Slovenci prestrašili in z eksplozijo rešili celo kožo (VIDEO)

Košarka 25. Feb 202419:58 0 komentarjev

Slovenska košarkarska reprezentanca je v drugem krogu kvalifikacij porazila še Izrael (88:79) in tako naredila velik korak proti evropskemu prvenstvu 2025. Tudi tokrat so Slovenci začeli slabo in zgodaj zaostajali že za 14 točk, a je v nadaljevanju prednost v kvaliteti vendarle prišla do izraza. Znova je bil glavni akter kapetan Klemen Prepelič, ki je 21 točkam dodal 7 asistenc.

Slovenija je novo zmago v skupini vpisala po velikem preobratu. Če so tokratni dvoboj začeli še v večjem krču kot prejšnjega, je sledila tudi še večja strelska eksplozija. Še na začetku druge četrtine so Slovenci namreč izgubljali za 14, a v naslednjih 13 minutah igre dosegli neverjetnih 47 točk proti 19 Izraela ter si tako tlakovali pot do dveh pomembnih domačih zmag, ki jim na široko odpirajo vrata naslednjega EuroBasketa.

Aleksander Sekulić, selektor Slovenije: “Na začetek ne moremo biti ponosni, smo pa lahko na odziv. Po takšnem zaostanku, ko smo grešili odprte mete, smo se borili in se vrnili pred polčasom in po odmoru nadaljevali. Pomembna zmaga za nas. Kljub zaostanku in težavam smo ostali skupaj.”

Ariel Beit-Halahmy, selektor Izraela: “Dobro je igrala Slovenija in zasluženo zmagala. Grešili smo odprte mete, tudi v obrambi nismo opravili svojega dela, kjer smo zamujali, izgubljali smo tudi skok.”

Slovenski selektor Aleksander Sekulić je dvoboj začel z enako peterko kot proti Ukrajini, ki je že po treh minutah zaostala z 2:9. Žiga Samar, Miha Lapornik, Jaka Blažič, Bine Prepelič in Mike Tobey so tudi tokrat v uvodnih treh minutah vpisali le dve točki, a jih toliko tudi prejeli. Po le enem zadetem metu iz igre od osmih je domači strateg na parket poslal Klemna Prepeliča, junaka ob četrtkovi zmagi proti Ukrajini, in Aljaža Kunca.

Nadaljevalo se je še slabše. Sledilo je namreč kar 16 zaporednih točk Izraela, medtem ko so Slovenci brez vpisa na semafor ostali kar 7 minut in 30 sekund igre. V tem času so v nizu zgrešili 12 metov iz igre in nabrali še pet izgubljenih žog, dokler ni iz protinapada vendarle zadel Gregor Hrovat ter končal predolg post. Izraelci so na krilih razigranega Yama Madarja prvo četrtino dobili z 20:8.

Slovenci so na začetku grešili vse, tudi odprte mete izpod obroča. Foto: Aleš Fevžer

Potem ko so Slovenci na začetku drugega dela še drugič zaostali za 14 (8:22), se je napad vendarle prebudil. Dve trojki je zadel Leon Stergar, Žiga Dimec pa je dvakrat zadel pod osebno napako ter Slovenijo približal na 20:25. Pet minut pred polčasom se je tekma začela z ničle, potem ko se je soigralcem pridružil še začasni kapetan, ki je s trojko in dvema prostima metoma izid poravnal na 29:29. Nekaj trenutkov pozneje je z novo trojko poskrbel za drugo vodstvo Slovenije na tekmi (34:33), prvo po začetnih 2:0. Ob polčasu so Slovenci vodili s 40:37.

Po odmoru Slovenci odpihnili Izraelce

Po treh minutah tretje četrtine so do prednosti 14 točk prišli domači košarkarji. Koš je dosegel prav vsak od peterice, ki jo je na parket po odmoru poslal Sekulić. Prepelič je 6:33 pred koncem tretjega dela zadel za 55:41 in tako poskrbel za delni izid kar 47:19 v le 13 minutah igre! Do konca tretjega dela se je napad Slovencev vendarle nekoliko ohladil, da se ni preveč, je z novo trojko, že svojo peto na tekmi, poskrbel kdo drug kot Prepelič (65:53).

Po nekaj neuspešnih napadih na obeh straneh je pomemben koš pod osebno napako dobrih šest minut pred koncem zadel Tobey (71:59). Ko je po lepi asistenci Hrovata iz svojega šestega poizkusa vendarle prvo trojko zadel še Blažič in prednost povišal na 77:63, so bili Izraelci premagani. Najvišja prednost je pred koncem znašala 16 točk, gostje so do konca le še ublažili poraz.

Prepelič je bil z 21 točkami prvi strelec, Tobey je 20 točkam dodal kar 12 skokov, od tega kar osem v napadu. 16 točk je vpisal Hrovat.

Kvalifikacije za EP 2025

Slovenija – Izrael 88:79 (8:20, 32:17, 25:16, 23:26)

Dvorana Bonikifa (Koper), 2.740 gledalcev

Sodniki: Georgios Poursanidis (GRČ), Ariadna Chueca (ŠPA), Beniamino Manuel Attard (ITA)

Drugo kvalifikacijsko okno bo na sporedu novembra letos, ko se bo Slovenija dvakrat pomerila s Portugalsko, in tretje februarja prihodnje leto. Na EP 2025 se uvrstijo prve tri reprezentance iz posamezne skupine.