Zima, zima bela, kam boš Ronalda, Gvardiola in Gakpoja vzela

Grafika: SK

Čudno, čudno nogometno leto je za nami. Svetovnega prvenstva je konec, pred nami pa ni dolg, razvlečen in postopno dramatično naraščajoč poletni prestopni rok, ampak kratko januarsko okno nogometne tržnice, ko ekipe potrebujejo hitre in učinkovite rešitve, ki bodo ali zadržale dober začetni trend sezone ali pa bo njihova naloga čim hitrejše obračanje rezultatske krivulje v smer navzgor. V naslednjih vrsticah predstavljamo nekaj najbolj vročih imen na nogometnem trgu. Uganili ste, večinoma gre za nogometaše, ki so nase opozorili (tudi) na mundialu v Katarju.

Cristiano Ronaldo

Čeprav njegova nogometna zvezda počasi (a vztrajno) ugaša, je ime Cristiano Ronaldo tako močno zapisano na globalni nogometni zemljevid, da sloviti Portugalec tudi v jeseni kariere buri duhove navijačev po vseh kotičkih nogometnega sveta. Zdi se, da je najbolj vznemiril ljubitelje nogometa na Arabskem polotoku oziroma tamkajšnje nesramno bogate šejke, ki z do vrha napolnjenimi vrečami denarja petkratnega dobitnika zlate žoge vabijo v enega največjih klubov Savdske Arabije Al Nassr.

A zdi se, da so Ronaldove ambicije še vedno povezane z evropskim nogometom, predvsem pa Ligo prvakov. Njegov odnos z Manchester Unitedom se je začel krhati, ko na Old Traffordu zanj ni bilo več vstopnice v najelitnejšo klubsko tekmovanje na svetu.

Portugalčev agent Jorge Mendes je že poleti iskal klub, ki bi 37-letniku omogočal igranje na najvišjem nivoju in dodatno premikanje mejnikov v Ligi prvakov. Več kot očitno ga ni našel in tudi v januarju bo imel bržkone podoben, če ne še večji izziv. Kamorkoli bo Ronaldo prišel, ne bo želel biti le eden izmed mnogih. Podirati hierarhijo slačilnice in tudi taktiko ter pravzaprav celotno filozofijo kluba sicer še vedno odličnemu, a ne več ultra dominantnemu in mogočnemu Portugalcu, bi bilo zelo tvegano, če ne že kar samouničujoče dejanje.

Foto: Guliverimages

Joško Gvardiol

Hrvaškim medijem je skorajda zmanjkalo pregovornega črnila, toliko hvalnic in čestitk za zasluge so v teh dneh namenili hrvaškemu nogometnemu heroju minulega mundiala Jošku Gvardiolu. Mladi branilec Leipziga si je večino teh presežkov v resnici zaslužil, za njim je sijajen turnir, na katerem je dokazal, da gre za prototip sodobnega branilca in da je odličen tako v praktično vseh obrambnih veščinah kot tudi pri prevzemanju odgovornosti ob grajenju igre njegove ekipe.

Pri nemškem Leipzigu (posledično pa tudi pri zagrebškemu Dinamu) si resnično manejo roke. Rdeči biki so namreč z mladim Hrvatom lani sklenili kar šestletno sodelovanje in ga nase “privezali” vse do leta 2027. To pomeni, da se jim s prodajo nikakor ne mudi, kar pa ne pomeni, da ob dovolj konkretnih številkah ne bodo prisluhnili šelestu milijonov, ki jih bo ponudil zainteresiran kupec.

Že poleti se je za 20-letnika zelo resno zanimal londonski Chelsea, a ob pregovornih izjemnih pogajalskih sposobnostih klubov pod okriljem Red Bulla, niso našli načina, kako Gvardiola zvabiti na Stamford Bridge. Dovolj niso bile niti vsote, ki so se bližale stotim milijonom, s čimer bi Hrvat postal najdražji branilec na svetu. A to bo produkt akademije zagrebškega Dinama tako ali tako postal. Številka pa bo krepko presegla stomilijonsko znamko. Ob Chelseaju se je namreč za Gvardiola začel zanimati še Guardiola. Zanimiva besedna igra, prav gotovo. A še bolj pomembno je to, da ko si Španec nekoga zaželi v svoji ekipi, ga s pomočjo arabskih milijonov, ki poganjajo Manchester City, tudi dobi.

Foto: Guliverimage

Jude Bellingham

Naslednje ime, ki bo ob prestopu zagotovo preseglo stomilijonsko znamko, je Jude Bellingham. 19-letni Anglež že od zgodnjih najstniških dni velja za naslednjo veliko stvar otoškega nogometa. Pri matičnem Birminghamu so bili nad njim tako vzhičeni, da so leta 2020, ko so ga kot 17-letnika prodali dortmundski Borussii, ne presenečenje (in tudi posmeh) mnogih enostavno upokojili njegovo številko 22.

