Nizozemski velikan drvi v popoln kaos in razsulo

Foto: Profimedia

Ajax po sedmih odigranih krogih zaseda predzadnje mesto na prvenstveni razpredelnici. Nogometni velikan ta čas doživlja krizo, ki je ne pomni vse od ustanovitve nizozemskega prvenstva leta 1954.

Zasedba iz Amsterdama beleži najslabši vstop v sezono v svoji zgodovini. Na uvodnih sedmih tekmah je vpisala vsega pet točk in pretekli mesec izzvala gnev svojih navijačev na derbiju proti Feyenoordu, ki je prvi polčas dobival s kar 3:0. Dvoboj je bil med odmor prekinjen, najbolj goreči privrženci Ajaxa pa so v znak protesta proti vodstvu kluba na igrišče začeli metati bakle, pozneje pa začeli razgrajati pred stadionom. Službo je tedaj izgubil športni direktor Sven Mislinstat.

“Taktično smešno,” so že tedaj ugotavljali novinarji časnika Het Parool in zapisali, da si je Ajax v obrambi privoščil napake, ki jih ni mogoče videti niti na nedeljskih tekmah v lokalnih ligah. Podobnega mnenja je bil tudi dnevnik NPR, ki je poročal, da je tekma le odsev eksistenčne krize, v katero je zabredel klub, ki je med letoma 2010 in 2022 sezono v eredivisie vselej zaključil bodisi na prvem bodisi drugem mestu.

A sodu je dno dokončno izbil neuspeh minuli konec tedna proti komaj šestnajstouvrščenemu Utrechtu s 3:4, zaradi česar se je moral posloviti trener Maurice Steijn, na klopi pa ga je začasno zamenjal Hedwiges Maduro. “V zadnjih mesecih smo zelo intenzivno sodelovali, a manjkali so športni uspehi in tudi ekipa se ni razvijala po pričakovanjih. Zato smo se odločili, da danes spet sedemo skupaj. Tokrat je tudi Maurice izrazil pomisleke, ali je pravi človek na pravem mestu. Skupaj smo se odločili, da bi bilo najbolje, da se razidemo,” je v ponedeljek sporočil izvršni direktor Ajaxa Jan van Halst.

Maurice Steijn je Ajax prevzel junija, a se že poslovil.  (Foto: Profimedia)

Kot je ugotovil za nogometno statistiko specializirani nogometni portal Opta, je Ajax v prvih šestih prvenstvenih krogih nastopil z daleč največ nogometaši, kar osemindvajsetimi, prav tako pa ni zmogel najti zmagovite začetne postave, saj je v njej doslej napravil kar 26 sprememb.

Izidi Ajaxa v letošnji sezoni nizozemskega prvenstva:

Ajax – Heracles 4:1
Excelsior – Ajax 2:2
Fortuna Sittard – Ajax 0:0
Twente – Ajax 3:1
Ajax – Feyenoord 0:4
Ajax – AZ Alkmaar 1:2
Utrecht – Ajax 4:3

Postavljeni temelji, ki so hitro strohneli

Zaradi globoke krize, v katero je zašel nizozemski velikan, se sedaj številni sprašujejo, kje se je zalomilo? Klub je namreč še v sezoni 2021/22 slavil svojo 36. prvenstveno zvezdico, kljub lanskemu odhodu trenerja Erika ten Haga pa se je zdelo, da zasedbo zapušča v zelo dobrem stanju. Pod njegovim okriljem je Ajax dobil kar 73,5 odstotka vseh tekem, osvojil tri državne naslove, dva nizozemska pokala, leta 2019 pa zaigral tudi v polfinalu lige prvakov.

Foto: Profimedia

Naloga, da nadaljuje z uspešno zgodbo, ki jo je v petih letih spisal med navijači nadvse priljubljeni Ten Hag, je bila tedaj zaupana njegovemu pomočniku Alfredu Schreuderju. Petdesetletnik je s svojim predhodnikom sodeloval v sezoni 2018/19, največji uspeh pa spisal pred tremi leti, ko je Brugge popeljal do naslova belgijskega prvaka.

“Schreuder ima to prednost, da pozna klub. To je velik plus, saj ve, kaj lahko pričakuje. Postavljeni so bili temelji, na katerih sedaj lahko gradi,” je bil pred odhodom v Manchester United optimističen Ten Hag.

V iskanju identitete

A sledilo je veliko razočaranje. Ajax je lansko prvenstvo končal na tretjem mestu, kar je bila njegova najslabša uvrstitev v zadnjih 14 letih in to kljub sijajnemu začetku, ko je prvič po sezoni 1997/98 dobil uvodnih šest tekem. Zaradi neizpolnjenih pričakovanj je moral Schreuder oditi že kmalu po vstopu v novo koledarsko leto, ko je ekipa sedem krogov zapovrstjo ostala brez zmage, kar se ji ni primerilo vse od leta 1965.

Foto: Profimedia

Za nameček je klub veliko razočaranje doživel tudi v ligi prvakov, saj je po štirih porazih na šestih tekmah izpadel že v skupinskem delu, med drugim pa bil ponižan proti kasnejšemu italijanskemu prvaku Napoliju, ki ga je odpravil s 6:1 in mu zadal najvišji evropski poraz po letu 1964.

Ajax svoje identitete, ki ga je krasila pod Ten Hagom, ni našel niti pod Schreuderjevim naslednikom Johnom Heitingo. Nekdanji nizozemski reprezentant je pred tem vodil mladinsko moštvo Ajaxa, na klopi prvega pa zdržal le do konca minule sezone. V njej je amsterdamska zasedba na 34 prvenstvenih tekmah prejela kar 38 zadetkov, polovico več kot kot v zadnji sezoni s Ten Hagom in največ po sezoni 2008/09. Nič boljši niso bili niti v napadu, saj so proti prvenstvenim tekmecem vpisali le 630 strelov, kar je bilo najmanj po zaradi covida-19 skrajšani sezoni 2019/20 (549).

Kaos tako na igrišču kot izven njega

A enega od razlogov, da Ajax dosega najslabše rezultate v zadnjih šestih desetletjih, ne gre iskati le v trenerjih, temveč tudi v neizkušeni ekipi in zgrešenih odločitvah v klubskih pisarnah, kjer naj bi se po poročanju nizozemskih medijev odvijal ogorčen boj za oblast. “To je kaos, popoln kaos. Povsod se prepirajo. Na igrišču in izven njega,” je razmere za francosko tiskovno agencijo AFP nedavno komentiral nizozemski nogometni poznavalec Jaap Stalenburg.

Antony in lisandro MArtinez (Foto: Profimedia)

Poleg tega ni zanemarljivo, da je Steijn na začetku letošnje sezone podedoval najmlajšo ekipo v nizozemskem prvenstvu. V povprečju šteje vsega 22 let in 163 dni, Ajaxov bazen mladih in nadarjenih nogometašev pa je zaradi prevelike razprodaje v zadnjih dveh sezonah skoraj presahnil. Tako so jih samo lansko poletje med drugim zapustili Andre Onana (Inter), Antony, Lisandro Martinez (oba Manchester United), Sebastien Haller (Borussia Dortmund), Noussair Mazraoui in Ryan Gravenberch (oba Bayern München), podobno pa se jim je zgodilo tudi letos, ko so se znebili kar 18 nogometašev, za katere so skupno iztržili več kot 150 milijonov evrov.

V strahu pred nedeljskim velikim derbijem

Oči navijačev in evropske nogometne javnosti bodo sedaj uprte v že omenjenega Madura, pred katerim je sila zahtevna naloga. Nizozemski predstavnik namreč danes v ligi Evropa čaka zelo razigrani Brighton, ki velja za enega prijetnejših presenečenj letošnje premier lige, nato pa v nedeljo čaka še derbi z največjim tekmecem PSV iz Eindhovna.

Slednji je v zastrašujoči formi, saj je z gol razliko 30:3 dobil vseh devet prvenstvenih tekem, njegova prednost pred Ajaxom pa znaša že bržkone neulovljivih 22 točk. Višji zaostanek za vodilnim je klub iz nizozemske prestolnice v svoji uspešni in z lovorikami bogati zgodovini zabeležil le še leta 2006 (24 točk), kar je le še dokaz več, da Ajaxu že pošteno gori pod nogami.