Nova nogometna realnost: ne težja, ampak lažja pot v Evropo

Olimpijini uspehi bodo slovenskim klubom pomagali v naslednji sezoni. Foto: Aleš Fevžer

Letošnja sezona je prelomna za evropski nogomet. Sistem, kot smo ga poznali doslej, se poslavlja. Liga prvakov se iz turnirskega sistema 32 ekip spreminja v 'švicarski' sistem 36 moštev, sprememba pa bo za seboj povlekla tudi preobrazbo lige Evropa in konferenčne lige. Če smo se bali, da to pomeni manjše možnosti slovenskih klubov za nastope v Evropi, je resnica ravno nasprotna.

Sezona 2023/24 se je šele začela in v Sloveniji smo ob Prvi ligi Telemach osredotočeni predvsem na letošnje evropsko poletje naših klubov. To je za zdaj zelo uspešno. Olimpija je z izločitvijo latvijske Valmiere in bolgarskega Ludogorca napredovala v tretji krog kvalifikacij za ligo prvakov in si, v najslabšem primeru, zagotovila vsaj skupinski del konferenčne lige. V tretji krog kvalifikacij za to tekmovanje pa sta uvrščena tako Maribor kot tudi Celje.

Klubski veljaki pa medtem že pogledujejo tudi v sezono 2024/25. Ta v evropskih tekmovanjih prinaša pravo revolucijo in povsem spremenjene formate v skupinskih delih lige prvakov, evropske lige in konferenčne lige.

Kaj prinaša evropska sezona 2024/25?

V elitni ligi prvakov bo v skupinskem delu po novem igralo 36 klubov. Takšno število klubov se bo predstavilo tudi v evropski in konferenčni ligi. Skupinski del bo po novem potekal kot ligaško tekmovanje. V ligi prvakov in evropski ligi bo vsak klub odigral po osem tekem. Vse z različnimi klubi, štiri doma in štiri v gosteh. V konferenčni ligi bodo klubi odigrali po šest tekem.

V izločilne boje lige prvakov se bo uvrstilo osem najboljših klubov, medtem ko se bodo klubi med devetim in 24. mestom za osmino finala pomerili v play-offu. Klub, ki bo na dveh tekmah, izločil svojega nasprotnika, bo nadaljeval z lovom na nogometni sveti gral. Tak sistem za izločilne boje bo v uporabi tudi v evropski in konferenčni ligi.

Vsa evropska tekmovanja bodo doživela precejšnje spremembe. Foto: profimedia

Za prvaka je zgodba povsem enaka

Dolgo časa je v Sloveniji vladal strah, da bo prvak Prve lige Telemach izgubil možnost popravnih izpitov v poletnih kvalifikacijah za evropsko jesen ter se po novem ob prvem neuspehu poslovil od mednarodne scene. Na srečo se to ne bo zgodilo. Slovenski prvak bo v novi sezoni skupinski del evropskega tekmovanja lovil na identičen način kot letos.

Za uvrstitev v skupinski del konferenčne lige bo moral klub, ki bo slavil v Prvi ligi Telemach, še vedno izločiti dva tekmeca. Še naprej bo izrednega pomena 1. krog kvalifikacij za ligo prvakov, saj uspeh v njem tudi po novem zagotavlja vsaj ‘play-off’ za konferenčno ligo. Ob vsem tem velja dodati, da se bo v novi sezoni skozi kvalifikacijsko sito lige prvakov prebil en klub več kot v tej sezoni.

Timi Max Elšnik
Državni prvak v novi sezoni bo odšel povem po isti poti kot letos Olimpija. FOTO: Aleš Fevžer.

Tudi pokalni naslov po novem prinaša vsaj štiri evropske tekme

Po novem bo tudi naslov v Pokalu Pivovarna Union poskrbel za mamljivo nagrado. Klub, ki bo osvojil pokal, bo tako od naslednje sezone kvalifikacije odprl v 1. krogu kvalifikacij evropske lige in se v primeru izpada preselil v 2. krog kvalifikacij za konferenčno ligo.

To sicer še ni povsem zagotovljeno, je pa zelo verjetno. Slovenija mora namreč ostati med 33. najboljšimi državami po evropskem koeficientu. Trenutno je na 31. mestu, glede na dejstvo, da bo Olimpija to jesen igrala v Evropi, pa so možnosti za padec iz tega ranga minimalne.

Tudi podprvak z malce krajšo potjo v Evropo

Ob državnem prvaku in pokalnem prvaku pa bosta Slovenijo še naprej predstavljala še dva kluba. V Evropo se bosta uvrstila še drugi in tretji klub iz Prve lige Telemach, če bo eden od prvih treh klubov osvojil Pokal Pivovarne Union pa bo evropsko vstopnico zagotavljalo četrto mesto v ligi. Ta dva kluba bosta kot doslej igrala kvalifikacije za konferenčno ligo, pri čemer bo podprvak neposredno uvrščen v drugi krog.

Ker bo z novo evropsko sezono število ekip v Uefinih tekmovanjih iz številke 96 povišan na številko 108, bo to pomenilo še lepšo priložnost za slovenske klube, da se močneje vpišejo na evropski nogometni zemljevid. Priložnost, ki jo kot vselej seveda velja izkoristiti.