Nad Luko Dončićem je bilo na tem svetovnem prvenstvu na sedmih tekmah v povprečju storjenih več kot devet osebnih napak na tekmo. "Če vprašate mene, premalo," komentira slovenski selektor Aleksander Sekulić.
Sodniški kriterij je po slovenski zaslugi v Manili zelo pogosta tema pogovorov. Podobno je bilo sicer že na predhodnih velikih tekmovanjih, v prvi vrsti kot posledica dejstva, da zaradi razkola v evropski košarki na tekmovanjih pod okriljem Fibe pravice ne delijo evroligaški sodniki. Slovensko nezadovoljstvo je bilo najbolj izrazito po četrtfinalu s Kanado. Poraz je bil sicer v prvi vrsti posledica hudega padca v tretji četrtini, v kateri so Kanadčani povsem zavladali v skoku, v izrazito napadalni tekmi dvignili ritem in s pridom izkoristili slabše slovenske strelske minute. In čeprav so izbranci selektorja Aleksandra Sekulića tekmecu priznali kakovost in čestitali za zasluženo zmago, v navalu jeze ni šlo brez pogovorov o zvoku piščalk.
Luka Dončić je že med tekmo stalno krilil z rokami, se prerekal s sodniki in cinično gestikuliral tudi proti častni tribuni z visokimi predstavniki Mednarodne košarkarske zveze. “Vedeli smo, da bodo grobi. Prav. A nam tega niso dovolili,” je po tekmi dejal Mike Tobey, v podobnem slogu sta govorila tudi Klemen Prepelič in Zoran Dragić. Nekaj dodatnega olja je na ogenj prilil še Dončić, selektor Sekulić pa je živčne odzive na mednarodni ravni obrazložil z besedami: “Ko te tepejo od prve minute, te nato ob veliki želji in utrujenosti premagajo čustva.”
Odzivi dan in dva pozneje, ko se je prah že nekoliko polegel, glave pa ohladile, kaže, da se v slovenskem taboru še vedno čutijo oškodovane. “Vem, da tudi sodnikom ni lahko, ko igra Luka. Zaradi njegove igralske veličine, znanja in telesa. Menim, da bo razlog za spremembe sodniških pravil. Upam. V nasprotnem primeru se bo še naprej soočal s frustracijami. Iskreno, radi bi le igrali košarko. Želimo tekmovati v poštenem boju. Ne, Luka ne potrebuje posebne obravnave. Tudi zahteva je ne,” pravi selektor Sekulić.
Statistika kaže, da je Dončić izsilili 66 osebnih napak, v povprečju kar 9,4 na tekmo, največ na tekmi proti Gruziji (12), najmanj pa proti Nemčiji (6). Posledično je ob 77-odstotni uspešnosti s črte prostih metov sprožil kar 82 žog. “Ne bom ga imenoval. A nekdo me je vprašal, ali res želimo, da Luka na tekmo vrže 30 prostih metov. Da, če je nad njim res storjenih 15 osebnih napak. Prekršek je prekršek. To je dejstvo. Zakaj bi si zatiskali oči in dejali, da meče preveč prostih metov. To je košarka, ki ima svoja pravila,” pravi Sekulić in priznava, da je pogovor po tekmah res prepogosto zaznamovan s sodniškimi temami.
Po tekmi z Litvo je bilo vendarle nekoliko drugače. Zdaj Slovenijo čaka še zadnja preizkušnja v Manili. V soboto ob 10.45 po srednjeevropskem času se bo v tekmi za sedmo mesto pomerila z Italijo. Selektor je dan pred tem košarkarjem namenil prost dan, brez treninga. V sobi za analizo pa bo s pomočniki predstavil značilnosti igre reprezentance zahodnih sosedov. “Na tekmi z Litvo smo dali svoj maksimum, a v danem položaju, torej manj kot 24 ur po tekmi s Kanado, nismo bili zmožni do zmage. Verjamem, da bo v soboto drugače. Jasno, fantom ne morem lagati, da je to najbolj pomembna tekma prvenstva. Vseeno lahko za konec pokažemo lepo in učinkovito košarko,” je proti soboti pogledal Sekulić.
Na šaljiv način pa se je na pomislek, ali bi v prihodnje lahko kdaj zaradi sodniškega kriterija zavrnil nastop na velikem tekmovanju, odzval Dončić. “Brez skrbi. Ne igram za Fibo. Igram za Slovenijo,” je dejal.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje