Z včerajšnjim ženskim veleslalomom se je začela nova sezona alpskega smučanja. Ledenik Rettenbach nad Söeldnom še tridesetič v svoji zgodovini gosti tekme najvišjega ranga, ki pa vsako leto sprožajo več polemik. Tokrat poziv k spremembam prihaja celo z vrha Mednarodne smučarske zveze.
Vsakoletna smučarska uvertura v Söldnu ima zagotovo svoj čar. Konec oktobra nas preizkušnja na ledeniku Rettenbach opomni, da prihaja zima, avstrijsko prizorišče pa si je z leti ustvarilo kultni status ene najbolj nepredvidljivih preizkušenj za alpske smučarje in smučarke, ki pa ima svoje pozitivne in negativne plati.
In čeprav ima torej oktobrska ledeniška preizkušnja prav poseben status pri ljubiteljih alpskega smučanja, se praktično vsako leto pojavljajo vprašanja glede tega, koliko je, predvsem zaradi globalnega segrevanja in manjšanja ledenika nad Söldnom, takšna tekma sploh še primeren del smučarskega koledarja. Tudi letos ni bilo nič drugače, a je Mednarodna smučarska zveza jasno poudarila, da za zdaj večjih sprememb glede uvoda v svetovni pokal ne načrtuje.
Koga sploh zanimajo tekme v oktobru?
Toda očitno pri FIS-u niso vsi v istem čolnu. Po včerajšnji preizkušnji alpskih smučark, ki jo je zaznamovala tudi prva afera, povezana z novim pravilom glede uporabe fluora, se je oglasil predsednik organizacije Johan Eliasch in v pogovoru za ORF presenetil s svojo izjavo: “Ne vem, koga zanimajo smučarske tekme v oktobru in zakaj smučamo na ledenikih, ki nimajo snega. Upam, da je avstrijska zveza pripravljena na kompromis, da tekmo prestavimo na kasnejši datum.”
Mnenje prvega moža zveze, ki letos zaradi osebnih razlogov ni del spektakla na uvodu sezone, je marsikoga presenetilo. Še lani je namreč Šved javno razmišljal o tem, da je Sölden trdno zasidran v koledar alpskega smučanja in je tradicionalen uvod v sezono, ki ga ne gre prestavljati.
Na mnenje prvega moža belega cirkusa so se že odzvali vodilni možje avstrijske zveze, ki so bili v svojih odgovorih zelo diplomatski in niso zavračali možnosti, da se tekme prestavijo celo v sredino novembra. To bi sicer prineslo novo smučarsko revolucijo, na katero je že v petek opozoril generalni sekretar FIS-a Michel Vion. “Če želimo spremeniti eno stvar, moramo spremeniti vse. Prestavitev tekme za nekaj tednov bi imela številne posledice,” opozarja Vion.
Generalni sekretar je ob tem izpostavil tudi možnost skrajšanja smučarskega koledarja. Sedanjih 45 tekem bi se zmanjšalo na 32 ali celo 30 preizkušenj, kar bi za seboj povleklo tudi spremembe terminov največjih klasik svetovnega pokala, kot sta Wenger in Kitzbühel.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!