Veličasten podvig Luke Dončića

Košarka 31. Maj 20243:00 > 4:57 1 komentar
Luka Dončić. Foto: Profimedia

Luka Dončić se bo s svojim Dallasom boril za naslov prvaka lige NBA. Dvome o zahodnem finalistu je slovenski zvezdnik v velikem slogu razblinil s fantastično predstavo (36 točk, 10 skokov, 5 asistenc) v Minneapolisu, kjer je bil protagonist še četrte zmage nad Minnesoto (124:103).

Zgodovinsko-statistični podatek, po katerem še nobena ekipa v zgodovini lige NBA v končnici ni zapravila vodstva s 3:0, pa čeprav je bilo takšnih serij že 156, je dobila potrditev tudi v primeru Luke Dončića in njegovega Dallasa. A to ni bila le zgodba o potrjevanju pravila, temveč zgodba o izzvanem slovenskem zvezdniku. Ta je po zadnjem spodrsljaju v Teksasu, kjer se je sicer predvčerajšnjim že hladila penina, le mrko gledal, prevzel poraz nase in 48 ur pozneje odgovoril v šampionskem slogu. V Target Centru v Minneapolisu je v peti tekmi konferenčnega finala nastavil ritem, popeljal Dallas do izjemo visoke prednosti, nato pa nadzoroval ohranjanje priigranega kapitala in se ob tem vidno zabaval.

Tekmo je po Dončić po slabih 37 minutah končal s 36 točkami (met za 3 točke 6:10, za 2 točki 8:12, prosti meti 2:3),10 skoki, 5 asistencami in dvema pridobljenima žogama. Še pred odhodom v garderobo pa je prejel tudi priznanje za najboljšega košarkarja finala Zahoda, poimenovano po Magicu Johnsonu. “Noro, v finalu smo,” je ob glasnih žvižgih s tribun dejal Dončić, pogledal priznanje za MVP in dodal: “To nisem jaz. To ni le moje. To je ekipno delo.”

Že v prvi četrtini je Dončić tekmecu natresel 20 točk. Igraje je zadeval z vseh položajev, ob tem pa ob vsakokratnem vračanju v obrambo, bodisi z mimiko bodisi z dovtipi proti tribunam ali domači klopi, izkazoval odločnost ali kar jezo. A če je bil to sprva šov enega zvezdnika, je že v drugi četrtini za seboj potegnil tudi soigralce. V napadu se mu je najbolj odločno priključil Kyrie Irving. Svoje so prispevali tudi ostali, vključno z Dereckom Livelyjem, ki se je vrnil po vratni poškodbi. In prav z njim je povezan trenutek, ki je izkazoval nemoč Volkov. V drugi četrtini je namreč njegovo akcijo z grobim udarcem prav po vratu zaustavil Naz Reid.

Minnesota je naletela tudi na obrambni odločnost Dallasa. Predvsem v prvem polčasu so domači strelci pot do zasuka zaman iskali pri metih z razdalje. In ko so gostje zgostili še območje pod košem, so zvezdnik Anthony Edwards in soigralci ostali brez pravega manevrskega prostora in tudi idej. Ko je Dallas prvi polčas dobil s kar 29 točkami naskoka (69:40), je bilo jasno, da lahko Minnesoto reši le briljanten vstop v tretjo četrtino. Do tega ni prišlo. Še več, Dallas je pritisnil na plin, vodil tudi s kar 36 točkami naskoka (82:46), tako da prave dileme o zmagovalcu tekme in serije niti ni bilo.

“Zastavil sem ritem. Pričakoval sem obrambno podvajanje. Na vse smo bili pripravljeni. Igrali smo košarko,” je ob koncu dejal Dončić, poleg katerega je 36 točk znova dosegel tudi Irving. 12 jih je prispeval PJ Washington, eno manj pa Daniel Gafford. Pri Minnesotu sta s po 28 točkami izstopala Karl-Anthony Towns in Anthony Edwards. Rudy Gobert je ostal pri le 9 točkah in 5 skokih, predvsem pa so pri gostiteljih manjkale točke košarkarjev sklopi.

Po LA Clippers in Oklahomi je torej zdaj Dallas izločil še Minnesoto in se bo po letu 2011, ko je v Teksasu še vladal nemški zvezdnik Dirk Nowitki, boril za naslov prvaka najmočnejše košarkarske lige na svetu.

Potek tekme

Prva četrtina

Minnesota je sicer povedla z 2:0 in vodila s 4:2, nato pa je prva četrtina minila v znamenju Dallasa. Popravek, vse se je vrtelo okrog Dončića. Ob izjemno natančne metu je vidno motivirani slovenski reprezentančni kapetan dosegel kar 20 točk. Za nameček je Dallas vrhunsko deloval tudi v obrambi in bil odločnejši v skoku. Po delnem rezultatu 13:0 se je odlepil in prvo četrtino dobil s kar 16 točkami naskoka (35:19).

Druga četrtina

Dončić je na klopi zajel sapo, na parketu se je resda vsaj strelsko ohladil, a Dallas je spretno izkoristil nastavke, ki jih je Ljubljančan pred tem zgradil. Prednost je hitro poskočila na +20. Gostitelji nikakor niso uspeli aktivirati svojih najmočnejših orožij, v oči pa je bodla predvsem neučinkovitost pri metu za 3 točk. Ko je svoje v napadu prispeval še Kyrie Irving, je zasedba iz Teksasa vodila že z neverjetnih 69:40.

Tretja četrtina

V prvi akciji po osrednjem premoru je Dončić podal visoko žogo, ki jo je nad obročem ujel PJ Washington in atraktivno zabil. Nato je pet zaporednih točk dodal še Luka in tako v kali zatrl načrtovani poskus domačega juriša. Na vrhuncu premoči so Mavericks vodili s kar 36 točkami naskoka (82:46).  Nekaj upanja na drugačen potek dogodkov je sicer s serijo košev domačim navijačem vlil Ewdards, ki se je prvi otresel obrambnih okovov. Vseeno je Dallas ta del tekme končal s +24 (97:73).

Četrta četrtina

Razmerje moči se v zadnjem delu ni spremenil. Obe ekipi sta kmalu spoznali, da je zmagovalec tekme in serije znan. Zato do kakšnih dramatičnih vložkov ali nepotrebnega podaljševanja tekme niti ni prišlo. Tudi Luka Dončić si je lahko privoščil malce predaha.

Spomnimo, Dallas je v finalu zahodne konference dobil prvi dve tekmi v Minnesoti, nato še prvo na domačem parketu, in povedel s 3:0 v zmagah. A Minnesota je na četrti tekmi odgovorila in znižala na 3:1. Druge zaključne žoge LD77 in soigralci torej niso zapravili.

Že pred tem je Boston v finalu Vzhoda s 4:0 odpravil Indiano. Finalna serija se bo sicer začela v noči na prihodnji petek.