Nevsakdanji in nepričakovan pojav v Avstriji, v glavnih vlogah pa Slovenci

Nogomet 17. Apr 202318:18 0 komentarjev
Tomi Horvat z graškim Sturmom napada senzacionalni naslov. FOTO: Guliverimages.

Sturm, pri katerem v zadnjem času blesti slovenski reprezentant Tomi Horvat, pomembno vlogo pa v Gradcu igra tudi njegov rojak Jon Gorenc Stanković, se je v Avstriji nepričakovano znašel v igri za naslov s Salzburgom Benjamina Šeška. Avstrijsko prvenstvo je napeto, kot že dolgo ni bilo, ta konec tedna pa bi lahko postalo še bolj razburljivo.

Salzburg je v zadnjem desetletju z naskokom najuspešnejši avstrijski klub, ki je v svoji državi prepričljiv kot redkokdo na svetu.

Nazadnje je kdo drug kot Salzburg prvak v Avstriji postal deset let nazaj. V sezoni 2012/13, ko se je z novim naslovom okitila dunajska Austria.

Od takrat naprej je gospodar avstrijskega nogometa le en. Salzburg, ki je osvojil zadnjih devet naslovov in to na zelo prepričljiv način.

V zadnjih dveh sezonah je prvak postal s 15, pred tem dvakrat v nizu z 12, še prej pa s 13, 18 točkami naskoka …

Benjamin Šeško
Benjamin Šeško. FOTO: Guliverimages.

V ligi za prvaka Sturm stopil Salzburgovo prednost

Letos je zaključek avstrijske bundeslige nepričakovano napet. Po rednem delu sezone se morda še ni zdelo, da bo tako.

Salzburžani so na vrhu vodili s sedmimi točkami, toda po tem, ko se je desetčlanska liga razdelila na dva dela, se je razlika zmanjšala na štiri točke, po uvodnih dveh delih lige za prvaka pa je še za polovico manjša. Dve točki.

Salzburg je na zadnjih dveh tekmah remiziral. Najprej ga je v prejšnjem krogu z golom v zadnji minuti pred porazom proti dunajski Austrii rešil Benjamin Šeško in zadel za remi s 3:3, medtem ko je pretekli konec tedna z 0:0 remiziral še proti Lasku. Mladi slovenski napadalec je bil na igrišču 66 minut.

Sturm je z gostujočo zmago nad celovško Austrio izkoristil spodrsljaj prvakov in se jim povsem približal.

Pri nedeljski zmagi z 2:0 je prvi gol na tekmi dosegel Tomi Horvat, ki se mu izpolnjuje želja, da izboljša svojo avstrijsko statistiko, in v ligi za prvaka blesti (v treh nastopih je ob golu zbral še de asistenci).

Vseh 90 minut je kot kapetan in eden najpomembnejših igralcev moštva odigral še en slovenski reprezentant, Jon Gorenc Stanković.

Salzburg, Sturm
Prizor s pokalnega obračuna, ki ga je dobil Sturm. FOTO: Uroš Skaza.

V nedeljo veliki derbi v Gradcu

Do konca avstrijskega prvenstva je še zgolj sedem tekem, prav naslednja pa bo najbolj zanimiva. V nedeljo se namreč obeta veliki derbi, na katerem bo stadion Arena v Gradcu, ki sprejme 16.364 gledalcev, pokal po šivih.

Če Sturm premaga Salzburg, ga bo preskočil na lestvici in odkrito začel sanjati naslov, do katerega bi prišel četrtič v zgodovini. Prvič po letu 2011.

Sturm je Salzburg enkrat že ustavil. Po enajstmetrovkah ga je v četrtfinalu izločil iz avstrijskega pokala, v katerem se bo v finalu z dunajskim Rapidom pomeril za naslov.

Zdaj lahko Sturm najmočnejši in z naskokom najbogatejši klub v državi na poti do lovorike prvič po desetih letih premaga še v prvenstvu, v katerem ima v tej sezoni prav tako boljši izkupiček. Zmago in remi.

V Salzburgu je bilo 0:0, medtem ko je na prvi tekmi v Gradcu Sturm z dvema goloma Danca Rasmusa Hojlunda zmagal z 2:1.

Tokrat bosta na poti do nove zmage svoje skušala prispevati tudi Slovenca Horvat in Gorenc Stanković. Na drugi strani bi pomembno vlogo moral odigrati njun mladi rojak Šeško, ki je v tej sezoni že pri 13 golih v avstrijskem prvenstvu.