Deset dni po koncu svetovnega košarkarskega prvenstva se je glavnina slovenskih reprezentantov že razpršila po klubskih okoljih. Mnoge čaka nov izziv, pred dvojico pa je še velik vprašaj.
Kar sedem članov slovenske dvanajsterice iz Manile te dni v nove sezone vstopa v novih klubskih barvah. Trojica ni menjala klubskega okolja. Medtem ko pa dvojica ostaja na trnih. To sta Klemen Prepelič in Zoran Dragić, čeprav sta njuni izhodišči različni. Medtem ko je Prle po koncu sodelovanja z Valencio povsem prost košarkar in nam je že ob koncu svetovnega prvenstva namignil, da utegne kmalu naznaniti ime novega delodajalca, pa je mlajši od bratov Dragić uradno član Cedevite Olimpije, a je do nadaljnjega nezaželen na treningih članske ekipe.
Kakšen je klubski status slovenskih reprezentantov?
Žiga Samar (Alba Berlin)
Potem ko je lani podpisal pogodbo z Albo, ga je berlinski klub poslal na enoletno kaljenje v Hamburg. Kot nam je pojasnil, že tedaj z obljubo o priključitvi prvi ekipi za sezono 2023/24. Zanimanje zanj je letos pokazala tudi Cedevita Olimpija, a je iz Nemčija prišla potrditev, da bo 22-letni Jeseničan dobil priložnost v evroligaški ekipi.
Aleksej Nikolić (Elan Chalon)
Na svetovnem prvenstvu je bil standardni član prve peterke in pomembna opora Dončiću. To je bila zanj dobra popotnica za sezono, v kateri si obeta predvsem več stabilnosti. Potem ko je lani zaigral za kar tri klube (Dinamo Sassari, Brescia in Gran Canaria), ga je junija v svoje vrste zvabil nekdanji francoski pokalni prvak Elan Chalon.
Klemen Prepelič (brez kluba)
“Nekaj se dogaja. Obstaja zanimanje. Potekajo pogovori. Zna se zgoditi, da bom ime kluba lahko povedal že čez nekaj ur. Morda čez nekaj dni,” nam je ob koncu svetovnega prvenstva dejal Prepelič. Na potrditev še vedno čakamo. Jasno je, da zapušča Valencio. Medtem se je v košarkarskih kuloarjih pojavilo več potencialnih snubcev. Med njimi tudi Lokomotiv Kuban. Trenutno pa je prav Prle edini reprezentant brez uradnega delodajalca.
Mike Tobey (Crvena zvezda)
Američan s slovenskim potnim listom sicer ne ve, ali bo v prihodnje še oblekel reprezentančni dres. Jasno pa je, da ga bomo še letos videli v Sloveniji. Potem ko je namreč v preteklih sezonah igral za španske klube Tenerife, Valencio in Barcelono, se je na začetku poletja odločil za prestop v trenutno najbolj vroče evropsko košarkarsko mesto Beograd. Po novem je član Crvene zvezde.
Jaka Blažič (Cedevita Olimpija)
Pred letom je dejal, da je bila odločitev za odhod iz Cedevite Olimpije ena najtežjih v karieri. Letos je bil podpis pogodbe z Ljubljančani za vrnitev eden najbolj naravnih. Bahcesehir Koleji bo skušal kar se da hitro pozabiti. Kot je že pozabil na nedavne zdravstvene težave v slovenski reprezentanci. Te dni že igra na jadranskem superpokalnem turnirju.
Gregor Hrovat (Dijon)
Še pred svetovnim prvenstvom je 29-letni Koprčan rešil klubsko vprašanje. Dijon, kjer je igral že v pretekli sezoni, mu je namreč ponudil novo pogodbo. Vsaj še eno leto bo tako ostal v Franciji, kjer igra že tri sezone. Pred tem sta bila namreč njegova delodajalca Cholet in Elan Pau Orthez.
Žiga Dimec (Mersin BSB)
Letos je bil edini slovenski reprezentant, ki je igral v Aziji (Nishinomiya Storks), a po svetovnem prvenstvu se je tudi on vrnil v Evropo. Novo klubsko poglavje bo pisal v Turčiji. Minuli teden je namreč postal član drugoligaške zasedbe BSB Mersin. V teoriji to pomeni, da bo selektorju na voljo tudi v februarskem kvalifikacijskem oknu.
Zoran Dragić (Cedevita Olimpija)
Njegov zgodba je dokaj nenavadna. Že ko je Simone Pianigiani prevzel Olimpijo, nam je na uho prišla novica, da zanj in za Alena Omića v Stožicah ne bo prostora. Bosanski center je medtem že dobil novega delodajalca, Dragić pa ostaja košarkar s sklenjeno pogodbo, a brez statusa v prvi ekipi.
Bine Prepelič (Spirou Charleroi)
Po zanj zelo uspešnem reprezentančnem poletju, v katerem se je ustalil celo v prvi peterki državne reprezentance, je zdaj 22-letni krilni center pripravljen tudi na klubski korak naprej. Ostaja član belgijskega prvoligaša Spirou Charleroi, pri katerem so mu dali vedeti, da nanj zelo resno računajo.
Gregor Glas (Cedevita Olimpija)
V reprezentanci je bil deležen le epizodne vloge. Podobno je bilo v večjem delu pretekle sezone, ko je bil član beograjskega Partizana. Zato pa si lahko zajetno minutažo in pomembno vlogo obeta pri Cedeviti Olimpiji. Slednja ga je pod svoje okrilje postavila že pred meseci, a ga sprva poslala v barski Mornar.
Jakob Čebašek (Tsmoki-Minsk)
Košarkarsko popotovanje bo 32-letni Ljubljančan nadaljeval v Belorusiji. Potem ko je bil lani član romunske Constante, se zdaj seli v Minsk. Veseli se predvsem igranja v VTB ligi. “Pogovarjal sem se z nekaj igralci, ki igrajo tam. Pa tudi z zastopnikom. Liga je močna. Varnost je na visoki ravni. V Rusiji je tudi Aleksander Sekulić. Po novem še Jordan Morgan. Pestro bo.”
Luka Dončić (Dallas Mavericks)
Reprezentančni kapetan ostaja član Dallasa. Zanj bo to že šesta sezona v ligi NBA. V ZDA pa ob tem že gledajo v prihodnost. Tudi v leto 2026. Ameriški medijski gigant ESPN poroča, da bi lahko prav Slovenec postal prvi košarkar v zgodovini, ki bi z letno plačo prebil mejo 70 milijonov dolarjev oziroma 65,5 milijona evrov.
Fantasy Evroliga: ustvarite ekipo in osvojite nagrado
Sportklub vam z novo sezono ponuja vstopna vrata v svet evroligaške igre fantasy. Na naši spletni strani se lahko registrirate in prijavite svojo virtualno ekipo za še eno razburljivo sezono evrolige. Tekmujte in osvojite privlačne nagrade. Zmagovalec lige bo osvojil vstopnice za zaključni turnir evrolige v Berlinu, poleg tega pa bodo vsak mesec na voljo tudi druge privlačne nagrade za najboljše Fantasy igralce.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje