Bartol deseti, Tande do zmage v Willingenu

SZS

Na prvi tekmi smučarjev skakalcev za svetovni pokal v nemškem Willingenu je točke osvojilo kar šest naših skakalcev, najboljši pa je bil povratnik med elito, Tilen Bartol, ki je zasedel 10. mesto. Zmagal je svetovni prvak v poletih, Daniel Andre Tande.

Po zelo uspešnih kvalifikacijah, zadnjih pred vrhuncem sezone v Južni Koreji, je sedmerica naših smučarjev skakalcev na 19. tekmi sezone v Willingenu sproščeno pričakovala sobotno preizkušnjo pod žarometi. Za Slovenijo jo je s 138.5 metri in 113,5 točkami odprl Nejc Dežman, ki je znova veliko časa preživel na mestu vodilnega skakalca. Za njim je s 116.5 metri in 79,0 točkami zaostal tudi klubski kolega Žiga Jelar, ki je, kot se je izkazalo na koncu, kot edini naš danes ostal brez točk, osvojil je 40. mesto.

Dežmana je kot prvi prehitel, podobno kot včeraj, Avstrijec Daniel Huber, a že takoj za njim je Timi Zajc s 142.5 metri in 121,7 točkami poskrbel, da sta bili dve slovenski zastavi tik pod vrhom. Tilen Bartol je s 145 metri v zelo dobrih razmerah zbral 125,1 točk, kar ga je prav tako potisnilo na trenutno drugo mesto pred Zajca in Dežmana. Anže Semenič je nato s 141.5 metri in 119,0 točkami nadaljeval dober slovenski trend, s 142 metri in 116,1 točkami ni dosti zaostal niti Peter Prevc. Kot zadnji naš v prvi seriji je skakal Jernej Damjan, ki je s 133 metri in 108,0 točkami po prvi seriji končal na 22. mestu. Dežman je bil 19., Prevc 15., Semenič 12., Zajc 9, Bartol pa kot najboljši tik pred njim na 8. mestu.

V vodstvu je bil zmagovalec včerajšnjega dne, Kamil Stoch s 146 metri in 135,9 točkami, drugi je bil domači matador Richard Freitag s kar 149.5 metri ob nižjem zaletišču, zbral pa je 132,2 točk. Tretji je bil še en Poljak, Dawid Kubacki s 145 metri in 128,4 točkami.

Obratno od finalne serije, je, skozi slovenske oči uspeha, potekala finalna serija. Najprej je Damjan s 122 metri in skupno 197,9 točkami zaostal za željeno daljavo, padel je na končno 23. mesto. Dežman je druge letošnje točke potrdil s 126 metri in skupno 213,2 točkami na 21. mestu. Tudi Prevc ni popravil svoje uvrstitve. S 127.5 metri in 215,0 točkami je končal na 19. mestu, dve mesti pred njim je bil na koncu mladi Zajc, ki je v finalu pristal pri 129 metrih, zbral pa je 220,9 točk. Žal tudi Semenič ni uspel ponoviti zelo dobre daljave s prve serije, s 130.5 metri in skupno 223,7 točkami je zdrsnil na 15. mesto. Najboljši je ostal Bartol, ki je s 135 metri ter skupno 235,4 točkami potrdil, da je trenutno v najboljši formi od naših v Nemčiji, z 10. mestom je vpisal drugo najboljšo uvrstitev v karieri.

Zmage se je razveselil svetovni prvak v poletih, Daniel Andre Tande, ki je v finalu na vrh skočil s četrtega mesta po prvi seriji in s 146.5 metri ter skupno 261,3 točkami. Drugo mesto je s 141.5 metri in 260,5 točkami zadržal Freitag, tretje pa Kubacki, ki je v finalu pristal pri 139.5 metrih, zbral pa je 254,8 točk. Stoch je padel na četrto mesto, potem ko je pristal pri 137.5 metrih, zbral pa je 254,5 točk. Jutri se tekma v Willingenu, brez kvalifikacij, začne ob 10.20 uri.