Selektor slovenske košarkarske reprezentance Aleksander Sekulić je za prihajajočo akcijo, ko se nadaljujejo kvalifikacije za SP 2023 in konec poletja sledi še branjenje evropskega naslova, na seznam uvrstil 15 igralcev, a že ostal brez enega košarkarja. Kako so se v minuli sezoni v svojih klubskih sredinah odrezali vpoklicani legionarji in kakšna bo predvidoma njihova vloga v dresu z državnim grbom? Glavni strateg sicer ni brez preglavic.
Z naznanitvijo seznama za tekmi proti Hrvaški in Švedski sta zagotovo najbolj izstopali dve imeni. Prvič po 17. septembru 2017 bosta namreč skupaj zaigrala oba največja slovenska košarkarska zvezdnika Luka Dončić kot Goran Dragić.
V reprezentanco se vrača tudi edini slovenski košarkar v Evroligi Žan Mark Šiško. Član Bayerna je lansko poletje, ko se je Slovenija prvič uvrstila na olimpijske igre, manjkal zaradi poškodbe noge, ki jo je nesrečno staknil na zadnji tekmi klubske sezone.
Znova je poleg tudi naturalizirani ameriški center Mike Tobey, ki je že marca v intervjuju za Sportklub izrazil veliko željo, da ostane del izbrane vrste. Za njim sicer ni najboljša sezona, potem ko ga je v prvi polovici s parketa oddaljila tudi poškodba, Valencia pa se je po sezoni odločila, da 27-letnemu Američanu ne podaljša pogodbe. Snubcev mu sicer ne manjka.
Manjkata Čančar in Prepelič
Njegov zdaj že bivši soigralec pri Valencii Klemen Prepelič tokrat zaradi zloma roke izpušča junijsko akcijo, a naj bi bil nared za avgustovsko nadaljevanje.
Podobno velja za Vlatka Čančarja, ki je odpadel pet pred dvanajsto, saj še ni povsem zacelil zlomljene kosti v stopalu, potem ko se mu je poškodba pripetila januarja na obračunu proti Dončićevem Dallasu.
Kako na SP 2023?
Slovenci so priprave na tretje kvalifikacijsko okno za svetovno prvenstvo 2023, ki ga skupaj gostijo Indonezija (Džakarta), Japonska (Okinava) in Filipini (Manila), začeli v sredo. Po šestih odigranih tekmah bodo iz skupinskega dela napredovale prve tri reprezentance iz vsake od osmih skupin in tvorile nove štiri skupine po šest ekip.
Vsi rezultati iz prvega dela kvalifikacij se prenašajo. Slovenska skupina C se torej združi s skupino D, v kateri igrajo Izrael, Nemčija, Estonija in Poljska. Na SP se nato uvrstijo najboljše tri izbrane vrste. Slovenija ima sicer po štirih krogih dve zmagi in dva poraza ter si mora napredovanje še priboriti na parketu.
Četrto kvalifikacijsko okno in torej prvo v drugem delu sledi že pred EuroBasketom 2022, med 21. in 29. avgustom.
Kdo so torej člani slovenske reprezentance, ki se bodo 30. junija v spektaklu v že razprodanih Stožicah pomerili s Hrvaško in nato tri dni pozneje gostovali še na Švedskem? Do avgusta, ko bo na vrsti še morebitno četrto kvalifikacijsko okno ter nato še evropsko prvenstvo, kjer bo Slovenija branila naslov, se lahko kader seveda še spremeni.
Organizatorji igre:
Luka Dončić
23 let, 201 cm, Dallas Mavericks (ZDA)
Luka Dončić bo znova glavni katalizator morebitnega uspešnega poletja slovenske izbrane vrste. O njegovih kvalitetah ni potrebni izgubljati besed, potem ko so bile še četrto leto dokazane tudi v ligi NBA. Še dodatno jih je potrdil z najboljšim izidom z Dallas Mavericks, prvič se je namreč uvrstil v konferenčni finale.
Tudi tokrat bo eno glavnih orožij Slovenije njegovo razigravanje soigralcev in predvsem naveza s centrom Mikom Tobeyjem, ki je bila lani nezaustavljiva za nasprotne obrambe. Kako daleč lahko tokrat slovensko reprezentanco popelje eden najboljših košarkarjev na svetu?
Goran Dragić
36 let, 191 cm, Brooklyn Nets (ZDA)
Za daleč največje presenečenje na letošnjem seznamu košarkarjev je poskrbel Goran Dragić. S strani Raša Nesterovića in Luke Dončića se je pustil prepričati, da konča petletni reprezentančni pokoj in se vrne v izbrano vrsto. Vztraja, da zgolj za tekmo s Hrvaško, ki naj bi služila kot njegova poslovila pred domačimi navijači.
V ligi NBA je sicer preživel eno težjih obdobij, na svoje je prišel šele februarja, ko je podpisal z Brooklyn Nets, kjer je odkrito meril na šampionski prstan, a izpadel v prvem krogu. V minutah, ki mu jih je namenil trener Steve Nash, je sicer dokazal, da je lahko še zelo produktiven.
Žan Mark Šiško
24 let, 190 cm, Bayern München (NEM)
Edini od 15 vpoklicanih košarkarjev, ki še ni končal sezone in se trenutno z Bayernom meri proti Albi Berlin v finalu nemškega prvenstva. Slovenija ga je močno pogrešala ob lanski akciji, predvsem na olimpijskih igrah. Tokrat bo Sekulić lahko računal tudi na usluge edinega Slovenca v Evroligi.
V Bayernu sicer ni uspel nadgraditi odlične lanske sezone, pri tem mu je precej ponagajal tudi koronavirus, kot je prejšnji mesec razložil tudi v intervjuju za Sportklub. V drugi polovici sezone je dvignil raven igre in s strani trenerja Andree Trinchierija užival redno vlogo prve menjave s klopi. Podobna vloga ga najverjetneje čaka tudi v slovenski reprezentanci.
Aleksej Nikolić
27 let, 191 cm, Burgos (ŠPA)
Nikolić se je od odlični lanski sezoni v francoskem Gravelinesu preselil v močno špansko prvenstvo, kjer je imel pri Burgosu sicer nekoliko manjšo vlogo in polovico tekem začel na klopi. Kot je povedal v intervjuju za Sportklub, ga je velik razkorak med kvaliteto španske in francoske lige kar malce presenetil.
V izbrani vrsti bo imel predvsem nalogo obrambnega specialista na položaju organizatorja igre. Vsaj na papirju bo četrta “enka” Slovenije.
Luka Rupnik
29 let, 186 cm, Yalovaspor
Rupnik se v prvi polovici sezone ni naigral v Cedeviti Olimpiji in se v želji po večji vlogi preselil v turški Yalovaspor, kjer se je odlično znašel in postal ljubljenec navijačev. Z njim se sicer ni uspel obdržati v prvi turški ligi, čeprav je bil z 8,1 asistence na tekmo celo najboljši podajalec lige.
V reprezentanci bo imel po priključitvi Žana Marka Šiška in vrnitvi Gorana Dragića bolj obrobno vlogo.
Branilci:
Zoran Dragić
32 let, 196 cm, Cedevita Olimpija (SLO)
Zoran Dragić bo 30. junija končno dobil priložnost, da znova zaigra z bratom Goranom. Spomnimo, Zoran je evropsko prvenstvo 2017 izpustil zaradi poškodbe in je tako svojega starejšega brata spremljal le s tribune.
Tokrat bo z njim na parketu in zagotovo tudi, kot smo od njega sicer vajeni že od nekdaj, visoko motiviran. V Sekulićevi zasedbi bo med ključnimi člani, pričakovati je podobno vlogo, kot jo je imel tudi lansko poletje.
Gregor Glas
21 let, 190 cm, Partizan (SRB)
Glas se je minulo sezono izpopolnjeval pod vodstvom Željka Obradovića v Partizanu. Proti koncu sezone je sicer pogosto obsedel na klopi, ko so prišle na vrsto ključne tekme za klub in je sloviti strateg zmanjšal rotacijo.
