Japonci presenetili Špance in prečrtali Nemce

Katar 2022 1. Dec 202221:56 > 21:57 0 komentarjev

Nov neverjeten dan na svetovnem prvenstvu v Katarju! V skupini E je Nemčija v tekmi preobratov proti Kostariki slavila s 4:2 in prišla do nujne zmage, a ker so na drugem srečanju Japonci ugnali Španijo (2:1), se Nemci še drugič zapored poslavljajo po skupinskem delu tekmovanja. Že popoldne je Maroko slavil v skupini F, od koder po srečnem remiju z Belgijo (0:0) napreduje še Hrvaška.

Nekaj minut je bil vrstni red v skupini E obrnjen povsem na glavo: Prva Japonska, druga Kostarika, tretja Španija in četrta Nemčija. Zadnja je zaostanek vendarle spreobrnila v zmago, a ji to ni pomagalo. Nemci še drugič zapored zapuščajo svetovno prvenstvo že po skupinskem delu, s tem pa so pomagali le Špancem. Ti po uvodnem vodstvu v drugem polčasu niso dobro preživeli šoka Japoncev, ki se v osmino finala podajajo kot zmagovalci skupine in z dvema velikima skalpoma: zmago nad Nemčijo in Španijo. Na prvi stopnički izločilnih bojev bodo igrali s Hrvaško, Špance pa čaka Maroko.

Prigarana, a pirova zmaga

Nemci so na tekmi, ki je šla v zgodovino kot prva na SP, kjer je pravico delila glavna sodnica – več o zgodbi Stephanie Frappart preberite tukaj -, prek Jamala Musiale zapretili že v 3. minuti, a je bil Keylor Navas zbran. Manj uspešen pa je bil vratar PSG-ja v 10. minuti, ko je z leve strani podal David Raum, z glavo pa je natančno meril Serge Gnabry. Elf je imel krasno priložnost za povišanje vodstva v 14. minuti, a je Navas ustavil poskus Leona Goretzke iz bližine.

Vrsta Hansija Flicka je vršila nenehen pritisk na vrata Kostarike, drugi gol je visel v zraku, nekajkrat je moral posredovati Navas. Toda nogometaši iz Srednje Amerike bi ob koncu prvega polčasa skoraj izenačili, ko se David Raum in Antonio Rüdiger nista sporazumela, kdo bo izbil žogo. Do nje je prišel Fuller Spence in močno sprožil, krasen gol pod prečko pa je z bravuro preprečil Manuel Neuer.

Nemci so v začetku drugega polčasa iskali drugi gol, nato pa izvedeli novice s tekme med Španijo in Japonsko. Dva gola Azijcev sta očitno šokirala tudi Nemce, po hitrem protinapadu je Kostarika izenačila. Po podaji z desne strani je z glavo streljal Joel Campbell, slabo posredovanje Neuerja pa je izkoristil Yeltsin Tejeda in izenačil.

Musiala je praktično v naslednji akciji z odličnim strelom stresel vratnico, enako pa je mladeniču uspelo še v 67. minuti, ko je bil po izvrstnem poskusu z razdalje že premagal Navasa, a žoga ni hotela v mrežo.

Nov udarec za svetovne prvake iz leta 2014 je sledil v 71. minuti, ko je Juan Pablo Vargas izkoristil anemično obrambo Nemcev in za nekaj trenutkov iz nadaljnjega tekmovanja poleg Nemcev potisnil tudi Špance. To je dve minuti pozneje spremenil Kai Havertz in izenačil, s tem pa na drugo mesto v skupini vrnil Španijo. Nemci so na nori tekmi nato izvedli še protinapad, ko se je v idealni priložnosti znašel Niclas Füllkrug, a se je z izjemno obrambo spet izkazal Navas.

