Spektakel leta, na katerem šport (pre)pogosto ni v ospredju

Ameriški nogomet 10. Feb 20246:30 0 komentarjev

Super Bowl — medijski in športni dogodek leta v Združenih državah Amerike. Do spektakla nas loči manj kot 48 ur, in čeprav si bo tekmo ogledalo več kot sto milijonov ljudi, pa med njimi ne bo manjkalo tistih, ki si veliki finale ogledajo zgolj zaradi šova. Naj si bo to oglasov ali pa glasbenega vložka med polčasom.

Do konca sezone 2023 lige NFL je le še ena tekma. San Francisco 49ers se bodo v noči na ponedeljek na stadionu v Las Vegasu pomeril z aktualnimi prvaki Kansas City Chiefs. Katera ekipa bo domov odnesla pokal Lombardi? Kdo bo postal najkoristnejši igralec Super Bowla?

Prvi Super Bowl v Las Vegasu ima vse, kar so si lahko zamislili scenaristi lige NFL.

Patrick Mahomes in njegovi Kansas City Chiefs želijo postati prvi, ki bi ubranili naslov po 19 letih in skušajo s tretjim naslovom Super Bowla v petih letih utrditi svojo dinastijo.

Brock Purdy se vrača po hudi poškodbi, potem ko se je iz naziva Mr. Irrelevant (nepomembnež) prelevil v vodjo San Francisco 49ers. Zdaj po poskušal ekipo 49ers popeljati do rekordnega šestega naslova, s katerim bi svoje ime zapisal ob bok Joeju Montani in Stevu Youngu, ki sta se uvrstila v nogometno dvorano slavnih.

Seveda sta tu še blišč in glamur ameriškega mesta greha Las Vegasa.

Patrick Mahomes

Kansas City Chiefs

Za Chiefs ni sprejemljivo nič drugega kot osvojiti naslov.

“To pričakovanje je zdaj postalo zahteva,” je dejal Travis Kelce. “Vem, da sem leta, ko nismo zmagali, odkar smo osvojili prvo, občutil kot največje izgube v svojem življenju. Torej gre za to, da imaš to miselnost iz leta v leto, da si postavljaš pričakovanja in da poskrbiš, da nihče ne postavlja višjih pričakovanj bolj kot mi sami. Tukaj smo, da bi zmagali. To je gotovo.”

Mahomesa, dvakratnega najkoristnejšega igralca lige NFL in Super Bowla, že primerjajo s Tomom Bradyjem, ki je v svoji karieri osvojil sedem prstanov. Brady je tri osvojil v prvih štirih sezonah. Mahomes bo v svoji šesti sezoni lovil tretjega.

“Nisem še niti blizu polovice poti, zato o tem nisem veliko razmišljal,” je dejal Mahomes. “Cilj je biti najboljši igralec, kar lahko postaneš. Vem, da sem blagoslovljen s tem, da imam okoli sebe veliko odličnih igralcev. Tako da je zdaj pomembno, da naredim vse, kar lahko, da premagam odlično ekipo 49ers in poskušam dobiti tretji prstan. In če mi boste to vprašanje zastavili čez 15 let, bom videl, ali se bom lahko približal sedmemu. Vendar se mi zdi, da je do sedmih še daleč.”

Kako so Chiefs prišli do Super Bowla?

Zaradi neznačilnih težav v napadu so mnogi izključili vsako možnost, da bi se znova borili za naslov.

Toda v zadnjih fazah sezone in še posebej v končnici so se Chiefsi prebudili.

Potem ko so se do Super Bowla vedno uvrstili, ko so tekme v končnici igrali na domačem Arrowheadu, so se tokrat Chiefsi morali odpraviti na gostovanje, kar je povzročilo skrbi.

Vendar so se dvomljivci zmotili, saj so Chiefsi zmagali v Buffalu, nato pa premagali prvo ekipo AFC, Baltimore Ravens, in si zagotovili vstopnico za Las Vegas.

Redni del sezone so končali z 11-6 in zasedli prvo mesto v AFC West. V Wild Card Round so premagali Miami Dolphins s 26:7.

Nato so premagali Buffalo Bills s 27:24 v divizijskem krogu, v finalu konference AFC pa so premagali Baltimore Ravens 17:10.

San Francisco 49ers
San Francisco 49ers. Foto: Profimedia

To je ponovitev finala, na katerem so pred štirimi leti zmagali Chiefsi in trenerju Andyju Reidu zagotovili prvo naslov. Trener Ninersov Kyle Shanahan je bil že dvakrat blizu zmage, a so njegove ekipe zapravile veliko vodstvo.

Bil je koordinator napada Atlante, ko so se Brady in Patriots leta 2017 po zaostanku 28:3 v drugem polčasu vrnili in osvojili Super Bowl. Kasneje, kot trener 49ers, je v četrti četrtini vpdilz 20:10 proti Chiefsom, nato pa je leta 2020 v Miamiju Mahomes poskrbel za zmago Kansas Cityja z 31:20.

“Oboje je srce parajoče,” je dejal Shanahan. “Te stvari trajajo nekaj časa. Vendar gre za to, da se spet vrnemo tja, in tega se zelo veselim.”

Shanahanov oče Mike je kot koordinator ofenzive v Denverju izgubil dva Super Bowla, nato pa odšel v San Francisco in leta 1995 osvojil enega. Nato je kot glavni trener Broncosov osvojil še dva.

“Spomnim se, kako sem videl očeta po teh finalih, ko je bil koordinator v Denverju, ko sem bil mlajši, in kako težko mu je bilo. Zato mislim, da je vedno, ko si tako blizu in izgubiš zadnjega, to zagotovo najtežje,” je dejal trener San Francisca.

Jimmy Garoppolo je bil zadnjič podajalec ekipe. Zdaj je to Purdy.

“Gre za to, kako bom tri ure res dobro opravljal svoje delo proti obrambi Kansas City Chiefs,” je dejal Purdy.

“Na tem temelji moja miselnost. Želim narediti vse, kar je v moji moči, da pomagam svoji ekipi do zmage. Osredotočam se na igro. Osredotočen sem na to, kar poskušamo narediti ta teden, ne da bi se ujel v vse paparace in vse podobne stvari zunaj,” je še dodal prvi podajalec 49ers.

Od začetka sezone 2023 se zdi, da je San Francisco 49ers obsojen na globoko nadaljevanje sezone.

Kako so 49ers prišli do Super Bowla?

Izbranci Kyla Shanahana so sezono začeli s petimi zmagami, nato pa doživeli manjši padec, med katerim so izgubili tri zaporedne tekme, medtem ko sta bila Deebo Samuel in Trent Williams odsotna z igrišč.

Vendar so se 49ersi vrnili v polni moči, nato pa so ponovno nanizali šest zmag, preden so do konca sezone izgubili proti Ravensom in Ramsom.

V končnici do sedaj niso blesteli, saj so morali dvakrat vrniti po zaostanku, da so premagali Green Bay Packers in Detroit Lions.

Redni del sezone so končali s stanjem 12-5 in bili prvi v konferenci NFC.

V divizijskem krogu so premagali Green Bay Packers s 24:21.

V finalu konference NFC so premagali Detroit Lions 34:31.

Izločilni boji lige NFL:

Milijoni za oglase

Splača se, če se vaša blagovna znamka naenkrat pojavi pred več kot 100 milijoni oči. Vendar je za to treba plačati veliko.

Super Bowl je vedno med najbolj gledanimi dogodki v Združenih državah Amerike.

Če združimo prizorišče (Super Bowl) z zgodovinsko močjo (49ers), dinastijo moderne dobe (Chiefs), največjo zvezdo lige (Patrick Mahomes) in romanco, o kateri se največ govori (Travis Kelce in Taylor Swift), to deluje kot dober recept za rekordno gledanost.

V oglasih ne bo manjkalo zvezdniških obrazov. Foto: Profimedia

Seveda so bili praktično vsi oglasni bloki za Super Bowl prodani precej preden je bilo znano, kdo bo nastopil v finalu.

Po podatkih portala NPR je cena oglasa za Super Bowl leta 2024 enaka kot leta 2023: 7 milijonov dolarjev za 30 sekund.

Kdo bo nastopal ob polčasu?

Usher bo osrednji pevec, ki bo nastopil na Super Bowlu.

Kot pri večini polčasov so podrobnosti pred predstavo skope. Vendar je Usher za EW razkril, da bo njegov nastop daljši od preteklih. Večina nastopov med polčasom traja 13 minut, Usherjeva ekipa pa mu je zagotovila 15 minut. Ni pa še povedal, katere pesmi bo izvajal in kdo bo morda nastopil kot posebni gost, če sploh kdo.

Usher. Foto: Profimedia

Ob nastopu se pogosto zvrstijo številni glasbeni gostje, vendar ni vedno tako. Med lanskim polčasom Rihanna ni pripeljala nobenega gostujočega izvajalca, dve leti pred tem je enako storil The Weeknd.

Usher je osvojil osem grammyjev, prvega leta 2001. Njegov deveti album “Coming Home” bo izšel le nekaj dni pred nastopom na Super Bowlu.

Super Bowl LVIII, ključne informacije

Kdaj: Ponedeljek, 12. feburar, ob 00.30

Kje: Las Vegas

Favoriti: Na stavnicah so manjši favoriti San Francisco 49ers.

Chiefs bodo nosili domače rdeče uniforme, ki so jih nosili tudi ob zmagi nad 49ersi v Super Bowlu leta 2019. San Francisco bo nosil bele drese. Ekipe v belih dresih so v zadnjih 19 Super Bowlih zmagale kar 16-krat in izgubile le trikrat.