V izolaciji napolnil baterije in bil vzor klubskemu tekmecu

Košarka 27. Feb 20246:00 0 komentarjev
Jaka Blažič

Po težki klubski sezoni je reprezentančni premor prav prišel tudi obema slovenskima kluboma v ligi ABA Cedeviti Olimpiji in Krki. Medtem ko sta bila Jaka Blažič in Leon Stergar v izbrani vrsti Slovenije, so imeli njuni klubski soigralci priložnost uigravanja v nekoliko mirnejšem in treningom prilagojenem okolju.

Oba najuspešnejša slovenska košarkarska kolektiva sta se pred edinim reprezentačnim premorom v tej sezoni spopadala s težavami. Ljubljančani so se od evropskega pokala poslovili z neslavnim izkupičkom 1-17 in začeli rane krpati v slovenskem pokalnem tekmovanju, ki so ga tik pred zborom osvojili še 23. v zgodovini. V ligi ABA jim sicer še vedno kaže dobro, medtem ko nasprotno velja za Novomeščane, ki so se znašli v boju za obstanek.

Za oba kluba je bila reprezentančna akcija kot naročena, saj med sezono zaradi nastopanja v dveh tekmovanjih in zgoščenih urnikih ni prav veliko časa za treninge. Krka se za mesto v jadranski ligi bori z Mornarjem, šest krogov pred koncem sta moštvi poravnani pri štirih zmagah in 16 porazih.

Tako Jaka Blažič kot Leon Stergar se v svoja kluba vračata boljše volje, potem ko je Slovenija z dvema preobratoma osvojila dve pomembni domači zmagi v boju za evropsko prvenstvo 2025. “Obe tekmi zaspan začetek, potem pa smo se zbudili in predramili ter ob polčasu že vodili proti Izraelu, ki je bil razigran na začetku tekme. To je morda nekaj, na čemur moramo delati v naslednjih oknih,” je po dveh zmagah razmišljal kapetan Cedevite Olimpije in misli že usmeril na zaključek klubske sezone.

Že pred zaključnim turnirjem pokala Spar je dejal, da bo reprezentančno akcijo izkoristil za nekakšno resetiranje, kar mu je tudi uspelo: “Ja, tukaj smo nekako v izolaciji. Razmišljaš le o treningih in kaj boš jedel ter kako se spočil. Napolnil sem si baterije in grem zdaj z neko željo naprej v klub, da dokončamo sezono tako, kot se zagre.”

Leon Stergar
Stergar je proti Izraelu zadel vse tri mete. Foto: Aleš Fevžer

Učil se je od vzornika

Enako velja za Stergarja, ki je prav proti zmajem tik pred reprezentančno akcijo za točko izgubil finalni obračun pokala Spar. “Glava je že na ligi ABA. Vračam se v klub, upam in vem, da bomo s fanti uspeli ostati v ligi,” je zatrdil in razkril, da se je minuli teden zgledoval po izkušenejših članih reprezentance: “Sploh, če po tihem rečem od Blažiča, ki mi je eden od vzornikov. To je velika življenjska priložnost in čast, da sem lahko bil z njim.”

23-letni Dolenjec je v izbrani vrsti odigral svojo peto in šesto tekmo. Proti Ukrajincem je v šestih minutah ostal brez točke, a po dvoboju navdušil s krstnim nastopom pred mikrofonom. Pecej bolje je priložnost izkoristil na drugem obračunu in proti Izraelcem v 16 minutah vpisal 8 točk ter 5 skokov. Deset let starejši Blejčan pa je bil ključen predvsem ob zmagi v četrtek, ko je dosegel 18 točk in se razigral v tretji četrtini, v kateri so Slovenci zlomili odpor prvega tekmeca.