Slovenija napolnila mrežo Litve za novo upanje

NZS/Twitter

Slovenska reprezentanca ohranja možnosti za preboj na svetovno prvenstvo, ki ga bo prihodnje leto gostila Rusija. Varovanci Srečka Katanca so v Stožicah s 4:0 premagali Litvo. Nocoj se je v Stožicah zbralo 6230 gledalcev.

Pomembno je, da so fantje odigrali dobro tekmo, vse ostalo je postranskega pomena. Iz meseca v mesec se stanje naših nogometašev spreminja. Pred tekmo skušamo položaj, tako da smo se letos odločili enajsterico malce premešati. Lepa zmaga…bomo videli, kaj bo prinesel naslednji mesec. Čeprav ste nas mediji že pokopali, smo vedeli, da imamo pomembno tekmo in se skoncentrirali na Litvo. Lepo, da ste nas odpisali, tako da bomo lahko zadnji dve tekmi odigrali neobremenjeno,” je zmago z s pikro izjavo pospremil selektor Srečko Katanec

Pozorno smo danes seveda spremljali tudi, kaj se je dogajalo na preostalih dveh igriščih v skupini F. Anglija je doma na Wembleyu z 2:1 premagala Slovaško, Škoti pa so na Hampden Parku z 2:0 odpravili Malto.

Danes smo bili od začetka sproščeni, žoga je lepo tekla od enega do drugega, prehitri smo bili za Litvance. Dokler so teoretične možnosti, smo še ‘živi’. Upamo še naprej,” je takoj po tekmi povedal Benjamin Verbič, ki je bil avtor tretjega zadetka.

Že takoj po tekmi s Slovaško smo se pogovorili in se pokazali v pravi luči. Slabo igramo v gosteh, Litva ni tako zelo slab nasprotnik in moram reči, da so z nami dihali tudi tisti, ki so bili na klopi” je po tekmi povedal kaptean Boštjan Cesar.

Potek tekme:

Že v 3. minuti prva priložnost. Pred litvanskim vratarjem se je sam znašel Jan Repas, ki pa je bil v nedovoljenem položaju. Tako ali tako je z žogo ustrelil visoko čez gol.

Medtem so Slovaki z golom Stanislava Lobotke povedli na Wembleyu.

Slovenija je močno pritisnila proti golu in si do 10. minute priigrala dva strela iz kota. Po drugem je z leve strani proti golu ustrelil Josip Iličić, a je bil Ernestas Šetkus na mestu. Zelo energično igro sta v teh prvih minutah pokazali presenečenji v prvi postavi, Repas in Andraž Šporar.

V 17. minuti je Slovenija krenila v napad. Iličić je z žogo stekel na drugo polovico, podal na bok do Nejca Skubica, ki je malce počakal, nato pa lepo vrnil v kazenski prostor točno na noge Iličiću. Član Atalante je z levico udaril iz prve in bil žal nenatančen. Še vedno premoč Slovenije…Litvanci so strnjeni na svoji polovici.

V 20. minuti so naši spet hitro izpeljani napad, Litvanci so morali Iličića ustaviti na nedovoljen način, kar je pomenilo prosti strel s 25 metrov. “Jojo” se je za strel odločil kar sam in močno meril v levi spodnji kot Šetkus, ki je s težavo odbil. Škoti so medtem zadeli proti Malti. Strelec je Christopher Berra.

Po lepi akciji Iličića in Verbiča – slednji je dvojno podajo zaključil s peto – je Iličića na robu kazenskega prostora zrušil Vykintas Slivka. Romunski sodnik István Kovács je pokazal na belo točko, Iličić pa je kar sam izvajal enajstmetrovko ter lepo prevaral Šetkusa. 1:0 za Slovenijo!

V 28. minuti v središču pozornosti spet Iličić. Podal mu je Skubic, obramba je malce pozabila nanj, “Jojo” pa se je odločil za strel s kakšnih 25 metrov, a je bil Šetkus pripravljen. V začetku 34. minute je izgubljeno žogo Litovcev na sredini igrišča prevzel Repas in začel prodirati. Preigral je enega branilca, Šporar se mu je odkril, a se je novi član odločil za strel z levico te rmeril kakšne tri metre nad prečko.

