Drama v Mariboru, drama v Ljubljani. Drama povsod.

Euro 31. Maj 202123:42 > 01. Jun 2021 0:06 0 komentarjev
Veliko veselje Portugalcev v Stožicah. FOTO: Guliverimages.

Imamo vse polfinaliste evropskega prvenstva do 21 let pri nas in na Madžarskem, na prav vseh štirih četrtfinalnih tekmah pa je bilo dramatično. V Ljubljani in Mariboru smo zmagovalca dobili šele po podaljšku, v Szekesfehervarju pa celo po enajstmetrovkah. Napeto je bilo tudi v Budimpešti. Polfinalisti so Nizozemska, Nemčija, Portugalska in branilka naslova Španija.

V Ljudskem vrtu je nekaj manj kot 2000 gledalcev, kolikor se jih je lahko zbralo na tribunah, spremljalo pravcato dramo. Španci so bili že praktično v polfinalu, potem ko so od 66. minute vodili z 1:0, a so Hrvati prišli do izenačenja v 94. minuti, ko je enajstmetrovko v gol spremenil Luka Ivanušec.

Varovanci nekdanjega trenerja Olimpije Igorja Bišćana, ki so mu gledalci med tekmo skandirali s tribun, so potem v podaljških potegnili krajšo, junak večera pa je bil krilni napadalec Espanyola Javi Puado, ki je v 110. minuti s svojim drugim golom na tekmi odločil zmagovalca.

V Ljubljani so maloštevilni gledalci na spektakularni tekmi med Portugalsko in Italijo videli kar osem golov. Portugalci so po dveh golih Danyja Mote vodili že z 2:0, potem tudi s 3:1, a so se naši zahodni sosedi vrnili in z zadetkom napadalca Valencie Patricka Cutroneja v 89. minuti izsilili podaljške. V teh so Portugalci po izključitvi branilca Verone Mattea Lovata izkoristili številčno premoč in z dvema goloma prišli do zmage s 5:3.

V Szekesfehervarju je bilo prav tako napeto. Nemci so bili na robu izpada proti Danski, ki je vse do 88. minute vodila z 1:0, potem pa so Nemci prišli do izenačenja. V podaljšku so zadeli še drugič in prešli v vodstvo, potem pa so se z golom vrnili tudi Danci in o zmagovalcih so odločale enajstmetrovke. Pri teh so po sedmih serijah zmagali Nemci.

Napeto je bilo tudi v Budimpešti, kjer je Nizozemska z golom napadalca AZ Alkmaarja Myrona Boada do preobrata in gola za zmago z 2:1 prišla v 93. minuti tekme. Tudi on je bil junak tekme, dosegel je oba gola za Nizozemce.

V polfinalu se bodo v četrtek, 3. junija, med seboj pomerili Nizozemci in Nemci ter Španci in Portugalci, finale pa bo v nedeljo, 6. junija, v Ljubljani.

Slovenske mlade reprezentanca ni več med konkurenco, saj je obstala v skupinskem delu tekmovanja. Za uvod v prvenstvo je v Mariboru izgubila proti Španiji (0:3), nato v Celju remizirala proti Čehom (1:1), za konec pa je morala priznati premoč še Italijanom (0:4) v Ljudskem vrtu.

Italijani in Španci so na mladinskih EP rekorderji s petimi naslovi, po dva pa imajo Nemci, Angleži, Nizozemci in nogometaši nekdanje Sovjetske zveze. Po en naslov so osvojili Francozi, Švedi, Čehi in Jugoslavija, ki je slavila na prvem tekmovanju mladih upov leta 1978.

Naslov z Eura 2019 v Italiji branijo Španci.

Euro do 21 let, četrtfinale:

Ponedeljek, 31. maj:
Budimpešta:
Nizozemska – Francija 2:1 (0:1)
Strelca: 0:1 Upamecano 23., 1:1 Boadu 51., 2:1 Boadu 93.

Maribor:
Španija – Hrvaška 2:1 (1:1, 0:0) *po podaljških
Strelca: 1:0 Puado 66., 1:1 Ivanušec 94./11 m, 2:1 Puado 110.

Szekesfehervar:
Danska – Nemčija 5:6 (2:2, 1:1, 0:0) **po enajstmetrovkah
Strelci: 1:0 Faghir 69., 1:1 Nmecha 88., 1:2 Burkardt 100., 2:2 Nelsson 108.

Ljubljana:
Portugalska – Italija 5:3 (3:3, 2:1) *po podaljških
Strelci: 1:0 Mota 6., 2:0 Mota 31., 2:1 Pobega 45., 3:1 Ramos 58., 3:2 Samacca 60., 3:3 Cutrone 89.