Bo Šimundža veliki odrešitelj 16-kratnega državnega prvaka?

nogomet NK Maribor Ante Šimundža Marko Šuler
Foto: Jure Banfi

Maribor v soboto vstopa v novo obdobje. Trenersko mesto je po odhodu Damirja Krznarja zavzel stari znanec Ljudskega Vrta Ante Šimundža, ki se v štajersko prestolnico vrača po osmih letih. V komentarju o tem, kje se je zalomilo Krznarju, kaj nova trenerska menjava pomeni za športnega direktorja Marka Šulerja in kaj v Ljudski vrt vrača trener, ki je leta 2021 v svojem mestu z Muro slavil državni naslov.

Maribor, 16-kratni prvak in naš najuspešnejši klub na mednarodnih prizoriščih je v zadnjih letih izgubil primat najmočnejšega slovenskega kluba. Po slovesu Zlatka Zahoviča in menjavi generacij v ekipi vijolice še vedno iščejo povratek tja, kjer so že bile. Prvi, ki je stopil v (pre)velike čevlje najboljšega strelca slovenske nogometne reprezentance je bil Oliver Bogatinov. Slednji je najprej poskusil uspešno zgodbo v času koronavirusne pandemije nadaljevati s trenerjem Sergejem Jakirovićem, ki ga je odnesla evropska sramota proti Colerainu, nato pa z Maurom Camoranesijem, ki se ob preskoku iz sežanskega Tabora v NK Maribor ni najbolje znašel. Razlog za njegove težave je bilo zagotovo nepoznavanje okolja, ki ga je sicer najprej sprejelo z odprtimi rokami, a se je ljubezen hitro ohladila. Kot se ponavadi zgodi po koncu dolgoletnih zvez, o vsakem prvem ‘nasledniku’ hitro govorimo v pretekliku. To je doletelo tudi Bogatinova.

Oliver Bogatinov o Mariboru in Marku Šulerju v Pod prečko:

45-letni nekdanji napadalec je o slovesu od Maribora že večkrat govoril zelo odkrito, med drugim tudi v naši oddaji Pod prečko. “V slogu nekaterih drugih zapisov se moram tudi sam posuti s pepelom, saj sem kriv, ker sem v letu 2021 pripeljal v klub pomočnika, ki je ob močni podpori konstantnih sil, ki delujejo zunaj uradnega dela kluba, v slačilnico vnesel nemir in porušil red. Novemu športnemu direktorju želim, da bo tisto, kar bo sejal, tudi žel,” je bila izjava Bogatinova, ki je odmevala in izzvala njegovega naslednika Marka Šulerja, da je zelo ostro odgovoril.

Odgovor Marka Šulerja na očitke Oliverja Bogatinova v oddaji Pod prečko:

“Nerad javno komentiram stvari, ampak ko si nekdo skuša očistiti svoje ime na drugih, sem dolžan odreagirati. Če bi bilo vse tako čisto in dobro, ne vem, zakaj bi me nekdo pripeljal v klub. Na žalost nisem imel tega privilegija, še posebej pa ne Zlatko Zahović, kluba prevzeti v takšnem stanju, kot ga je Oliver Bogatinov. Organizacija je bila na nivoju, ki ga težko razumeš, če nisi tam, da ne govorim o finančnem stanju,” je v Pod prečko odgovoril zdajšnji športi direktor Maribora.

Ustoličenje Šulerja na mesto športnega direktorja na mariborskih ulicah nosi zanimivo ime – ‘Noč dolgih nožev’. Tistega večera se je na klubu zares dogajalo marsikaj, čisto vsega pa javnost skoraj zagotovo ne bo nikdar izvedela. Šuler, nekdanji branilec Maribora, ki je lahko v času igralske kariere spremljal Zlatka Zahoviča na delu, je naenkrat prevzel drugo najzahtevnejše delovno mesto v slovenskem nogometu – bolj pod drobnogledom je le selektor članske reprezentance.

Dve zaporedni poletji z enimi in istimi napakami

V tem zapisu ne bomo na dolgo in široko ocenjevali njegovega dosedanjega dela. Morda samo na kratko. Marko Šuler se je zaenkrat podpisal pod en naslov v Prvi ligi Telemach, ki ga je osvojil v navezi s trenerjem Radovanom Karanovićem, uspešnejši kot na igrišču pa je bil pri prodajah. Korošec se je v specifičnih finančnih časih podpisal pod številne milijonske prodaje, ki so napolnile klubsko blagajno. Si za to zasluži čestitke?

Na nek način da, ampak potrebno je pogledati tudi z drugega zornega kota. Koliko denarja je klub vložil v okrepitve in razvoj članske ekipe? Ne ravno veliko. So zaradi prodaj ob nepravem času trpeli rezultati? Zagotovo. In tu nastane težava. Lani poleti je tudi zaradi prodaj Antoina Makoumbouja in Nina Žuglja ekipa povsem odpovedala in ostala brez evropske jeseni ter se izločila iz boja za ubranitev naslova v Prvi ligi Telemach. Slab niz rezultatov v ligi in v Evropi je odnesel Karanovića, Šuler pa je v slogu Zlatka Zahoviča pogledal v bližnji Zagreb in pripeljal nekdanjega stratega Dinama, Damirja Krznarja.

Predstavitev Damirja Krznarja lani avgusta. Hrvaški strateg je štajersko prestolnico zapustil po dobrem letu na začetku tega tedna. FOTO: Jure Banfi.

Krznar je stabiliziral ekipo, s svojimi poznanstvi poskrbel za najpomembnejšo okrepitev sezone (Marko Tolić), hkrati pa ‘ustvaril’ Žana Vipotnika in razvil nadarjenega Ivana Brnića. Prav prihod Tolića je na nek način ustvaril Vipotnika, ki je postal prvi strelec slovenskega državnega prvenstva, vijoličasti pa so zaradi hrvaškega kreativca v napadu delovali zares izjemno. Ekipa je imela sicer že v spomladanskem delu težave s pomembnimi tekmami, tudi za te težave pa se zdi, da se vlečejo že kar nekaj časa. Spomnimo se lahko zanimive izjave Željka Filipovića, zdajšnjega člana strokovnega kadra, iz leta 2020: “V Mariboru v tem trenutku ne vidim nikakršne kakovosti. Vedel sem, da bo imel Maribor težave. Če si najboljši v Celju, Zavrču, še ne pomeni, da boš prišel v Maribor in naredil razliko. To tako ne gre. Maribor je specifičen klub. Tam so zdaj fantje, ki gredo ob devetih zvečer spat in so pridni. Potem pa so tudi na igrišču – pridni. In si ne upajo ničesar.”

Damir Krznar se je v ponedeljek od Maribora poslovil po 55 uradnih tekmah, na katerih je vpisal 28 zmag, 13 remijev in 14 porazov. Kar šest od 14 porazov je Maribor pod njegovo taktirko doživel v aktualni sezoni.

Odločnost, pogum, predrznost je nekaj kar ekipi Maribora na tistih odločilnih tekmah manjka že kar nekaj časa. Upam si trditi, da v časih Zlatka Zahoviča Olimpija na večnem derbiju pet krogov pred koncem ne bi potrdila naslova državnega prvaka. Tista generacija bi naredila vse, da bi Olimpija naslov slavila na naslednji tekmi in da bi se večni derbi končal po željah Maribora. Krznar teh čustev v ekipi ni znal prebuditi, najverjetneje je to skoraj za vsakega trenerja v teh modernih časih, ko sta najpomembnejša pametni telefon in dostop do socialnih omrežij, tudi nemogoče. Zdi se da mlajše generacije tudi ne čutijo takšne odgovornosti do okolja, v katerem igrajo za ljudi, ki so še vedno zaljubljeni v nogomet in se napajajo z uspehi svojega kluba. Tega je v Mariboru še vedno veliko. Ob predrznosti je potrebno izpostaviti, da je ta lahko tudi nevarna. Videli smo, kaj se je na večnem derbiju pripetilo Marku Toliću, ki je s slabo izvedeno Panenko v finalu Pokala Pivovarna Union v Mariboru postal persona non grata.

Panenka Marka Tolića v finalu Pokala Pivovarna Union:

Preveč rotacij in brez zmagovalne miselnosti

Krznar, ki iz Zagreba dobro pozna te razmere, saj je Dinamo tudi glede tega na veliko višjem nivoju kot vsi slovenski klubi, je z okoljem spisal zanimivo ljubezensko zgodbo. Maribor mu je zrasel pod kožo, a ga na koncu zaradi slabih rezultatov zavrgel. Tudi pri tej zgodbi se je zalomilo v poletnem prestopnem roku. Slovo Vipotnika je bilo neizbežno, tudi Brnića je bilo praktično nemogoče zadržati, navijači pa so imeli nerealna pričakovanja glede doprinosa Josipa Iličića. Profesor, nogometni genij in še kaj je bil zagotovo prej težava kot nekaj dobrega za Krznarja. Zdelo se je, da predvsem na začetku te sezone Iličić ne sledi navodilom strokovne ekipe in to se lahko kot rak razširi v celotno slačilnico. Ne glede na ves denar se ekipa ni okrepila povsem po Krznarjevih željah. Nekatere so bile zagotovo nerealne, obstajale pa so tudi želje, ki bi se jih dalo izpolniti. Trener se je nato ujel tudi v zanko rotacij, tako da je še septembra delovalo, da ekipa ni uigrana.