Ne glede na vse je bila to za 21 letnega branilca odlična sezona učenja, kar bo nadaljeval tudi v reprezentanci, a ob konkurenci Zorana Dragića, Jake Blažiča in Gregorja Hrovata bo na položaju dvojke in trojke težko prišel do večje vloge.
Krila:
Jaka Blažič
31 let, 196 cm, Cedevita Olimpija (SLO)
Član Cedevite Olimpije, ki je tik pred prestopom v turški Bahcesehir, je bil v minuli sezoni znova ena od gonilnih sil ljubljanskega kluba. Nenazadnje je bil izbran tudi v najboljšo peterko lige ABA.
Tudi v reprezentanci bo pomemben člen, le da bo morda nekoliko večji poudarek na njegovi obrambi. Prav na tej strani parketa se je z agresivno igro razdajal že med lansko reprezentančno akcijo.
Gregor Hrovat
27 let, 196 cm, Élan Béarnais (FRA)
Za Hrovatom je odlična sezona v Franciji, kjer je lani okrepil Élan Béarnais, ki vam je morda bolj znan pod nekdanjim in bolj sloviti imenom Pau-Orthez. V končnici francoske lige je izpadel šele v polfinalu proti evroligašu Monacu.
Nekdanji član Olimpije je bil v omenjeni seriji na vseh štirih tekmah v začetni peterki in v povprečju prispeval 14 točk. Zagotovo dober obet pred prihajajočo akcijo, saj ga po novici, da Čančar še ni nared za največje napore, zagotovo čaka večja vloga.
Krilni centri:
Edo Murić
30 let, 202 cm, Cedevita Olimpija (SLO)
Podobno kot na Hrovata bo tudi na Eda Murića po potrjeni odsotnosti Čančarja padlo večje breme. S tem se je Murić vajen nositi, saj gre za velikega borca, ki pogosto zablesti prav na najbolj pomembnih tekmah.
Zagotovo bo tako tudi tokrat, ko bo najverjetneje prevzel tudi Čančarjevo mesto v začetni peterki. Njegova vloga bi torej morala vsaj v nadaljevanju kvalifikacij za SP 2023 še nekoliko narasti.
Jakob Čebašek
31 let, 200 cm, Leuven (BEL)
Čebašek je minulo sezono preživel v belgijski ligi, kjer je bil produktiven in vpisal 13,2 točke in šest skokov na tekmo. Predvsem je odlično metal izza črte (40,8 odstotka), kar je dober obet za reprezentanco, kjer bo sicer imel bolj obrobno vlogo.
Morda vendarle prejme kakšno minuto več zaradi odsotnosti Čančarja.
Centri:
Mike Tobey
27 let, 213 cm, Valencia (ŠPA)
Mike Tobey se je lani pokazal kot izvrstna okrepitev za Slovenijo. Prinesel je tako kvaliteto kot tudi veliko strast za igranje v dresu s slovenskim grbom. Letos bo znova tvoril udarno navezo z Dončićem in bo eden najpomembnejših članov izbrane vrste.
V Valencii je sicer za njim nekoliko slabša sezona, a poškodba je pozabljena, reprezentanca pa zanj priložnost, da se pokaže pred morebitnimi snubci.
Žiga Dimec
29 let, 211 cm, Anwil Wloclavek (POL)
Dimec je bil eden od štirh članov Cedevite Olimpije, ki so sredi minule sezone zapustili slovensko prestolnico in srečo iskali drugje.
Žiga jo je v poljskem Anwil Wloclaveku, kjer je imel precej večjo vlogo in v dobrih 20 minutah v povprečju vpisal 10,5 točke in 4,9 skoka. V reprezentanci bo prva menjava Miku Tobeyju.
Jurij Macura
22 let, 211 cm, Krka (SLO)
Jurij Macura se je lani priključil Krki v upanju, da kariero vrne na prave in predvsem zdrave tirnice. To mu je v večjem delu sezone uspevalo, saj je nastopil na vseh 26 tekmah Novomeščanov v ligi ABA, skupno pa je v vseh tekmovanjih vpisal kar 56 nastopov, kar mu bo zagotovo v veliko zadovoljstvo. V reprezentanci bo imel obrobno vlogo tretjega centra moštva.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!