V Nemčiji je, podobno kot njegov predhodnih Jadon Sancho, Bellingham našel sijajen teren za razvoj svoje mlade kariere. Že kot deček je pogosto menjal pozicije na sredini igrišča, dobro se je znašel tako na bolj obrambno naravnani poziciji (“6-ka”) kot tudi na centralnem veznem (“8-ka”) ali celo na poziciji napadalnega vezista (“10-ka). Danes je sijajna kombinacija vseh veščin, ki jih potrebuje nogometaš na sredini igrišča in nič čudnega, da je za njim “ponorelo pol Evrope”.

Najbolj tesno se ga v zadnjih mesecih povezuje z Liverpoolom, ki ima v tej sezoni hude težave na položajih v zvezni vrsti, ob napovedani prodaji kluba, kar bo verjetno tudi na Anfield pripeljalo azijske milijone, pa tudi plačilo stomilijonskih odškodnin v mestu Beatlov ne bo več težava. A ta načrt se lahko redsom hitro izjalovi, če se bo v enačbo vmešal tudi madridski Real. Tudi Luka Modrić in Toni Kroos nista večna, česar se dobro zaveda predsednik galaktikov Florentino Perez, ki pa se v iskanju njunih naslednikov po svoji stari navadi ne bo zadovoljil s povprečjem. Jude Bellingham bi vsekakor bil nov bleščeč dragulj v njegovi legendarno bogati zbirki zvezdnikov, ki jim je nadel snežno beli dres kraljevega kluba.

Foto: Gulvierimages

Enzo Fernandez

Ko si proglašen za najboljšega mladega nogometaša, nate v hipu postane pozoren ves nogometni svet. Enzo Fernandez je odkritje letošnjega mundiala, na katerem je skupaj z Rodrigom de Paulom in Alexisom Mac Allisterjem tvoril fantastično zvezno vrsto Argentine, ki je bila poleg nogometnega genija po imenu Lionel Messi najbolj zaslužna za to, da je ta super nogometna država po 36 letih znova osvojila najbolj prestižno nogometno lovoriko na svetu.

Dejstvo je, da 21-letni vezist ne bo več dolgo član lizbonske Benfice. Slednja pa ima to srečo, da je Argentinca zavarovala s 120 milijonsko odkupno klavzulo, od katere prav gotovo ne bo odstopala niti za milimeter. Svojo srečo naj bi že poizkusil Liverpool, ki je v portugalsko prestolnico po poročanju številnih medijev poslal 100 milijonov težko ponudbo, ki pa, kot poročajo portugalski časniki, vodstva Benfice ni zadovoljila.

Fernandeza sta že pred turnirjem spremljala Barcelona in Manchester United, zdaj pa se je v igro vmešal še igralec, ki ga bo iz tega posla zelo težko izgnati. Gre namreč za francoski Paris Saint Germain, ki težav z denarjem tako ali tako nima, v svojih vrstah pa ima seveda tudi Lionela Messija. Ta dejavnik bi utegnil biti odločilen pri tem, da bo najboljši mladi igralec minulega mundiala izbral Pariz. Kajti ja, lahko bo izbiral. 120 milijonske ponudbe namreč že v januarju najverjetneje zanj ne bo poslal en sam klub.

Foto: Guliverimages

Cody Gakpo

Že preden je prišel na svetovno prvenstvo, je bila za Codyjem Gakpojem fantastična nogometna jesen. Nizozemski napadalec je v majici matičnega PSV-ja v vseh tekmovanjih že dosegel 13 zadetkov in podelil 17 asistenc. V Katarju pa je 23-letnik dokazal, da je sposoben igranja na najvišjem nivoju in že zdaj je presegel nivo, ki ga lahko ponudi nizozemska Eredivise. V januarju bo Gakpo zamenjal klubske barve.

Že kar nekaj časa se 189 centimetrov visokega napadalca najbolj tesno povezuje z Manchester Unitedom, ki po poletnem odhodu Edinsona Cavanija in nedavni prekinitvi pogodbe s Cristianom Ronaldom ter večno poškodovanim Anthonyjem Martialom zeva velika, velika luknja. A če se bodo vragi predolgo smukali in obotavljali pri izpeljavi posla, ki mu je močno naklonjen tudi nizozemski trener vragov Erik ten Hag, se bodo v igro hitro znali vključiti še kakšni drugi akterji.

Cena prestopa naj bi bila nastavljena na okrog 80 milijonov, kar ni številka, ki bi najbogatejšim klubom sodobnega nogometnega časa predstavljala preveliko oviro. A vendarle se zdi, da bi bilo veliko presenečenje, če Gakpo v zimskem prestopnem roku ne bo pristal na Old Traffordu. Kot naslednik Cristiana Ronalda, ki mu je, glede na nogometne karakteristike in stil igre, pravzaprav precej podoben.

Foto: Gulvierimages