Dva gola Havertza nista bila dovolj. Foto: Guliverimage

Havertz (85. minuta) in Füllkrug (91.) sta v zaključku elfu sicer prinesla zmago nad Kostariko, a kaj ko je pri tem razpletu Nemčija potrebovala zmago s kar šestimi goli razlike. Japonska je namreč osvojila prvo mesto v skupini s šestimi točkami, Španci in Nemci pa so bili na drugem mestu izenačeni s štirimi, pri čemer je vrsti Luisa Enriqueja močno pomagala izdatna zmaga nad Kostariko (7:0) v prvem krogu.

Presenetljiv, morda taktičen preobrat

Po močnem obleganju japonskih vrat Španci niso potrebovali dolgo, da so načeli obrambo Japonske. Po krasni podaji Cesarja Azpilicuete je najvišje skočil Alvaro Morata in s tretjim golom v Katarju (na vrhu lestvice strelcev se je pridružil Nizozemcu Codyju Gakpoju, Francozu Kylianu Mbappeju, Angležju Marcusu Rashfordu in Ekvadorcu Ennerju Valencii) povedel rdeče v vodstvo.

Svetovni prvaki iz leta 2010 so imeli praktično cel prvi polčas žogo v svoji posesti (83:17 v odstotkih), Japonci pa v okvir gola Unaia Simona niso sprožili nobenega strela.

To se je spremenilo hitro v začetku drugega in že prvi poskus je končal v španski mreži. Ritsu Doan je izkoristil napako Baldeja na levi strani obrambe in nato z odmerjenim strelom z roba kazenskega prostora premagal še Simona. Japonci so začutili trenutek in že v naslednjem napadu še enkrat zadeli! Zmedo je izkoristil Ao Tanaka, glavni sodnik pa je gol razveljavil, češ da je žoga pri podaji Kaouruja Mitome že zapustila igrišče. A vmešal se je VAR in gol priznal.

Španci, ki so se na polovici drugega polčasa znašli v težavah, saj je Kostarika povedla proti Nemčiji, so bili v napadu preveč brezzobi. Kljub menjavam so bili pri končnih podajah preveč nezbrani in doživeli prvi neuspeh v Katarju. Ker so Nemci spreobrnili izid proti Kostariki, je furio rojo tudi poraz peljal v osmino finala, kjer se bodo udarili z zmagovalcem skupine F, Marokom.

Lukaku osrečil Hrvate in Maročane

Končni vrstni red v skupini F je po razburljivem zadnjem krogu takšen: Maroko sedem točk, Hrvaška pet, Belgija štiri in Kanada 0. Maročani so po dveh zmagah in remiju v skupinskem delu zasluženo napredovali kot prvi, Hrvati pa so v zaključku tekme preživeli nalet Belgijcev (zadetek rdečih vragov bi izločil ognjene, napredovala bi Belgija) in se vendarle prebili v nadaljnje tekmovanje. Brez izločilnih bojev pa ostajajo Belgijci, ki so tako zapravili še eno priložnost zlate generacije, in Kanadčani, ki so na mundialu pokazali manj od pričakovanj.

Žoga že na beli točki, vendar …

Hrvaška je v tekmo vstopila odločno, že manj kot deset sekund po prvem pisku je nevarno zapretil Ivan Perišić, a je žoga zletela mimo gola. Po začetnem pritisku kockastih v uvodnih minutah so se prebudili tudi Belgijci, v 12. minuti je Kevin de Bruyne z odlično globinsko podajo zaposlil Driesa Mertensa, ki pa je grdo zgrešil.

Hrvatom se je priložnost za vodstvo ponudila v 15. minuti, ko je Anthony Taylor po prekršku Yanniccka Carrascoja nad Andrejem Kramarićem pokazal na belo točko. Žogo je nanjo postavil Luka Modrić, a še preden jo je zvezdnik Reala izvedel, je bil Taylor poklican s strani sodnika za VAR, češ da je šlo že prej v akciji za prepovedan položaj. Kot je razkril posnetek, je bil Dejan Lovren za milimetre bližje belgijskemu golu, zato enajstmetrovke za Hrvaško ni bilo.

