Dončićeva penina je ostala v hladilniku

Košarka 29. Maj 20243:10 > 5:01 1 komentar
Luka Dončić. Foto: Profimedia

Luka Dončić se po novem trojnem dvojčku (28 točk, 14 skokov, 10 asistenc) s soigralci vendarle še ne more veseliti preboja v veliki finale lige NBA. Minnesota je namreč v četrti tekmi finala zahodne konference odbila napad Dallasa (105:100), zmanjšala skupni zaostanek (1:3) in podaljšala serijo. Ta se bo s peto tekmo nadaljevala v noči na petek.

V American Airlines Centru je bilo vse nared za slavje Dallasa. Penina se je hladila, konfeti za prvake Zahoda so bili pripravljeni na eksplozijo, natiskane majice v preddverju … A to je bil vendarle račun brez volčjega krčmarja. Minnesota se ni strinjala s scenarijem, po katerem bi jo Dallas odpravil z metlo. V četrti tekmi finalne serije zahodne konference je prišla do prve zmage in tako vprašanje drugega finalista podaljšala vsaj do petka.

Dallas tokrat ni deloval na ravni predhodnih tekem, njegove navijače lahko miri dejstvo, da je tudi v takšni podobi vse do zadnje minute ohranjal upe na zmago. Ob tem pa še vedno velja zgodovinsko dejstvo, da se še nobena ekipa zgodovini lige NBA ni vrnila po zaostanku z 0:3.

Zasedba iz Teksasa, ki v nobenem trenutku tekme ni vodila z več kot štirimi točkami zaostanka, je imela vseeno ugodne nastavke za zmago. Tekmo je namreč v končnico pripeljala pri točkovnem ravnovesju. Pričakovati je bilo, da bosta nato vlogo uteži odigrala ključna moža Kyrie Irving in Luka Dončića. Slednji kot mojster za zadnje četrtine tokrat ni imel svojega strelskega večera (met iz igre 6:18, za 3 točke 1:6). Po drugi strani je slovenski zvezdnik dobršen del čarovniškega prahu porabil v predhodnih četrtinah. Dallas je poskušal z meti z razdalje, a pravega faktorja X v odločilnih sekvencah ni našel. Po drugi strani je Minnesota v dolgih napadih spretno kombinirala igro v raketi in mete z razdalje ter tako tehnico nagnila na svoji stran. Vsega 13 sekund pred koncem je Dončić s trojko iz težkega položaja in ob osebni napaki sicer še vlil nekaj upanja za zasuk v zadnjem trenutku (103:100). A po zgrešenem prostem metu in gostujočem skoku so se domači upi razblinili.

Luka Dončić je sicer tekmo, na kateri je Dallas pogrešal poškodovanega Derecka Livelyja, znova končal s trojnim dvojčkom. Dosegel je 28 točk (met za 3 točke, 4:11, met za 2 točki 3:10, prosti meti 10:12), ujel 15 odbitih žog in vknjižil 10 asistenc. Irving je prispeval 16 točk, Jaden Hardy pa kot adut s klopi 13. Pri Minnesoti sta strelsko izstopala Anthony Edwards (29 točk) in Kar-Anthony Towns (25), Rudy Gobert pa je 13 točkam dodal 10 skokov.

Potek tekme

Prva četrtina

Po delnem rezultatu 14:2 je Minnesota v drugem delu prve četrtine prišla do oprijemljive prednosti 24:12. Gostje so zavladali v raketi, na napadalni ravni pa je bil to predvsem dvoboj Dončić – Edwards. Prvi je do tistega trenutka dosegel 10, drugi pa 13 točk. Dallasu sta nekaj več napadalne barvitosti nato dodala Green in Hardy. Vseeno je zasedba Chrisa Fincha prvih ducat minut dobila z zanesljivim vodstvom 27:20.

Druga četrtina

Ko je Luka na klopi lovil sapo, so njegovi soigralci navdušili z delnim rezultatom 9:0, po katerem se je prednost gostov skoraj povsem stopila. Vseeno je Minnesota še ohranjala pobudo. Bila je boljša v skoku in ekipno učinkovitejša v metu iz igre. Nato je slovenski zvezdnik v dveh zaporednih akcijah zaposlil Derricka Jonesa, ki je zadel meta za tri točke. Že nekaj trenutkov zatem je Luka sam prispeval dve točki za vodstvo z rezultatom 44:42. Na osrednji odmor sta ekipi vseeno odšli poravnani (49:49).

Tretja četrtina

Tekma se je v celoti razživela, ob dvigovanju temperature pa se je pod koši večkrat tudi zaiskrilo. Minnesoto so začele postopoma pestiti težave z osebnimi napakami, udarni Dallasov dvojec Dončić-Irving pa še ni prestavil v višjo prestavo. V tem delu tekme ni nobena ekipa vodila z več kot petimi točkami naskoka. Po nizu Dallasovih napak in zgrešenih metov za tri točke je nato +5 za goste s košem pred iztekom četrtine zagotovil Edwards.

Četrta četrtina

Z ekspresnih 5:0 je Dallas takoj izničil zaostanek. Začel se je mrtvi tek. Gostitelji bi ga lahko prekinili, a jim igra povratnih žog na zunanje položaje ob strelski nenatančnosti ni prinašala želene dodate vrednosti. Bolj natančni so bili Volkovi in ko je Towns zadel tretjo trojko, so peti minut do konca vodili z rezultatom 95:90. To je bil kapital, ki so ga gostje ohranili vse do konca.

Spomnimo, Dallas je v zanimivi seriji najprej tesno dobil obe tekmi v gosteh, prvo s tremi in drugo le s točko razlike. Ob selitvi v Teksas je nato slavil še z rezultatom 116:107. Po zmagi Minnesote se zdaj serija vrača v Minneapolis. Peta tekma bo na sporedu v noči na petek.

Prvak zahodne konference se bo v finalu pomeril z Bostonom, ki je s 4:0 “pometel” Indiano. Prva tekma finalne serije bo na sporedu 7. junija ob 2.30.