Dallas na krilih izjemnega Dončića razbil Utah

Košarka 26. Apr 20221:22 > 8:22 0 komentarjev

Košarkarji Dallasa so na peti tekme prvega kroga končnice razbili Utah (102:77). Spet je blestel Luka Dončić (33 točk, 13 skokov, 5 asistenc), ki je prikazal odlično predstavo predvsem v tretji četrtini. Mavericksi bodo imeli v noči na petek prvo zaključno žogo za napredovanje v drugi krog. Na delu je bil tudi drugi slovenski košarkar v ligi NBA Goran Dragić, ki je s svojimi Brooklyn Nets že končal letošnjo sezono. Boston je zmagal še četrtič zapored in je prva ekipa, ki je napredovala v drugi krog končnice. Košarkarji Toronta so prav tako zmagali še drugič zapored in izsilili šesto tekmo proti Philadelphii.

Dallas je ob koncu prve četrtine vodil s 24:18. Košarkarji Utaha so zagotovo imeli nekaj zgrešenih metov, ki jih bodo obžalovali, vendar je tudi Dallas solidno odigral v obrambi, kar je prispevalo k temu, da je Utah v prvi četrtini zadel le 6 od 20 metov. Toda to, da Dallas ni prišel do prostih metov, prav tako pa so imeli pet izgubljenih žog, jim je preprečilo, da bi si priigrali večje vodstvo. Luka Dončić je v prvi četrtini igral osem minut, a dosegel le dve točki – na igrišču je bil spet na začetku druge četrtine. Tekma se je sicer začela z identično akcijo, kot na četrti tekmi — navezo Dončić-Powell, ki se je končalo z “alley-oop” zabijanjem.

Jalen Brunson je bil na peti tekmi na začetku prvo ime Dallasa. Ko je metal proste mete je bilo iz dvorane možno slišati vzlike “MVP! MVP!”. Pet minut pred koncem prvega polčasa Mavericksi vodijo proti Utah s 43:32. Brunson pa je dosegel 13 točk.

Utah je na tej tekmi veliko poskušal z meti za tri točke, toda ta jim ni steekel. Zadeli so vsega 2 meta iz 17 poskusov. Nekaj minut pred koncem prvega polčasa Dallas vodi s 47:32. Jordan Clarkson je bil z 10 točkami najboljši strelec Utaha in je bil edini igralec Jazza, s katerim je imel Dallas težave pri obrambi. Dallas je na obeh straneh igrišča bil boljši nasprotnik in prvič v tej seriji se zdi, da je ena ekipa bistveno boljša od druge.

Jalen Brunson se je vrnil v formo z začetka serije in se pridružil Luki Dončiću v smrtonosnem napadu, ki je razbijal obrambo Utaha s spretnimi podajami in odličnimi meti.

Brunson je bil po dveh četrtinah s 13 točkami na čelu vseh strelcev in je bil zelo podoben igralcu, ki je v 2. in 3. tekmi skupaj dosegel 72 točk. Dorian Finney-Smith je bil še naprej junak Dallasovega napada, saj je zadel tri trojke in se s 13 točkami izenačil s strelskim dosežkom Brunsona. Dončić je poskrbel za skoraj vse ostalo, saj je v svojem prvem polčasu pred navijači Mavsov v tej sezoni dosegel 11 točk, devet skokov in štiri asistence.

Jazz je s sedmimi točkami vodil Donovan Mitchell, ki je v uvodnem polčasu iz igre metal le 35 %, iz igre za tri točke pa 12 %.

Izjemno nadaljevanje Dončića

Če je bil prvi polčas odličen za Dallas, je bilo nadaljevanje tekme še boljše. Vajeti je v svoje roke vzel predvsem slovenski zvezdnik, ki je bil po treh četrtinah že najboljši strelec obračuna.

V tretji četrtini je bilo veliko akcij, ki so povzemale večer Utaha.