Anglija je na Wembleyu izenačila. V 37. minuti se je med strelce vpisal Eric Dier. V 43. minuti je Mitja Viler z desne strani skušal podati, pri tem nastreljaj enega izmed branilcev Litve, od katerega se je žoga odbila v roke Šetkusu.

To je bila tudi zadnja nevarna akcija prvega polčasa, ki ga je Slovenija dobila z minimalno prednostjo 1:0. Posest žoge je močno na strani Slovenije.

V drugi polčas je Slovenija vstopila z enako postavo. Šporar in Skubic sta z akcijo po desni strani zrežirala kot, po katerem pa sta v kazenskem prostoru obležala Darvydas Šernas in Boštjan Cesar. Slovenski kapetan je po udarcu s komolcem vendarke lahko nadaljeval srečanje.

Šernas je pet minut kasneje na drugi strani igrišča grdo štartal na Cesarja in prejel (samo) rumen karton, medtem pa so na Hampdnu Škoti dosegli še drugi gol. V malteško mrežo je žogo pospravil Leigh Griffiths

V 56. minuti so si Litvanci privoščili amatersko napako. Slovenija je izpeljala lepo akcijo po levi, eden izmed branilcev je žogo izbil do Šetkusa, ki pa je žogo prijel. Seveda je sodnik brez razmisleka pokazal na indirektni prosti strel. Naša reprezentanca je poskusila s podajo na rob kazenskega prostora, kamor je pritekel Viler in preslabo streljal. Ob desni vratnici je zadel Šporarja, ki pa je bil v prepovedanem položaju.

V 60. minuti so na Wembleyu povedli Angleži (Marcus Rashford), istočasno pa je Repas Sloveniji priigral novo enajstmetrovko. Z bele točke je spet ustrelil Iličić in tokrat še bolj suvereno zadel. Šetkus je tokrat uganil smer, a je bil strel premočan.

V 63. minuti je Šporarja na zelenici za svoj 87. nastop v dresu z državnim grbom zamenjal Valter Birsa.  Ena izmed redkih žog, ki je v 66. minuti “zatavala” v kazenski prostor Jana Oblaka, je šla na Šernasa ki je žogo z desnico zgrešil, od leve noge pa se je odbila izven 16-metrskega prostora.

V 69. minuti prva prava priložnosti za Litvo. Fiodor Černych je v kazenski prostor prodrl po levi strani, ob njem je bil Miha Mevlja neodločen, igralec Jagiellonie je prišel do strela, a je Oblak s fantastičnim posredovanjem preprečil zadetek. Minuto kasneje so gostje spet zapretili. Po kotu je Tadas Kijanskas poskusil z glavo, Oblak pa je bil spet na mestu.

Na začetku 73. minute je Iličić izvedel kot, Mevlja je žogo lepo oplazil z glavo, Mantas Kutlis pa je žogo izbil z golove črte. Le nekaj sekund kasneje strel Birse z 20 metrov Šetkus odbija v kot.

Sledilo je obdobje brez večjih priložnosti in igro med obema kazenskima prostoroma, za pravo eksplozijo navdušenja pa je v 82. minuti poskrbel Benjamin Verbič. Z Birso sta odigrala dvojno podajo, igralec Kobenhavna se je znašel iz oči v oči s Šetkusom ter ga mojstrsko ugnal z lobom. 3:0 za Slovenijo!

Sledila je še menjava Josip Iličić – Tim Matavž. “Jojota” so gledalci pozdravili s stoječimi ovacijami, nato pa sta igrišče za klop zamenjala še nekdanja soigralca pri Domžalah – iz igre je odšel Repas, v boj pa Amedej Vetrih.

Kljub visokem vodstvu je nov gol visel v zraku. Birsa in Matavž sta kombinirala pred kazenskem prostoru. Matavž je dobil žogo kakšnih deset metrov od gola, preigral enega branilca, streljal, vendar mu je drugi nasprotnik strel blokiral. No, že v naslednji akciji se je Birsa sam sprehodil med nogami Litvancev ter z zlato levico postavil končni izid – 4:0!

Birsa je bil tudi zadnji, ki je pomeril proti golu. Močan stgrel s 30 metrov je Šetkus odbil in Kovács je kmalu odpiskal konec srečanja. Lepa popotnica pred oktobrskima odločilnima tekmama, ko slovenska reprezentanca najprej gostuje na Wembleyu, potem pa jo čaka zaključek kvalifikacij proti Škotski na Stožicah.