Narobe svet, v katerem se najbolj sladko smeji Damir Krznar

Prva liga 18. Dec 20236:00 0 komentarjev
Damir Krznar je moral oditi s klopi Maribora. Zdaj mu s Celjem beži za 18 točk. FOTO: Jure Banfi.

Za nami je prvi del sezone Prve lige Telemach, ki se bo nadaljevala februarja prihodnje leto. Na zimski premor z visoko prednostjo odhajajo nogometaši Celja. Ne le oni, zadnjih pet mesecev slovenskega klubskega nogometa je zaznamovalo marsikaj. Tudi to, da so trenerja zamenjali vodilni štirje klubi, od zadnjih treh pa noben.

Z zmago Celja nad Koprom na sobotni zaostali tekmi 17. kroga se je – krog prej od predvidenega – po 19 tekmah končal prvi del Prve lige Telemach. Prvoligaše v drugem delu čaka še 17 tekem.

Celjani so z novimi tremi točkami potrdili naziv z naskokom najboljšega moštva v ligi, na odmor odhajajo z desetimi točkami naskoka pred branilko naslova Olimpije.

Osvojili so jih 47, kar je dve točki več od izkupička Ljubljančanov po 19 tekmah prejšnje sezone, v kateri so prepričljivo osvojili naslov. Spomnimo, Olimpija si je naslov prvaka teoretično zagotovila že sredi aprila, pet krogov pred koncem prvenstva.

Na dno je prikovana novinka Rogaška, ki ima po porazu na sobotni tekmi proti Aluminiju šest točk zaostanka za Radomljami na devetem in sedem točk za Aluminijem na osmem mestu. Slatinčani so v 19 tekmah osvojili vsega enajst točk.

Od konca julija do danes smo v prvi ligi videli šest trenerskih menjav. Zanimivo je, da so trenerja menjali vodilni štirje prvoligaši, medtem ko jih zadnji trije niso. Damir Krznar je denimo moral s klopi Maribora zaradi slabih rezultatov in pristal v Celju. Z njim ima zdaj na lestvici 18 točk prednosti pred svojim nekdanjim klubom iz Ljudskega vrta. Narobe svet …

Standings provided by Sofascore
  • Za nami je 95 prvoligaških tekem, zanimivo pa je, da smo na njih videli enako število domačih (38) kot gostujočih zmag (38). Z remijem se je končalo 19 tekem.
  • Prvoligaši so zabili 273 golov, kar znese 2,87 na tekmo. To je precej višje od povprečja slovenske lige v zadnjih letih.
  • Videli smo 21 enajstmetrovk in 7 avtogolov.
  • Rumeni kartoni? Bilo jih je 372, rdečih pa 11.
  • Število navijačev na stadionih slovenskih prvoligašev je bilo 114.757, kar znese 1.220 na tekmo.
  • Največ gledalcev je bilo na nedavnem derbiju med Mariborom in Olimpijo v Ljudskem vrtu (7.500), najmanj pred desetimi dnevi v Domžalah na tekmi med Radomljami in Celjem, vsega 150.
  • Najboljši strelec prvega dela sezone je napadalec Olimpije Rui Pedro, ki je zabil deset golov. Portugalec je najboljši tudi v seštevku golov in asistenc (10+2).
  • Z naskokom najboljši asistent je levi bočni branilec ljubljanskega Brava Matija Kavčič. Tudi on je zbral deset asistenc. Enkrat več od drugega na tej lestvici.

Analiza prvoligašev (od 1. do 10. mesta):

Celjani so bili favoriti za prvo mesto že pred začetkom sezone in to vlogo prepričljivo upravičili. So z naskokom najboljše moštvo v ligi. Ne samo po točkah, osvojili so jih največ v klubski zgodovini po uvodnih 19 tekmah, ampak tudi po številu doseženih (43) kot tudi prejetih zadetkov (13).

V uvodnih 11 prvenstvenih tekmah je Celje vodil Albert Riera in v tem času osvojil 26 točk oziroma 2,36 na tekmo. V nasprotju s splošnim prepričanjem je bil Damir Krznar, ki je Španca po odhodu v Francijo nasledil, še uspešnejši. V preostalih devetih tekmah je zbral 21 točk, kar znese 2,63 na tekmo. Osemkrat je zmagal in enkrat izgubil.

Celjani, ki so si vmes privoščili velik spodrsljaj in iz pokala izpadli proti drugoligašu Nafti, so leto zaključili s petimi zmagami v nizu, v katerih so zabili 10 golov, prejeli pa le enega.

Top 3:

Goli: Aljoša Matko (6), Edmilson (5), Mark Zabukovnik in Tamar Svetlin (4) …
Asistence: Aljoša Matko, Žan Karničnik in Edmilson (4) …
Minute: David Zec (1.630), Žan Karničnik (1.493), Mark Zabukovnik (1.445) …

Celje ima že tako najboljši igralski kader v ligi, v katerem ima trener na voljo po dva odlična nogometaša na praktično vsakem igralnem mestu, dominira pa kljub temu, da sta njegova dva morda najboljša nogometaša zaradi poškodb odigrala vsega tretjino igralnega časa. Mario Kvesić, najboljši nogometaš prejšnje prvenstvene sezone, je zbral 32 odstotkov, Aljoša Matko pa 39 odstotkov minut igre. V desetih nastopih je zmogel šest golov in štiri asistence. Je najboljši strelec in tudi najboljši strelec ekipe. Kaj bo šele, ko se vrne …

Glavna nosilca igre sta branilca Žan Karničnik, ki je kot član Celja v zadnjem času postal celo najbolj standarden član slovenske reprezentance, in David Zec, ki je medtem prav tako dočakal selektorjev vpoklic in upa, da bo odpotoval na evropsko prvenstvo v Nemčijo.

Zagotovo velja omeniti tudi mladega defenzivnega branilca Marka Zabukovnika, ki je v tej sezoni naredil nekaj korakov naprej, njegovega vrstnika Tamarja Svetlina in kapetana Denisa Popovića pa na sredini igrišča.

Nase je močno opozoril tudi Brazilec Edmilson, ki je zabil pet golov in zbral štiri asistence, velik potencial pa kaže tudi mladi ruski ofenzivni vezist Jegor Prutsev. Malce manj od pričakovanj sta pokazala vezista Luka Bobičanec in Nino Kouter.

Celjani, že tako najboljši in tudi finančno najbolj stabilen klub, imajo pred drugim delom sezone zagotovo še precej rezerv. Bilo bi presenečenje, če spomladi ne bi še drugič v klubski zgodovini postali prvaki.


Olimpija, ki je v prejšnji sezoni osvojila tako prvenstvo kot pokal, je po novem pestrem poletju, v katerem je ostala brez trenerja, v novo sezono krenila s skorajda vsemi nosilci prejšnje šampionske sezone.

Na njeno klop je pred začetkom sezone sedel Portugalec Joao Henriques in jo popeljal do zgodovinskega uspeha, uvrstitve v skupinski del evropske konferenčne lige.

Po velikem evropskem zmagoslavju je nastopil prvenstveni maček, ki je terjal nove spremembe. Po 11 prvenstvenih krogih je Henriquesa, ki je v uvodnih enajstih tekmah zbral 20 točk (1,82 na tekmo), zamenjal Zoran Zeljković in v naslednjih osmih prvenstvenih tekmah zbral 17 točk (2,13 na tekmo).

Top 3:

Goli: Rui Pedro (10), Nemanja Motika (5), Marcel Ratnik in Mustafa Nukić (4) …
Asistence: Jorge Silva (5), Ivan Posavec (4), Rui Pedro, David Sualehe, Pedro Lucas Schwaizer (3) ..
Minute: Marcel Ratnik (1.620), Rui Pedro (1.368), Jorge Silva (1.308) …

Od nogometašev Olimpije je v prvem delu sezone zagotovo največ pokazal portugalski napadalec Rui Pedro, ki je najboljši strelec in tudi najbolj učinkovit nogometaš slovenske lige. Ob mladem branilcu Marcelu Ratniku velja izpostaviti še mladega srbskega krilnega napadalca Nemanjo Motiko, ki je prišel v klub poleti in pokazal precej.

Omembe vredni so tudi nastopi vratarja Denisa Pintola, ki je presenetljivo dobro zamenjal huje poškodovanega najboljšega vratarja prvenstva v prejšnji sezoni Matevža Vidovška. Pa tudi oba portugalska bočna branilca Jorgeja Silvo in Davida Sualeheja.

Nekoliko slabše kot v prejšnji sezoni sta igrala nosilca igre na sredini igrišča Timi Max Elšnik, ki je medtem postal nezamenljiv član začetne enajsterice Slovenije, in Argentinec Agustin Doffo, ki je imel tudi nekaj zdravstvenih težav.

