Švica vnovič izločila Srbijo, Kamerun presenetil Brazilijo

Katar 2022 2. Dec 202219:00 > 03. Dec 2022 3:41 1 komentar

Za nami je še zadnji dan skupinskega dela svetovnega nogometnega prvenstva v Katarju. Ob 16. uri sta bila na sporedu dva obračuna in že takoj na prvih obračunih dneva smo bili priča izjemno razburljivemu razpletu. Južna Koreja je z zadetkom v sodniškem podaljšku zaradi večjega števila doseženih golov prehitela Urugvaj na drugem mestu. Prvo mesto so osvojili Portugalci, četrto pa reprezentanca Gane. V skupini G je Švica znova izločila Srbijo, Švicarji pa so končali na drugem mestu v skupini. Kamerun je presenetil Brazilijo (1:0), toda to ni bilo dovolj, da bi se prebili v izločilne boje.

Po prvem polčasu je imel Kamerun še vedno upanje na morebitno napredovanje. V skupini G po prvem polčasu ni bilo odločeno še nič – razen uvrstitve Brazilije.

V drugem polčasu pa bi se stvari lahko hitro zapletle. Kamerun je bil boljši nasprotnik, Brazilci pa niso uspeli prebiti kamerunske obrambe. Z nekoliko več sreče bi se lahko Kamerunci prebili v osmino finala, tako pa se od svetovnega prvenstva poslavljajo z zmago nad prvimi favoriti prvenstva. Zmagoviti zadetek je v 92. minuti srečanja dosegel Vincent Aboubakar, ki je nato prejel še drugi rumeni karton in posledično rdeči.

Švica končala srbske sanje

Tekma med Srbijo in Švico je bila v prvem polčasu izredno dinamična, oboji so si pripravili kar nekaj lepih priložnosti. Srbi so v 11. minuti stresli okvir vrat. Streljal je Andrija Živković, ki ga je le nekaj centimetrov ločilo od zadetka. Kar niso izkoristili Srbi, pa je uspelo Švicarjem. V 20. minuti je Xherdan Shaqiri popeljal švicarsko izbrano vrsto v vodstvo. Toda v dobrih desetih minutah so varovanci Dragana Stojkovića poskrbeli za popoln preobrat. Najprej je izenačil Aleksandar Mitrović, za vodstvo pa je poskrbel Dušan Vlahović.

Švicarji so po le nekaj minutah nadaljevanja vnovič povedli, kasneje pa je tempo na srečanju povsem padel. Srbi so poskušali z napadi, ki pa so bili premalo izraziti, da bi ogrozili švicarska vrata. Do konca srečanja si niso več odpravili resnejših priložnosti, s tem pa se Srbija od prvenstva poslavlja že po skupinskem delu.

Urugvaju zmanjkal zadetek

V prvem polčasu med Urugvajem in Gano smo spremljali izredno dinamičen obračun. Gana je bila tista, ki je imela prva veliko priložnost, da bi povedla, toda kot da bi se zgodovina ponovila, tudi tokrat niso izkoristili enajstmetrovke proti Urugvaju. Andre Ayew je slabo izvajal najstrožjo kazen, vratar Sergio Rochet pa ni imel težav z obrambo.

Le dobrih pet minut po zapravljeni enajstmetrovki je sledila kazen. Urugvajci so povedli prek Giorgiana de Arrascaete. V 32. minuti srečanja so Južnoameričani po odlični akciji zadeli še drugič, strelec je bil ponovno de Arrascaeta.

V nadaljevanju srečanja je dolgo časa delovalo, da ima Urugvaj vse pod nadzorom. In če ne bi bili odvisni od rezultata na drugi tekmi med Južno Korejo in Portugalsko, bi bila zmaga Urugvaja z 2:0 povsem dovolj, tako pa je zmanjkal en zadetek več v mreži Gane, da bi se lahko skozi šivankino uho prebili v osmino finala.

Solze: Na eni strani sreče, na drugi žalosti

Gana in Urugvaj sta tako končali z nastopi na letošnjem svetovnem prvenstvu.

Južna Koreja v izdihljajih tekme do napredovanja

Po prvih 45 minutah igre je bil izid izenačen, saj se je Južna Koreja po zgodnjem zaostanku, Portugalsko je v vodstvo popeljal Ricardo Horta, vrnila v tekmo z zadetkom. Kim Young-Gwon je žogo po kotu spravil v mrežo Portugalske. Korejci so sicer po praktično identični situaciji izenačili že nekaj minut prej, toda prvi zadetek je bil razveljavljen zaradi prepovedanega položaja.

Korejci se niso predali in trud je bil poplačan v 91. minuti, ko je zmago Južni Koreji prinesel Hwang Hee-Chang. Južna Koreja iz skupine H napreduje kot drugouvrščena, Urugvaj pa je tretji zaradi slabše manjšega števila doseženih zadetkov.

Kamerun – Brazilija

Brazilija ima nastop v izločilnih bojih že zagotovljen, prvo mesto v skupini pa bo njeno, če se nocoj izogne porazu. V središču pozornosti bo danes njihov branilec Dani Alves, ki bo pri 39 letih postal najstarejši kapetan v zgodovini brazilske vrste. “Napravili bomo nekaj sprememb, a vključili ključne igralce. Na prvih dveh tekmah sem uporabil 19 nogometašev. Ekipa ni razdeljena na tiste, ki začenjajo in tiste, ki prihajajo s klopi, vsi so igralci,” pravi selektor Brazilije Tite. Kamerun, ki je proti Srbom uprizoril fantastičen zasuk in prišel do remija (3:3), mora za nadaljevanje tekmovanja zmagati in hkrati upati, da Švicarji ne dobijo tekme proti Srbiji.

Srbija – Švica

Srbi imajo po dveh tekmah dve točki manj od drugouvrščenih Švicarjev in morajo zmagati, če želijo upati na preboj iz skupine. Na drugi strani njihovim tekmecem v primeru poraza Kameruna proti Braziliji zadostuje že remi. “Že po žrebu skupin smo vedeli, da bo Brazilija razred zase in da se bomo za drugo mesto borili s Kamerunom in Švico,” je pred drevišnjo tekmo dejal srbski selektor Dragan Stojković in že napovedal, da bo na njej od prve minute računal tudi na napadalca Juventusa Dušana Vlahovića, ki je tako proti Braziliji kot Kamerunu v igro vstopil s klopi. Srbi in Švicarji so se sicer srečali tudi na mundialu pred štirimi leti, ko je zmago z 2:1 Švicarjem prinesel gol Xherdana Shaqirija v 90. minuti.