pa 6). Slednji je edini s šampionskim prstanom, pri Miamiju so takšni trije (Kevin Love, Kyle Lowry in Udonis Haslem). Ob tem svoj tretji naslov lovi glavni trener Erik Spoelstra.
Miami se je šele kot druga osmo postavljena ekipa rednega dela sezone v ligi NBA uvrstil v finale. To je pred tem uspelo le New Yorku leta 1999 v zaradi bojkota skrajšani sezoni. Knicksi so morali takrat premoč priznati San Antoniu. Miami ima možnost, da podre Houstonov rekord: leta 1995 so namreč Rakete kot najnižje postavljena ekipa do sedaj (6) osvojile šampionski prstan in s tem ubranile naslov iz pretekle sezone. Nobena sedma oziroma osma ekipa rednega dela zaenkrat še ni prišla do naslova.
Prva tekma v Denverju bo v noči na petek. Nuggetsi imajo eno izmed najtežjih gostovanj v ligi, po drugi strani pa najbolj izrazito prednost domačega igrišča. Mesto se namreč nahaja na 1600 metrih nadmorske višine, kar lahko nasprotnikom predstavlja precej težav. V letošnji končnici na domačem parketu še niso izgubili.
Nikola Jokić proti Jimmyju Butlerju
Zanimiv bo tudi boj dveh zvezdnikov: Nikole Jokića in Jimmyja Butlerja. Jokić v letošnji končnici blesti. V povprečju na tekmo dosega trojnega dvojčka: slabih 30 točk, 13 skokov in 10 asistenc na tekmo. Na drugi strani je Butler izvrstno začel. V seriji proti Milwaukeeju je povsem nadigral zvezdnike nasprotne ekipe. Proti New Yorku in Bostonu je naredil korak nazaj, stvari so v svoje roke prevzeli tudi njegovi soigralci.
Ključno bo tudi, kako dobro bo lahko Bam Adebayo pokrival Jokića. Tudi izjemni obrambni košarkar Anthony Davis v prejšnjem krogu ni uspel preprečiti šova “Jokerja”, vprašanje je, če lahko to postori Adebayo. V izjemni formi je tudi Jamal Murray, ki bo poleg Michaela Porterja Jr. glavni oproda srbskega velikana.
Pri Miamiju sta bila presenetljiva junaka zmage proti Bostonu Gabe Vincent in predvsem Caleb Martin. Oba sta v ligo prišla kot košarkarja, ki na naboru nista bila izbrana, v Miamiju pa sta dobila vlogi, ki jima ustrezata. Imensko je Denverjeva ekipa korak pred Miamijevo, a enako so strokovnjaki trdili tudi v serijah proti Milwaukeeju, New Yorku in Bostonu. V finalu ni nobene izmed teh ekip, pač pa prav Miami.
Velik dejavnik bi lahko bila tudi spočitost košarkarjev Denverja. Ti so odigrali tri tekme manj od nasprotnikov, nazadnje so na parket stopili 22. maja. Miami je sedmo tekmo proti Bostonu igral predvčerajšnjim.
Vse razen zmage Denverja bi bilo precejšnje presenečenje. Nenazadnje je Nikola Jokić z izjemnimi predstavami v letošnji končnici utišal še tiste zadnje kritike na svoj račun in več kot očitno prevzel naziv najboljšega košarkarja na planetu.
Vse tekme v seriji na štiri zmage razen druge in morebitne sedme se bodo začele ob 2.30 po srednjeevropskem času (omenjeni dve ob 2.00). Uvodni dve bosta v Denverju, naslednji dve v Miamiju, nato pa se ekipi izmenjujeta kot gostiteljici.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!