Zagotovo v Stožicah lahko pozimi pričakujemo veliko sprememb. Nekaj zaradi selekcioniranja trenerja, nekaj takšnih, ki obremenjujejo klubski proračun, pa se želijo znebiti v klubskem vrhu. Nekateri, ki nase opozarjajo nase že dlje časa, hočejo oditi v tujino. Verjetno ni težko ugotoviti, kdo …

Pri Olimpiji še verjamejo v to, da se lahko vmešajo v lov za naslov, toda ob vsem, kar se dogaja v klubskih pisarnah in njeni garderobi, je skorajda težko verjeti, da bi se to lahko zgodilo.

Odnosi med upravo in nogometaši niso najboljši, na kar opozarjamo že več kot eno leto, v zadnjem tednu pa je težave spet naplavilo na dan. Če kaj lahko napovemo že zdaj, potem lahko to, da bo v vrstah prvakov pozimi zelo pestro …

Koper je bil po enajstih prvenstvenih krogih najbližji zasledovalec vodilnega Celja, za njim je zaostajal za pet točk, po odhodu trenerja Zorana Zeljkovića v Olimpijo pa se je rezultatska krivulja edinega slovenskega obalnega prvoligaša obrnila v povsem drugačno smer.

Prejšnji trener je v 11 tekmah zbral 24 točk (2,18 na tekmo), njegov naslednik Safet Hadžić pa v osmih vsega šest (0,75 na tekmo). Uradno nova sprememba na trenerski klopi Kopra še ni potrjena, a je že jasno, da bo do nje prišlo. Najverjetneje na Bonifiko prihaja Aleksandar Radosavljević.

Koper je katastrofalno zaključil prvo polovico sezone in na zadnjih petih prvenstvenih tekmah sezone osvojil le točko. Kljub temu bo prezimil na visokem tretjem mestu.

Top 3:

Goli: Timothe Nkada in Bede Osuji (5), Nardin Mulahusejnović (4), Enej Jelenić, Maks Barišić (2).
Asistence: Maks Barišić (4), Nik Omladič in Bede Osuji (3).
Minute: Mark Pabai (1.468), Jan Koprivec (1.348), Luka Vesner Tičić (1.314).

Čeprav je zaradi težav z zdravjem izpustil nekaj tekem, je bil najboljši nogometaš Kopra tudi v tej sezoni Maks Barišić, ki se je izkazal s tremi goli in štirimi asistencami. Toda na izkušenega primorskega krilnega napadalca Koprčani v drugem delu sezone ne bodo mogli več računati, saj odhaja v Maribor.

Vezist Nik Omladič, ki se je po letih igranja v tujini poleti vrnil v Slovenijo, je zbral dva gola in tri asistence, nigerijski napadalec Bede Osuji pa je s petimi goli in tremi asistencami najboljši po statističnem učinku.

Omeniti velja tudi za drugega izkušenega vezista Eneja Jelenića, ki se je na Obalo vrnil dva meseca po začetku sezone, vratarja Jana Koprivca, in še enega povratnika v Koper Nardina Mulahusejnovića, ki je v desetih prvenstvenih nastopih dosegel štiri gole. Od vseh na Bonifiki v drugem delu sezone pričakujejo še več.

V napadu je pet golov dosegel še Francoz Timothe Nkada, od tujcev pa je veliko pokazal tudi občasni liberijski reprezentant, desni bočni branilec Mark Pabai. V obrambi sta največ minut zbrala še Hrvat Franjo Prce in Matej Mittendorfer.

Koprčani, ki so v prvi polovici sezone prah dvigovali tudi z menjavami v prvih minutah tekem, s katerimi so izigravali novo pravilo Nogometne zveze Slovenije, imajo še veliko rezerv. Sploh, če bodo pozimi dobro selekcionirali ekipo, lahko pokažejo še marsikaj.

Se lahko vmešajo celo v boj za naslov? Ne, zaostanka 17 točk za vodilnimi Celjani ne morejo nadoknaditi.

Maribor, ki kot najbolj trofejen slovenski klub vselej cilja na prvo mesto, je krepko zaostal za pričakovanji in na zimski premor odšel kot četrti. S kar 18 točkami zaostanka za vodilnim Celjem. Upanje ostaja, toda jasno je, da bodo morali v Ljudskem vrtu na nov, 17. prvenstveni naslov počakati še kako leto.

Tudi v Mariboru je že v prvi polovici sezone prišlo do trenerske spremembe. Damir Krznar je moral oditi po štirih porazih na zadnjih petih prvenstvenih tekmah, na katerih je imel na sebi klubsko trenerko z vijoličastim grbom. Sezono je sicer začel odlično, s tremi zmagami, potem pa na zmago čakal kar šest tekem. Na koncu je odšel po desetih, v katerih je osvojil 14 točk (1,4 na tekmo).

Nasledil ga je eden najpomembnejših ljudi v klubski zgodovini in eden najboljših slovenskih trenerjev Ante Šimundža, ki je v preostalih devetih tekmah v prvenstvu zbral 15 točk (1,67 na tekmo). Po zmagi na derbiju v Ljudskem vrtu s 3:1 se je zdelo, da bo Maribor kazal star, zmagoviti obraz, a je na naslednjih dveh tekmah osvojil le dve točki. Bolečo klofuto je prejel prav na zadnji tekmi leta, ko je proti Radomljam vodil z 2:0, potem pa se reševal pred porazom.

Šimundža je že najavil, da bo pozimi pošteno prevetril ekipo in prav zanimivo bo videti, kdo bo iz nje odšel in kdo vse bo ob že potrjenem Barišiću prišel in kdo odšel.

Top 3:

Goli: Arnel Jakupović (6), Jan Repas (5), Marko Božić, El Arbi Soudani (4) …
Asistence: Jan Repas, Marko Božić, Marcel Lober, Marin Laušić, Josip Iličić (3) …
Minute: Ažbe Jug (1.620), Jan Repas (1.427), Sven Karić (1.350) …

Od nogometašev Maribora so se v prvenstvu v prvi polovici najbolj izkazali vratar Ažbe Jug, ki je nekajkrat navdušil in lahko potihoma upa celo na vpoklic v reprezentanco, pa tudi Jan Repas, ki je pridno zapolnil svojo statistiko (5 golov in 3 asistence), in napadalec Arnel Jakupović, ki je s šestimi goli najboljši strelec Maribora.

Do poškodbe je zelo dobro igral tudi kapetan Martin Milec, veliko, a še vedno manj od pričakovanj, pa je pokazal tudi hrvaški vezist Marin Laušić. Zagotovo ena boljših okrepitev je izkušeni Alžirec El Arbi Soudani, ki je v 716 minutah igre zabil štiri gole, predvsem pa navijače navdušil z odnosom.

Precej drugače velja za zagotovo najbolj zveneče ime v ligi Josipa Iličića, čigar statistika sicer še zdaleč ni slaba, v vsega 552 minutah igre je zbral tri gole in tri asistence, toda od ne tako dolgo nazaj enega najboljših nogometašev v Evropi smo seveda pričakovali veliko več. Bi lahko to dočakali v drugem delu sezone? Če bo nekdanji nosilec igre slovenske reprezentance pljunil v roke in se pripravil, bi se to lahko hitro zgodilo …

Med nosilci igre je branilec Sven Karić, ki je sicer naredil kar nekaj napak in se kot tak znašel na udaru navijačev, a ne igra tako zelo slabo. Svetla točka mariborske nogometne jeseni je tudi 19-letni vezist Marcel Lorber, ki je zaigral na 18 tekmah in zbral 1.272 minut igre.

S spodobno statistiko se lahko pohvali tudi avstrijski vezist Marko Božić. V 955 minutah je zabil štiri gole in prispeval tri asistence.

Maribor sploh nima slabe zasedbe, boljšega in bolj ustreznega trenerja pa bi si njegovi navijači težko zaželeli. Ob dobri selekciji bi moral v drugi polovici igrati veliko bolje.

Bravo mirno pluje po peti prvoligaški sezoni v zgodovini kluba. Trenutno je na petem mestu, kar je tudi najvišja uvrstitev v elitnem slovenskem nogometnem tekmovanju. Peti so bili Šiškarji ob koncu sezon 2020/21 in 2021/22. Potem ko so bili lani blizu izpada, so pod vodstvom novinca med prvoligaškimi trenerji Aleša Arnola letos eno prijetnejših presenečenj sezone.

Sploh zaključek nogometnega leta 2023 je bil za Šiškarje dober. V zadnjih treh tekmah so osvojili sedem točk in na lestvici ujeli Maribor. Neugodni so predvsem na svojem stadionu ZŠD Ljubljana v Spodnji Šiški, na katerem so osvojili kar 21 od 29 točk. Če popravijo še igro v gosteh, se lahko potihoma nadejajo tudi prve uvrstitve v Evropo, kar bi bil velik podvig.

Še naprej v Spodnji Šiški ponujajo priložnost številnim mladim nogometašem in kaj lahko se kmalu zgodi, da dobijo tudi članskega reprezentanta. Nekaj so jih Sloveniji že dali (Vanja Drkušić, David Brekalo), a so ti v najboljši slovenski nogometni selekciji pristali šele po tem, ko so se preselili v tujino.

Top 3:

Goli: Matej Poplatnik (7), Martin Pečar (4), Luka Štor in Gašper Trdin (3) …
Asistence: Matija Kavčič (10), Martin Pečar (2), Mark Španring, Rok Maher, Nikola Janjić, Luka Štor, Gašper Trdin, Luka Kerin (1).
Minute: Matija Kavčič in Matija Orbanić (1.710), Mark Španring (1.706) …

Od nogometašev Brava so v prvi polovici sezone največ zagotovo pokazali trije. Napadalec Matej Poplatnik, ki se je po letih igranja v tujini s 31 leti vrnil v Slovenijo in spet potrdil, da je rojeni golgeter. Zabil je sedem golov.

S štirimi goli in dvema asistencama je nase opozoril še en povratnik iz tujine, deset let mlajši krilni napadalec Martin Pečar. Morda celo prvo ime Brava pa je levi bočni branilec Matija Kavčič, ki je navdušil z desetimi asistencami. Zbral jih je več kot preostanek moštva skupaj.

Zelo standardni so tudi hrvaški vratar Mitja Orbanić, defenzivni vezist Gašper Trdin, desni bočni branilec Mark Španring in mladi hrvaški branilec, 19-letni Jakov Gurlica.

Omeniti velja tudi komaj 18-letnega produkta klubske mladinske šole, vezista Bena Selana, ki se je uveljavil v drugi polovici prejšnje sezone, mesto v začetni enajsterici pa ohranil tudi v tej, v kateri je izpustil le eno tekmo. Leto starejši ofenzivni vezist Matic Ivanšek je v 16 nastopih dosegel dva gola.

Več smo pričakovali od izkušenega srbskega branilca Nemanje Jakšića in tudi napadalca Luko Štora, ki je za zdaj dosegel le tri gole in zagotovo še ni pokazal vsega, kar zna.

Mura prav tako spada med tiste klube, ki so menjali trenerja, in sicer že po dveh krogih, ko je najprej doma izgubila z Domžalami in nato doživela debakel v Celju, izgubila je z 0:5. Dejan Grabić je, tudi zaradi zakulisnih spletk s športnim direktorjem Denisem Rajbarjem, iz Murske Sobote moral oditi že po vsega šestih mesecih.

Nekdanjega dolgoletnega trenerja Brava je nasledil slovenskemu nogometu popolnoma neznani Vladimir Vermezović, ki je pred leti vodil beograjski Partizan.

Šestdesetletni Srb je z rezultati pri Muri precej nihal. Po dobrem začetku, sedmih točkah na prvih treh tekmah, so sledile štiri, v katerih je osvojil le dve točki.

Veseli, da je prvo polovico leta sklenil z dvema zmagama, s katerima so se Prekmurci vrnili v igro za Evropo. Za njo trenutno zaostajajo za štiri točke, v mednarodne vode pa lahko seveda zaplujejo tudi prek pokala, iz katerega še niso izpadli.

Navijače Mure, čeprav imajo v svojih vrstah enega najboljših napadalcev v ligi, ki je dokaj uspešno nasledil Mirlinda Dakuja, skrbi predvsem učinkovitost. Prekmurci so na prvih 19 tekmah zabili le 21 golov. Manj jih je uspelo doseči le že Rogaški in Radomljam.

Top 3:

Goli: Dardan Shabanaxhaj (7), Amadej Maroša (4), Matic Maruško in Žan Trontelj (2) …
Asistence: Amadej Maroša (4), Dardan Shabanaxhaj in Žiga Kous (3) …
Minute: Dardan Shabanaxhaj (1.657), Klemen Mihelak (1.620), Matic Maruško (1.614) …

Prvo ime Mure je zagotovo novinec v napadu – še en Kosovec, ki navdušuje v Fazaneriji – Dardan Shabanaxhaj, ki je zabil sedem golov in prispeval še tri asistence.

Dober vtis v prvi polovici sezone je pustil povratnik v Mursko Soboto, izkušeni napadalec Amadej Maroša, ki je trenutno pri učinku štirih golov in štirih asistenc.

Zagotovo si pozitivno oceno zasluži tudi mladi vratar Klemen Mihelak, ki je dobil priložnost in jo zagrabil z obema rokama. Je med najboljšimi v ligi. Podobno velja za novinca Žana Trontlja na desnem in Hrvata Roka Jurišića na levem bočnem položaju.

Med stebre moštva lahko uvrstimo “domačina” Matica Maruška in kapetana Žigo Kousa, pomembnejši člani črno-bele enajsterice pa so bili tudi ameriški branilec Darick Kobie Morris, mladi italijanski defenzivni vezist Filippo Tripi in vezist Almin Kurtović.

Domžale so po pretresu na začetku sezone, ko sta klub kljub štirim točkam v uvodnih dveh prvenstvenih krogih zapustila trener Simon Rožman in športni direktor Senijad Ibričić, v klub pripeljale izkušenega Dušana Kosića, ki je Celju pred tremi leti prinesel zgodovinski naslov. In ostale zvesti svoji tradiciji. Priložnost so ponujale mladim nogometašem in spet poskrbele za nekaj zanimivih imen.

Na igrišču je šlo Domžalčanom, katerih cilj je vedno Evropa, večji del sezone slabo. Po dobrem začetku so z novim trenerjem Kosićem na prvo zmago čakali kar pet tekem in v uvodnih petih tekmah osvojili le točko. Njihovi rezultati so bili po uvodnih 14 tekmah zaskrbljujoče slabi, osvojili so vsega enajst točk, potem pa so nanizali pet zmag in poskrbeli za enega boljših nizov v svoji zgodovini.

Sliko so malce pokvarili s porazom proti Muri v zadnji tekmi leta.

Top 3:

Goli: Danijel Šturm in Mario Krstovski (6), Jošt Pišek (3) …
Asistence: Danijel Šturm (4), Luka Topalović in Jošt Pišek (3) …
Minute: Gašper Tratnik (1.710), Danijel Šturm (1.657), Luka Topalović (1.427) …

Prvo ime Domžal v prvem delu sezone je krilni napadalec Danijel Šturm, ki je prišel iz Maribora. Dosegel je šest golov in zbral štiri asistence. V napadu je Hrvata Franka Kovačevića, ki je bil najboljši strelec Domžal v prejšnji sezoni, dokaj uspešno nasledil Makedonec Mario Krstovski. V 14 prvenstvenih nastopih je zabil šest golov.

Zagotovo najbolj pa je nase opozoril ofenzivni vezist Luka Topalović, ki je star komaj 17 let, a je po v prvi polovici sezone na tretjem mestu po številu minut na igrišče. Na njem je nekajkrat zablestel in zabil dva gola, prispeval pa tudi tri asistence. Nič čudnega, da so v javnosti že zaokrožile govorice o velikem prestopu, ki naj bi bil pred vrati.

Zelo dobra polsezona je tudi za mladim, 21-letnim osrednjim vezistom Joštom Piškom, zbral je tri gole in tri asistence, standardna pa sta bila tudi njegov vrstnik na levi strani obrambe Jan Dapo in leto starejši vezist Benjamin Markuš.

Veliko in dobro sta igrala tudi bosanski osrednji branilec Nermin Hodžić in ofenzivni vezist Žiga Repas.

Največ minut na igrišču, vse, je zbral vratar Gašper Tratnik, ki je lani z 22 leti dočakal prvoligaški debi, izkoristil priložnost in mesta med domžalskima vratnicama ne izpusti več iz rok.

Zagotovo največje razočaranje je napadalec Dario Kolobarić, ki je v prvem obdobju v Domžalah blestel, napolnil klubsko blagajno in odšel v tujino, potem pa je šla njegova kariera strmo navzdol. V prvi polovici sezone je zaigral na petih tekmah in zbral vsega 298 minut igre. Gola ni dosegel.

Povratnik med prvoligaše Aluminij je zelo slabo začel s sezono in v prvih osmih krogih osvojil le štiri točke, potem pa konec septembra prizadejal prvi poraz Celju. Za nameček v gosteh, štiri dni pozneje pa doma premagal še Maribor. Sledil je nov črn niz, zgolj točka na štirih tekmah. Zanimivo, Kidričani so jo osvojili proti prvaku Olimpiji v Stožicah. V zaključku leta pa so spet stopili na plin in na petih tekmah osvojili sedem točk.

Daleč najpomembnejšo zmago so zabeležili na zadnji tekmi leta, ko so v gosteh odpravili neposrednega konkurenta v boju za obstanek Rogaško. Prezimili bodo na varnem, osmem mestu, a zimski spanec zagotovo ne bo povsem miren. Radomljani, ki so na devetem mestu, imajo le točko manj.

Zanimivo je, da je Aluminij na desetih domačih tekmah osvojil manj točk (osem) kot na devetih v gosteh (deset).