Igra se je nato do konca prvega polčasa bolj kot ne odvijala na sredini igrišča, več časa pa so imeli žogo v svoji posesti Belgijci. Obe ekipi sta bili v zaključnih podajah premalo zbrani, kar je kazalo tudi razmerje v strelih na gol v 45 minutah – 0:0 tako kot izid na semaforju.

Lukaku bi lahko dosegel hat-trick, na koncu tragični junak

Srečanje se je po odmoru razživelo, najprej je za prvi strel v okvir gola poskrbel rezervist Romelu Lukaku, v 50. minuti pa je bilo zelo nevarno na drugi strani. Thibaut Courtois se je moral pošteno potruditi, da je ukrotil poskus Matea Kovačića. Vratar madridskega Reala je bil enako uspešen tudi v 54. minuti ob strelu Marcela Brozovića in klubskega kolega Modrića.

Prihod Lukakuja je spremenil način belgijske igre pred vrati Hrvatov, najlepšo priložnost do takrat pa je napadalec zapravil v 60. minuti. Mertens se je prebil do vratarja Livakovića, do odbite žoge pa je prišel Lukaku, a ob strelu v nebranjeni del mreže zatresel le vratnico.

Član Interja se je v izvrstni akciji znašel še v 87. minuti, a pred vrati očitno ni pričakoval ostre podaje Thomasa Meunierja in njegov strel je zletel mimo desne vratnice Livakovića. Še lepšo priložnost je Lukaku zapravil v 90. minuti, ko je po podaji Thorgana Hazarda povsem osamljen žogo sprejel s prsmi, v mrežo pa je ni uspel potisniti. Končalo se je z 0:0, kar v osmino finala pelje Hrvate, ki se lahko zahvalijo tudi sreči (oziroma nespretnosti Lukakuja), Belgijci pa zapuščajo Katar. Pred obema evropskima reprezentancama je v skupini končal Maroko, ki gre v izločilne boje po zmagi nad Kanado (2:1).

Maročani izkoristili napaki kanadskega vratarja

Maroko je tekmo izvrstno začel, Hakim Ziyech je po veliki napaki kanadskega vratarja Milana Borjana že v 4. minuti Afričane z lepo odmerjenim lobom zadel mrežo tekmecev in popeljal Afričane v vodstvo. Zvezdniku Chelseaja se je ponudila priložnost za podvojitev vodstva v 9. minuti, a je Borjan po kotu dobro posredoval.

Slabše pa je šlo vratarju Kanade v 23. minuti, ko je z desne strani po hitri akciji močno sprožil Youssef En Nesyri in podvojil vodstvo svoje reprezentance. Borjan znova ni bil prepričljiv, saj je žogo ob strelu na bližnjo vratnico preveč z lahkoto ’spustil’ v mrežo.

Kanadčani so se v igro vrnili še pred koncem prvega polčasa, v 41. minuti je ostro žogo v kazenski prostor poslal Sam Adekugbe, nato pa je nesrečno posredoval Nayef Aguerd in premagal lastnega vratarja Bona. V tretji minuti sodnikovega dodatka je En Nesyri še enkrat zatresel maroško mrežo, a gol ni obveljal zaradi domnevnega prepovedanega položaja. Rezultat 1:2 ob polčasu je tako napovedoval zanimivo nadaljevanje.

In to smo tudi videli. Kanadčani so prevladovali na zelenici, izvrstno priložnost za izenačenje pa so zamudili v 72. minuti, ko je po kotu skok dobil Atiba Hutchinson, a je zadel prečko. Žoga se je odbila ob tla, a ni s celim obsegom prečkala golove črte. V drugem poskusu jo je Alistair Johnston poslal za las prek zgornje stative. Kljub pritisku Severnoameričanov je ostalo pri 1:2 za Maroko, kar pomeni, da bodo Afričani v osmini finala nastopali kot zmagovalci skupine F, Kanada pa zapušča tekmovanje.