Četrtek, ki ga bomo želeli pozabiti: brez zmage tudi Maribor (VIDEO)

Nogomet 13. Jul 202323:00 2 komentarja
NK Maribor

Po Olimpiji in Domžalah so svojo prvo tekmo evropskega poletja odigrali tudi nogometaši NK Maribor. Vijolice so pred znova sijajno kuliso Ljudskega vrta zgolj remizirale z malteško Birkirkaro (1:1) in tako v sredozemski pekel, ki jih na vroči Malti čaka prihodnji teden, ne odhajajo z idealnim izhodiščem. Dober drugi polčas je bil žal za kaj več premalo.

Kvalifikacije za konferenčno liga, 1. krog, prva tekma

NK Maribor – Birkirkara (MLT) 1:1 (0:1)

* Stadion Ljudski vrt, gledalcev 5600, sodniki: Al-emara, Aravirta, Valjakka (vsi Finska).
* Strelca: 0:1 Mbong (31.), 1:1 Brnić (67., 11-m).
* Maribor: Jug, Milec, Watson, Uskoković, Urata, Antolin (od 46. Lorber), Repas (od 90. Skuka), Laušić, Brnić, Soudani (od 44. Kolar), Jakupović (od 70. Božić).
* Birkirkara: Zapytowski, Pajović, Pepe, Coppola, Ribeiro (od 41. Zammit), Pena, Zibo, Yankam, Micallef (od 69. Tounkara), Mbong (od 87. Gomes), Ciolacu (od 70. Montano).
* Rumeni kartoni: Soudani, Jakupović, Laušić, Skuka; Ribeiro, Micallef, Zammitt, Montano, Copolla.

Kljub slabemu vremenu in nevihti je nogometni Maribor v četrtkovem večeru še enkrat dokazal, da zanj ni poletnih počitnic. Več kot 5.500 navijačev vijolic se je na uvodu v novo sezono zbralo v Ljudskem vrtu in upalo, da jih bodo nogometaši na igrišču nagradili za njihovo zvestobo ter malteško Birkirkaro domov poslali z nekaj žogami v njihovi mreži.

In Maribor je res začel tako, kot so v taboru vijolic v en glas napovedovali pred sezono – odločno, dominantno, ambiciozno. Vse v želji, da se klavrna minula sezona čim hitreje pusti nekje v preteklost. A bolj kot so tekle minute, bolj je postajalo jasno, da je terenska premoč domačih dokaj klavrna.

So bili pa na drugi strani toliko bolj konkretni gostje iz Malte. Ti so sicer redko pogledali na mariborsko polovico, kaj šele proti kazenskemu prostoru Mariborčanov, a izkoristili edino priložnost, ki se jim je ponudila. V 31. minuti je žogo na polovico vijolic povlekel krilni napadalec Birkirkare Paul Mbong in z več kot 30 metrov odločno sprožil proti vratom štajerskega ponosa. Njegov strel je bil dober, celo tako zelo dober, da je bil tudi Ažbe Jug brez moči.

Mojstrovina Mbonga

Mariborčanom se je na drugi strani priložnost za izenačenje ponudila v praktično prvi akciji po prejetem zadetku. Gostje so si v obrambi privoščili veliko napako, Martin Milec pa je stekel sam proti nasprotnikovemu vratarju, ga zaobšel, a nato zadel samo zunanji del nasprotnikovih vrat. V zaključku polčasa so bili varovanci Damirja Krznarja povsem nekonkretni in Maltežani so prednost mirno odnesli na glavni odmor.

Mariborska dominacija vendarle nagrajena z zmago

V nadaljevanju so vijolice iskale način, kako pogosteje zapretiti vratom nasprotnika. V uvodnih desetih minutah drugega polčasa sta nevarno zapretila Itsuki Urata in Ivan Brnić, a sta žal v obeh primerih streljala nekoliko nenatančno.

Za bolj podjetno igro so bili Mariborčani nagrajeni v 66. minuti. V gneči na robu kazenskega prostora gostov je padel Marko Kolar, finski sodnik pa je ocenil, da je bil nad njim storjen prekršek v kazenskem prostoru. VAR-a v tej fazi kvalifikacij za konferenčno ligo ni, odgovornost izvedbe enajstmetrovke pa je prevzel Ivan Brnić. Ne moremo reči, da je trenutno morda celo prvi adut napada vijolic enajstmetrovko izvedel suvereno, vratar Marcel Zapytowski se je dotaknil žoge, a ji ni uspel preprečiti poti v mrežo in Maribor je izenačil.

Enajstmetrovka za Maribor in zadetek Brnića

Pritisk domačih se je od te točke le še stopnjeval. Mariborčani so bili zelo blizu vodstva v 80. minuti, ko je po zmedi v kazenskem prostoru do strela s kakšnih osmih metrov prišel Jan Repas, a je gostujoča obramba žogo uspela preusmeriti ravno dovolj, da je končala v kotu in ne v mreži Birkirkare. Blok je v zaključku tekme preprečil veselje tudi Martinu Milcu.

Domačim je sicer v sklepni fazi srečanja uspelo še nekajkrat dvigniti napetost v gostujočem kazenskem prostoru, a ob nespremenjenem izidu Maltežani domov odhajajo z ugodnih 1:1.