Najbolj boli razočaranje vse številčnejših navijačev

Eurocup 26. Okt 202118:36 > 18:48 3 komentarji
26 točk Pullena je bilo premalo za zmago pred številčnim občinstvom, foto: Cedevita Olimpija/Aleš Fevžer.

Cedevita Olimpija bo v sredo proti Bourgu v 2. krogu EuroCupa igrala tako za nadaljevanje zmagovitega starta v novo evropsko sezono, kot tudi za izhod iz manjše krize, v katero je zapadla v jadranski ligi ABA. Ljubljančane je na poti do večjega števila zmag zaustavila predvsem nezbranost v zaključkih tekem.

Zmaji so najodmevnejšo zmago v letošnji sezoni vpisali prav v EuroCupu, ki se je začel sredi prejšnjega tedna. Ljubljančani so v 1. krogu gostovali pri Gran Canarii in se veselili kljub katastrofalnemu začetku, ko so malce pred koncem prve četrtine zaostajali že za 16 točk.

Dobri dve minuti pred koncem so Španci še vodili za pet, nato sta zablestela Melvin Ejim in Jacob Pullen ter Cedeviti Olimpiji priigrala pomembno zmago za dober uvod v tekmovanje. A to je bil edini preblisk na zadnjih štirih dvobojih, s katerih so zmaji sklonjenih glav parket zapustili kar trikrat. Vedno po slabi igri v zadnji četrtini oziroma v zadnjih minutah tekme.

Jurica Golemac, foto: Cedevita Olimpija/Aleš Fevžer.

“Kot vedno pravim, na porazih se je mogoče veliko naučiti. Moramo napredovati in se izboljšati. Napredek se vidi tudi v teh porazih. Igrali smo zelo težke tekme, najprej Zvezda, nato Gran Canaria in Budućnost. Z FMP-jem smo imeli tudi nekaj smole. Napredek se vidi, moramo biti še boljši, bolj pametni, predvsem v končnicah. Na tem bomo veliko delali v naslednjih dneh,” je pred sredino tekmo proti Bourgu dejal Jurica Golemac.

Trije zaporedni porazi v ligi ABA:

11. oktober: Cedevita Olimpija – FMP 89:92 (po podaljšku)
Še 1:39 pred koncem rednega dela tekme so vodili za tri, medtem ko so si v drugem polčasu priigrali tudi do 13 točk naskoka.

17. oktober: Crvena zvezda – Cedevita Olimpija 79:64
Zmaji so se evroligašu odlično upirali do 7:32 pred koncem zadnje četrtine, ko so domači vodili le za točko (61:60), a nato do konca tekme zmogli le še štiri točke.

24. oktober: Cedevita Olimpija – Budućnost 79:84
Ljubljančani so 1:11 pred koncem povedli s 76:75, nato jih je s trojko ob osebni napaki pokopal Seeley. Sledili so trije zaporedni neuspešni napadi Cedevite Olimpije, ki so dokončno odločili tekmo.

Predvsem zadnji poraz v ligi ABA, ki je bil v regionalnem tekmovanju že tretji po vrsti, je za Ljubljančane posebej skeleč. V dvorani Stožice se je namreč za tekmo Cedevite Olimpije zbralo lepo število gledalcev, največje odkar so se dvorane znova odprle za navijače, potem ko so bili športniki (pre)dolgo obdobje primorani igrati pred praznimi tribunami.

Tribune dvorane Stožic proti Budućnosti, foto: Cedevita Olimpija/Aleš Fevžer.

Po podatkih uradne spletne strani lige ABA jih je bilo v nedeljo v stoženski lepotici kar 3.000, ki pa so videli tesen poraz proti Budućnosti (79:84). “Zahvaljujem se jim, res mi je žal, da jim na teh dveh domačih tekmah nismo privoščili zmage. Prepričan sem, da bi bilo potem proti Bourgu še več gledalcev. V kolikor nas bodo naši zvesti navijači podpirali, bodo prišle tudi zmage, če bomo nadaljevali z borbo, ki jo kažemo,” je o podpori spregovoril strateg zmajev.

Tekma za navijače? V sredo sta na sporedu dve tekmi Olimpije, tako košarkarske kot nogometne. Cedevita Olimpija bo proti Bourgu v Stožicah igrala ob 20. uri, NK Olimpija Ljubljana proti Kopru v slovenskem pokalu ob 20.15, prav tako v Stožicah. Ljubljanski navijači, ki se bodo odločili za obisk, bodo tako znova primorani izbirati med košarko in nogometom, kar vsekakor ni v dobrobit obisku na tribunah.

Lani dvakrat boljši

JL Bourg, kjer si je lani kruh služil Alen Omić, je znanec Olimpije še iz lanske sezone, ko so oba dvoboja dobili Ljubljančani. V Stožicah je so slavili s 94:91 in v Franciji s 77:64.

“Bourg prihaja po nizu treh porazov, zagotovo bodo agresivni in naredili vse za zmago. Poznamo jih od lani, veliko igralcev prihaja iz klubov, ki so igrali EuroCup in jadransko ligo. So odlična, fizično močna in atletska ekipa. Garati bomo morali vseh 40 minut in biti bolj pametni kot v nedeljo, če hočemo osvojiti novi dve točki,” je o Francozih spregovoril Golemac in kot njihove najnevarnejše košarkarje izpostavil četverico Axel Julien, Hayden Dalton, Eric Mika in JaCorey Williams.

Jackie Carmichael in Jurica Golemac, foto: Cedevita Olimpija/Aleš Fevžer.

Pred dvema sezonama je njihov dres nosil tudi Jackie Carmichael, ki je eden od dolžnikov Cedevite Olimpije v letošnji sezoni. “Pričakovanja so, da slavimo. A tudi, da pokažemo navijačem zakaj naj od nas letos pričakujejo velike stvari. Še ena priložnost za nas, da se izboljšamo in se pokažemo gledalcem. Ciljamo na zaključni turnir četverice v aprilu,” je pred dvobojem dejal 31-letni Američan v vrstah slovenskih prvakov.

Manjka doprinos organizatorjev igre

Za mirnejše končnice bodo Ljubljančani v nadaljevanju potrebovali prebujenje na položaju organizatorja igre, kjer sta v dosedanjem delu sezone Marcus Keene in Luka Rupnik precej razočarala. Proti Gran Canarii sta oba tekmo končala z negativnim indeksom, skupaj sta zmogla le tri točke in eno asistenco ob sedmih izgubljenih žogah. Podobno je bilo tudi proti Črnogorcem v nedeljo.

Rezerv v igri zmajev je tako še precej, a prej kot slej bodo morali po njih tudi poseči. Tekme si bodo v nadaljevanju sezone hitro vrstile, naslednja zahtevna preizkušnja po Bourgu Cedevito Olimpijo čaka že v soboto, ko gostuje v Aleksandrovcu pri Igokei, lanskemu polfinalistu lige ABA.