Zanimivo in ob tem za slovenski nogomet zelo koristno pa je tudi to, da ima trener Kidričanov BBnajmlajše moštvo v ligi. V povprečju staro vsega 21,6 leta. Kar nekaj je slovenskih mladcev, ki so dobili veliko priložnosti za igro.

Top 3:

Goli: Tin Martić (4), Sandro Jovanović (3), Gašper Jovan, Marko Brest, Babma Susso in Daniel Skiba (2) …
Asistence: Sandro Jovanović (5), Gašper Jovan (3), Jakov Katuša, Rok Schaubach, Tomislav Jagić, Artem Biyi, Marko Brest, Marko Brkljača (1) …
Minute: Gašper Jovan (1.686), Tomislav Jagić (1.553), Tin Martić (1.486) …

Prvo ime Aluminija v prvi polovici sezone je bil 21-letni slovenski krilni napadalec Sandro Jovanović, ki je dosegel tri gole in prispeval še pet asistenc. Prišlek iz drugoligaša Rudarja iz Velenja se je izkazal kot zadetek v polno.

Podobno velja tudi za leto starejšega levega bočnega branilca Gašperja Jovana, ki ima za branilca zelo lepo statistiko. Dvakrat je zadel, trikrat pa asistiral. Tudi on je prišel iz Velenja, ampak leto poprej.

Še dlje, tri leta, je v Kidričevem izkušeni hrvaški defenzivni vezist Tin Martić. Tudi on je bil spet steber moštva, nenazadnje je njegov kapetan.

Dober vtis je pustil tudi 24-letni slovenski osrednji branilec Luka Kobler.

Izdatno minutažo je dobil debitant v prvi ligi, 18-letni Rok Schaubach, in jo dobro izkoristil. Pravo priložnost je dočakal nekdanji velik up Maribora, danes 20-letni Gal Gorenak. Za zdaj še ni navdušil. Priložnost je dobilo še nekaj slovenskih mladcev. Vrata Aluminija sta branila 20-letni Samo Pridigar in še dve leti mlajši Jan Petek.

Kdo je najbolj razočaral? Veliko manj od pričakovanj je pokazal velik up hrvaškega nogometa Marko Brkljača, ki je prišel v Slovenijo na posojo iz zagrebškega Dinama. Odigral je vsega 302 minuti. V osmih nastopih je v statistiko vpisal zgolj asistenco.

Radomljani, ki so pred tem v prvi ligi zdržali dvakrat po eno sezono, so zdaj že tretje leto v nizu prvoligaš. Pred dvema letoma so zelo pozitivno presenetili in bili na koncu šesti, v zadnji sezoni so končali mesto nižje.

Zdaj bodo prezimili na devetem mestu, ki ob koncu rednega dela sezone prinaša dodatne kvalifikacije. V veliki meri zaradi slabega niza, s katerim so se odpravili na zimski premor. Na zadnjih petih prvenstvenih tekmah so namreč osvojili le točko, pa še to na zadnji tekmi proti Mariboru, ko so zaostanek z 0:2 z začetka tekme spremenili v končni rezultat 2:2.

Trener Oliver Bogatinov, ki je nasledil priljubljenega Nermina Bašića, za zdaj še ni našel formule, s katero bi moštvo spravil v mirne vode, čeprav je vmes kazalo, da jo morda celo je. Oktobra in v začetku novembra so bili Radomljani v prvenstvu nepremagani pet tekem (tri zmage in dva remija), vmes pa v pokalu izločili nižjeligaša Ljubljano in prvoligaša Bravo. Potem pa je nastopil črn niz.

Top 3:

Goli: Madžid Šošić (7), Nino Kukovec, Sandi Nuhanović in Caio Da Cruz (1) …
Asistence: Stipo Marković (3), Madžid Šošić in Darly N’Landu (2) …
Minute: Sandi Nuhanović (1.710), Luka Baš (1.609), Vicko Ševelj (1.606) …

Pri Radomljanih je močno odskočil predvsem en nogometaš, 21-letni bosanski napadalec Madžid Šošić, ki je k njim posojen iz vrst splitskega Hajduka. Na 16 prvenstvenih tekmah je zabil 7 golov in prispeval dve asistenci. Zraven je bil pri natanko polovici golov, ki jih je v 19 tekmah dosegel Aluminij (18).

Od preostalih nogometašev Radomelj prav posebej ni izstopal nihče, morda lahko omenimo le 25-letnega slovenskega vezista Sandija Nuhanovića (dva gola in asistenca) in pet let starejšega Hrvata Stipeta Markovića, ki je kot levi bočni branilec zbral tri asistence.

