Slovenci se se poigrali z Madžari, nov udarec za Litvo

Eurobasket 2022 3. Sep 202222:45 0 komentarjev

Slovenija na letošnjem evropskem prvenstvu ostaja popolna. Druga "žrtev" slovenskih košarkarjev je bila Madžarska, ki ni bila dorasel tekmec (103:88). Nov udarec v skupini B je prejela Litva, ki jo je po tesni končnici porazila še Francija. Drugič je v skupini C zmagala tudi Grčija, tokrat je odpravila Italijo.

Slovenija je uvodni dan EuroBasketa 2022 začela silovito in porazila močno Litvo. Po dnevu premora so se spočiti in razigrani Slovenci znesli nad Madžari, ki so jih v Lanxess areni nadigrali s 103:88, največ so vodili za kar 30 točk.

Poročilo tekme:

Prvo ime tekme je bil kdo drug kot Luka Dončić, ki je v le 19 minutah igre vpisal 20 točk, sedem skokov in sedem asistenc ter predvsem v drugi in tretji četrtini navduševal z atraktivnimi potezami.

Priložnost za igro je dobilo vseh 12 košarkarjev na slovenski strani, med strelce se ni vpisal le Žiga Samar, ki je debitiral na velikih tekmovanjih in v veliki želji predčasno končal s petimi osebnimi napakami. Drugi strelec je bil s 14 točkami Klemen Prepelič, po 11 jih je vpisala četverica Jaka Blažič, Vlatko Čančar, Edo Murić in Žiga Dimec.

Dvoboj se je tako odvil po željah Aleksandra Sekulića, ki je uspel že pred zadnjo četrtino na klop potegnil vse nosilce igre in jih tako privarčeval za težje tekme, ki bodo sledile. Že v nedeljo bo ob 17.45 v Kölnu nasprotnica Slovenije Bosna in Hercegovina. Z novo zmago bi si Slovenija že zagotovila izločilne boje in tako v torek ter sredo, ko se bo pomerila še z Nemčijo in Francijo, igrala le še za boljše izhodišče.

Nov udarec za Litvo

Naziv derbija skupine B je v drugem krogu pripadel popoldanskemu obračunu Francije in Litve. Čeprav so Litovci v uvodni četrtini hitro pobegnili na plus 13, je bil dvoboj v nadaljevanju zelo izenačen, zaključek pa so bolje odigrali Francozi (77:73).

Litvi se je v zadnji četrtini ponovil scenarij s četrtkove tekme proti Sloveniji. Po vodstvu za šest točk (60:54) se jim je v napadu zaustavilo, na drugi strani je zadeval predvsem Evan Fournier, ki je bil s 27 točkami prvi strelec tekme, nekaj ključnih košev je v končnici prispeval še Thomas Huertel.

Evan Fournier. Foto: FIBA

V skupini B sta sicer prvo tekmo dne odigrali reprezentanci Nemčije ter Bosne in Hercegovine. Nemci so v četrtek presenetljivo gladko odpravili Francijo, proti izbrani vrsti BiH pa imeli nekaj več težav (92:82).

Ob polčasu so bili Bosanci celo še v vodstvu, a so domačini na začetku zadnje četrtine pobegnili na 17 točk naskoka. Dvoboj kljub temu še ni bil odločen. Košarkarji Bosne in Hercegovine so se s tremi zaporednimi trojkami Johna Robersona približali na šest točk, a preobrata niso zmogli, čeprav je bil znova izjemen tudi Džanan Musa, tekmo je sklenil s kar 30 točkami. Jusuf Nurkić jih je dodal 21, za zmagovalce sta po 18 točk vpisala Franz Wagner in Dennis Schröder.

Jasmin Hukić, nekdanji reprezentant BiH in dolgoletni član Olimpije, o dvoboju Bosne in Hercegovine proti Nemčiji: “Prvi polčas smo igrali pametno, Bosna je bila boljša. Drugi polčas je Nemčija odigrala v visokem ritmu, kar je na koncu pretehtalo. To smo videli že proti Franciji. Na koncu pričakovano, a po drugi strani je nekaj, kar je pomembno za celotno prvenstvo, ne le za to tekmo, da sodniki niso dorasli tako velikemu tekmovanju. Tudi tekma Slovenija – Litva, pa Nemčija, videli ste, kaj je bilo s Črno goro proti Turčiji. Na vsaki tekmi je nekaj. Skrbi me, da bo v izločilnih bojih odločila napaka, na eno ali drugo stran.”

Džanan Musa je Nemcem nasul kar 30 točk. Foto: FIBA

Grki premagali tudi Italijane

V preostalih treh skupinah je bil najbolj atraktiven dvoboj v Milanu. Italijani so v skupini C izgubili proti Grkom, ki so za uvod porazili Hrvaško in tako potrdili, da bodo na krilih Giannis Antetokounmpa zelo težko premagljiv nasprotnik, čeprav so imeli za začetek več težav od pričakovanj. Hrvati so prvo zmago na turnirju vpisali proti Britancem (86:85), nato so tesno s 74:73 Ukrajinci ugnali Estonce.

V skupini A so za začetek Črnogorci s 76:70 premagali Belgijce in tako vpisali prvo zmago na EP, potem ko so v uvodnem krogu nesrečno izgubili s Turčijo. Turki so pričakovano proti Bolgariji vpisali še drugo zmago (101:87), na krilih 25 točk Cedija Osmana. Zvečer je v Tbilisiju domačine visoko porazila Španija (64:90).

V skupini D so zmagoviti pohod nadaljevali Srbi, ki so za uvod zlahka ugnali Nizozemsko in zdaj brez težav še domačo Češko (81:68). Nikola Jokić je znova blestel, vpisal 18 točk in 11 skokov. Predtem je bila odigrana še tekma med Finsko in Poljsko, ki je bila odločena že precej pred koncem. Finci so slavili s kar 89:59.