Enajst razlogov, zakaj je bil ta finale najboljši do zdaj

Katar 2022 19. Dec 202218:00 > 18:40 0 komentarjev

Včerajšnji finale svetovnega nogometnega prvenstva med Argentino in Francijo v Katarju je bil po mnenju mnogih najboljši v skoraj stoletni zgodovini mundialov. Poiskali smo enajst razlogov, zakaj.

Obračun evropske in južnoameriške velesile

Francija je v finale vstopila kot svetovni prvak. Argentina je nosila naziv južnoameriškega prvaka. Obe sta se potegovali za tretji naslov, pred tem sta bili najboljši dvakrat. Argentina nazadnje 36 let nazaj, Francija pred štirimi leti. Pred Argentino je bil šesti, pred Francijo pa četrti finale.

Skrivnostni virus pred finalom

Za zaplet in napetost pred finalom je poskrbel skrivnostni virus, ki je v dneh pred tekmo napadel francosko reprezentanco. Težave so imeli Adrien Rabiot, Ibrahima Konate, Raphael Varane, Dayot Upamecano, ki so potem sicer vsi zaigrali, a je vse do začetka tekma njihova usoda visela v zraku.

Zadnji ples Lionela Messija

Lionel Messi je na letošnjem svetovnem prvenstvu skorajda zagotovo igral še zadnjič, saj bo čez štiri leta star 39 let, to pa je bila njegova edina priložnost, da osvoji še praktično edino lovoriko, ki je ni imel.

Pred njim je bilo zadnjih 90, 120 oziroma še več minut, ki so določile, ali se lahko postavi ob bok Peleja, Diega Maradone in preostalih velikanov … Z zmago v finalu je naredil tudi nov korak naprej v primerjavah s Cristianom Ronaldom.

Nevsakdanja Poteza Didierja Deschampsa

Do Katarja se je samo enkrat v zgodovini finalov svetovnih prvenstev zgodilo, da je selektor opravil menjavo že v prvem polčasu iz taktičnih razlogov in ne zaradi poškodb.

To je bilo leta 1994, ko je po 35 minutah iz igre takratni italijanski selektor Arrigo Sacchi v finalu tekme proti Braziliji z igrišča potegnil Roberta Mussija in nanj poslal Luigija Apollonija, ki je bil pozneje nekaj časa trener Gorice.

Didier Deschamps je tokrat izvedel kar dve, ko je že v 41. minuti na klop poklical najboljšega strelca v zgodovini Francije Olivierja Girouda in Ousmana Dembeleja.

V finalu je padel še en rekord

Ko je Kylian Mbappe v drugem podaljšku izid poravnal na 3:3, je dosegel že 172. gol na letošnjem svetovnem prvenstvu, s tem pa popravil rekord. Pred tem je največ golov padlo na prvenstvih v letih 1998 in 2014, in sicer 171.

Ob tem je francoski zvezdnik PSG postal tudi prvi nogometaš po Angležu Geoffu Hurstu leta 1966, ki je v finalu zabil “hat-trick”.

Zgodovino je spisal tudi Mbappe

Mbappe je pred štirimi leti ob zmagi Francije nad Hrvaško s 4:2 dosegel en gol, tokrat pa ob porazu kar tri in postal s štirimi goli najboljši strelec v dozdajšnji zgodovini finalov svetovnih prvenstev. Star je komajda 23 let, tako da bo imel še kar nekaj priložnosti, da to izjemno statistiko še izboljša.

Po dveh mundialih je že pri učinku 12 zadetkov. Na večni lestvici je trenutno na šestem mestu. Rekorder Miroslav Klose, ki jih je dosegel 16, ni več daleč. Ujel bi ga lahko že čez štiri leta …

Dramatičen zaplet …

Vse do 78. minute in prekrška za enajstmetrovko argentinskega branilca Nicolasa Otamendija se je zdelo, da bo to najbolj nezanimiva tekma v zgodovini finalov svetovnih prvenstev, potem pa se je v 97 sekundah, kolikor je Mbappe potreboval za prva dva gola Francije, vse obrnilo na glavo. Tekma se je v hipu spremenila v najbolj dramatično v zgodovini tistih, ki so odločale o naslovu svetovnega prvaka.

… in razplet

Argentina je vodila z 2:0, pa zapravila vodstvo. Potem je v 108. minuti še drugič na tekmi prišla do vodstva in zdelo se je, da ima Messi že obe roki na najbolj znameniti nogometni lovoriki. Pa spet ni bilo tako. Francija je v 118. minuti prišla do nove enajstmetrovke, ki jo je v gol spremenil Mbappe.

Še preden je bilo podaljškov konec, v 123. minuti, pa so imeli Francozi sijajno priložnost za preobrat, sam pred argentinskim vratarjem se je znašel Aurelien Tchouameni, a ni zadel. Vratar Emiliano Martinez je s spektakularno obrambo poskrbel, da je bil argentinski junak.

Drama tudi v lovu na zlati čevelj

Ne samo v boju za naslov prvaka, v včerajšnjem finalu na stadionu Lusail smo na igrišču videli tudi dramatičen zaplet in razplet v lovu na zlati čevelj, ki ga po koncu turnirja dobi najboljši strelec. Tako Mbappe kot Messi sta imela pred finalom na svojem računu pet golov.

Argentinec je s prvim golom na tekmi skočil v vodstvo, nakar ga je Francoz z dvema goloma v manj kot dveh minutah prehitel. Messi je v podaljških spet skočil na vrh, a ga je Mbappe še drugič prehitel in postal najboljši strelec prvenstva v Katarju.

Messijev 100. gol z desno nogo

Messi je eden najbolj izrazitih levičarjev v zgodovini nogometa, ki pa zna gole dosegati tudi z desno nogo. To je dokazal tudi v 108. minuti včerajšnjega finala, ko je v gol spremenil odbitek, ki je priletel na njegovo desno nogo po strelu Lautara Martineza.

To je bil za argentinskega kapetana 793. gol kariere in, zanimivo, 100., ki ga je dosegel z desno nogo. Boljšega trenutka za tak častitljiv jubilej si ni mogel izbrati …

Sodniške odločitve

Vloga glavnega delivca pravice je pripadla Szymonu Marciniaku. Pokazal je na kar tri enajstmetrovke, nekaj drame je bilo tudi ob tretjem zadetku Argentine, ko po strelu Messija številni nekaj časa nismo vedeli, ali je šlo za prepovedan položaj ali ne.

Poljak še zdaleč ni imel lahkega dela, a se zdi, da ga je opravil z odliko. Strokovnjaki so ocenili, da ni naredil niti ene napake, ob tem pa nekajkrat navdušil. Tudi po padcu Marcusa Thurama v argentinskem kazenskem prostoru, ko je hitro uvidel simuliranje in Francozu pokazal rumen karton.