Ob slabih rezultatih se je na ulici začelo govoriti marsikaj. Tudi mi smo z intervjujem z Antejem Šimundžo za magazin Pod prečko, ki smo ga posneli v Ljudskem vrtu, zanetili govorice, da se legendarni napadalec vrača v Ljudski vrt. A v nogometu je potrebno biti pripravljen na vse. Predvsem to velja za okolja, kakršno je Maribor. Zdelo se je, da se je Krznar z zmago proti Radomljam rešil, a je nato Robert Pevnik v svojem ‘super-suknjiču’ z Aluminijem v Šumi ponižal vijoličaste in spremembe so bile neizbežne. Krznar je po tekmi deloval obupan, s tem so se prižgali vsi alarmi. Naslednji dan je bil njegov zadnji v Ljudskem vrtu, Marko Šuler pa je ekspresno našel zamenjavo in že v torek zvečer pred novinarji sedel z Antejem Šimundžo.

nogomet NK Maribor Ante Šimundža Marko Šuler
Simon Rožman, Radovan Karanović, Damir Krznar in Ante Šimundža. To so štirje trenerji, ki jih je ustoličič športni direktor Marko Šuler. Foto: Jure Banfi

Navijače je povratek Šimundže pomiril. Ne glede na slovo pred osmimi leti je Šimundža v svoji trenerski karieri v tem obdobju, ko je bil osvobojen sence in zavetja Zlatka Zahoviča, razvil svoj nesporen talent. Pri Muri je dokazal, da lahko zgradi ambiciozen projekt, ki se je na koncu dokopal do državnega naslova in evropske jeseni. Dobra šola zanj je bil Ludogorec, kjer je deloval v izredno zanimivem okolju. Tam trenerji niso varni niti v trenutkih, ko imajo na ligaški lestvici 10 točk prednosti in proti favoriziranemu tekmecu izpadejo iz Evrope. Ludogorec bi s Šimundžo na klopi poleti v Evropi vsekakor dosegel več, a je bil mariborski trener takrat že na prisilnem oddihu in v iskanju novega izziva. Želja je bila tujina, razpletlo pa se je tako, da se je na koncu vrnil ‘domov’.

Vrnitev h koreninam in gradnja zmagovalne miselnosti

Kaj bo Šimundža prinesel Mariboru? Ambicioznost, odločnost, pogum, motivacijo, zagon in vnemo za delo ter disciplino. Morda je prav to zadnje tisto, kar članska ekipa 16-kratnega prvaka trenutno najbolj potrebuje. Kaj za Maribor pomeni Šulerjev obstanek in dejstvo, da se v klubu ni spremenilo nič drugega? Vsekakor ne smemo biti naivni. Šimundža si je zagotovo izpogajal, da bo še kako vplival na sestavo ekipe in da bo imel ogromno besede tudi pri časovnici prodaj. Športni direktor je na novinarski konferenci že napovedal, da se bo ekipa zdaj spet sestavljala pozimi, a je tem obljubam težko kar tako verjeti. Štela bodo le dejanja.

Navijači mu bodo znova zaupali le ob, po njihovem mnenju, pravih dejanjih. Je pa ob tem potrebno dodati še to. Vodstvo si je s prihodom Šimundže kupilo mir, a v primeru slabih rezultatov kot naslednji vsekakor ne bo znova nastradal trener. To se je zdaj zgodilo že prevečkrat. Če bo Maribor v prihodnje še naprej zaostajal za konkurenti in v Evropi nastopal le v uvodnih krogih, lahko povsem upravičeno pričakujemo revolucijo in spremembe na položajih, o katerih je bilo v zadnjih 15 letih zelo malo govora. Prva priložnost za korak v željeno smer mariborskih navijačev prihaja že v soboto, ko je na sporedu domača tekma z Muro.

Komentar avtorja ne izraža nujno mnenja celotnega uredništva.