Veliko igralnih minut so dobili tujci, predvsem Hrvati in Bosanci, od domačih fantov pa 21-letni vratar Luka Baš, 36-letni veteran v obrambi Uroš Korun, 27-letni povratnik iz nižjeligaškega nogometa v Italiji Dejan Vokić in 22-letni napadalec Nino Kukovec, ki je tudi eden od le štirih nogometašev Radomelj, ki so zabili več kot en gol. Dosegel je dva.

Rogaška se je letos prvič v zgodovini kluba uvrstila v prvo ligo, v njej pa močno opozorila nase. Na žalost ne z rezultati, ampak s prahom, ki ga je v slovenskem nogometu v zadnjih nekaj mesecih dvignila.

Najbolj z medijsko vojno z Nogometno zvezo Slovenije, v kateri so Slatinčani celo grozili z izstopom iz lige, potem pa v njej le ostali in spet nekajkrat dvignili glas. Predvsem zaradi pritoževanja nad sodniki in spet usmerili nekaj zelo strupenih puščic proti tistim, ki vodijo slovenski nogomet. Prednjačila sta trener Oskar Drobne in športni direktor Nino Ivačič. Takrat predsednika Bojana Jeršečiča v klubu ni bilo več. Iz protesta je namreč odstopil.

Nehote in ne po svoji krivdi so bili tudi akterji najbolj bizarnega slovenskega nogometnega dogodka letošnjega leta. Pokalne tekme proti Interblocku, ki so ga po izenačenem izidu v rednem delu tekme premagali po enajstmetrovkah, v garderobah že proslavljali napredovanje, potem pa se morali vrniti na igrišče. Odgovorni so namreč ugotovili, da bi morali namesto enajstmetrovk odigrati podaljške. Pa so tudi jih. In na srečo, s tem se je slovenski nogomet izognil še večji komediji, tudi v drugo zmagali.

Kaos ob igrišču Rogaški ni koristil na igrišču. Na zgodovinsko prvo prvoligaško zmago so čakali sedem tekem, potem pa so v Kidričevem premagali Aluminij. Do konca prve polovice sezone so uspeli zmagati samo še dvakrat. V gosteh pri Radomljah in proti Bravu, ko so prišli do edine domače zmage. Dvakrat so remizirali (Maribor in Rogaška). Vse preostale tekme so izgubili. Tudi zadnje štiri v letošnjem letu, ki ga bodo končali prikovani na dno lestvice. Za devetim mestom zaostajajo velikih šest točk.

Top 3:

Goli: Nejc Gradišar (7), Andrej Pavlović in Oliver Kregar (2) …
Asistence: Alen Korošec in Oliver Kregar (3), Žan Benedičič, Žan Flis, Roko Kurtović in Petar Čuić (1) …
Minute: Rene Rantuša Lampreht (1.527), Antonio Majcenić (1.383), Emanuel Mihalić (1.303) …

Nejc Gradišar je nesporno prvo ime Rogaške. Mladi, 21-letni napadalec, ki pred leti ni dočakal priložnosti pri Bravu, je dosegel skorajda pol njenih golov v prvi polovice sezone. Sedem od 15. Tudi če Rogaška ob koncu sezone izpade iz prve lige, bo ta 21-letni nogometaš v prvi ligi, če že ne v tujini, skorajda zagotovo še igral. Dokazal je, da zmore. Morda na bolje odide že pozimi.

Statistično je nase opozoril tudi 22-letni centralni vezist Alen Korošec, po katerem so v preteklosti že povpraševali pri Mariboru in Olimpiji. Kdo ve, morda je koga od njih zdaj prepričal. S tremi asistencami si deli tudi prvo mesto med asistenti skupaj z nekdanjim mladincem Olimpije, ki v Stožicah pri članih ni dočakal prave priložnosti, Oliverjem Kregarjem, ta je statistiko dopolnil tudi z dvema goloma.

Veliko obramb, a tudi prejetih golov je zbral še en nekdanji up Olimpije, vratar Rok Vodišek, ki se je v Slovenijo vrnil po letih neigranja v Italiji. Pri 25 letih je v veliko slabšem položaju, kot pred leti, ko so ga nekateri videli celo kot novega Jana Oblaka.

Pomembno vlogo v moštvu ima še en preizkušen nogometaš, Žan Benedičič, ki je odigral 1.301 minuto Še več sta jih hrvaška branilca Emanuel Mihalić in Antonio Majcenić, največ pa 21-letni Slovenec, steber obrambe Rogaške Rene Rantuša Lampreht, ki sploh prvič igra v prvi ligi.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!