Donovan Mitchell je zgrešil polaganje, Rudy Gobert je izgubil žogo v skoku proti Dorianu Finney-Smithu, Bojan Bogdanović je končno zadel met za tri točke – le da je bil koš razveljavljen, ker je Royce O’Neale storil osebno napako v napadu.

Potem pa je Luka Dončić zadel praktično vse. Več kot očitno je, da se je superzvezdnik Dallasa vrnil.

Dončić je na poti do 19 točk v tretji četrtini zadel tri trojke s svojo značilno potezo — stepback trojko, Dallas je po treh četrtinah vodil z 81:55.

Košarkarji Utaha so iz igre metali le 35-odstotno, še slabše pa jim je šel met met za tri točke — katastrofalna 13-odstotna uspešnost.

Mavericksi zmagujejo tudi v skokih, po treh četrtinah so imeli sedem skokv več, Utah v nobeni četrtini še ni presegel 20 točk, Mitchell pa je od prve četrtine dosegel le 2 točki.

Luka Dončić, ki je dosegel dvojni dvojček (33 točk in 13 skokov), je peti po številu doseženih točk na prvih 15 tekmah končnice v karieri (496). Pred njim so Bob McAdoo, Wilt Chamberlain, Rick Barry in Michael Jordan.

Morebitna odločilna šesta tekma bo na sporedu v noči na petek, in sicer se serija spet seli v Salt Lake City. Tekma se bo začela ob 4. uri zjutraj.

Boston pometel z Dragićevim Brooklynom

Košarkarji Boston Celtics so s 116:112 premagali Brooklyn Nets in s 4:0 v zmagah dobili serijo prvega kroga končnice ter se uvrstili v polfinale vzhodne konference. Boston se je z zmago v seriji proti Brooklynu odzval na lanski poraz proti Brooklynu.

Zvezdnik Celticsov Jayson Tatum je dosegel 29 točk (zadel 9 od 16 metov iz igre), nato pa je 2:48 minute pred koncem prejel še šesto osebno napako. Levji delež za to osebno napako v napadu prvega zvezdnika Bostona ima Goran Dragić, ki je odlično odigral v obrambi. Slovenski košarkar pri Brooklynu je tudi na četrti tekmi odigral odlično, poskrbel za nekaj odličnih akcij v ključnih trenutkih, toda vse to je bilo premalo, da bi Netsi podaljšali serijo. Brooklyn se je z metoma Kyrieja Irvinga in Kevina Duranta 1:28 minute pred koncem tekme približal na vsega eno točko. Vendar sta Jaylen Brown s trojko in Marcus Smart s prostimi meti omogočila Bostonu, da je prišel do zmage.

Brown je dosegel 22 točk in osem skokov. Smart je prispeval 20 točk in 11 asistenc.

Durant je dosegel 39 točk, sedem skokov in devet asistenc. To je bila 30. serija končnice v Durantovi karieri in prva, v kateri je bila njegova ekipa doživela metlo. Irving je s tem porazom prvič v zgodovini izpadel v uvodnem krogu. Zaključil je z 20 točkami. Dragić je odigral 24 minut, dosegel 10 točk, 8 skokov in 4 podaje. Nets so na tekmi igrali brez Bena Simmonsa.

Celticsi se bodo pomerili z zmagovalcem serije med Milwaukeejem in Chicagom.

Toronto še ni rekel zadnje

76ersi na peti tekmi niso prikazal dobre predstave in Raptorsi so serijo z zmago s 103:88 vrnili v Toronto. V dvorani Wells Fargo Center je bilo pogosto slišati žvižge, v četrtek pa bo občinstvo v Scotiabank Areni še bolj naelektreno.

Pascal Siakam je odigral odlično in tekmo končal s 23 točkami, 10 skoki in sedmimi podajami, s čimer je vodil v vseh treh kategorijah pri Torontu. Scottie Barnes je dosegel 12 točk, osem skokov in štiri podaje, Precious Achiuwa pa je dodal 17 točk in sedem skokov.