Pred zmenkom z zgodovino vse več skrbi Matjaža Keka

Nogomet 1. Nov 20239:19 1 komentar

Nogometni oktober se je prevesil v nogometni november, za katerega ljubitelji slovenskega nogometa pričakujejo, da bo znova z zlatimi črkami zapisan v zgodovino slovenske nogometne reprezentance. Varovance Matjaža Keka namreč čez štirinajst dni čakata zadnji tekmi v kvalifikacijah za Euro 2024, pred obračunoma z Dansko in Kazahstanom pa slovenskega selektorje ne veseli vse daljši seznam poškodb njegovih varovancev.

Klubska sezona je v polnem zamahu, navijači slovenske nogometne reprezentance pa z nestrpnostjo čakajo novembrski reprezentančni premor. Varovance Matjaža Keka namreč 17. in 20. novembra čakata zaključni tekmi kvalifikacijskega ciklusa za uvrstitev na Euro 2024, ki bo prihodnje leto v Nemčiji, na gostovanju na Danskem oziroma na že nekaj časa razprodani domači tekmi proti Kazahstanu pa Slovenci potrebujejo le še eno zmago (dovolj bo tudi točka proti Kazahstanu), da se uvrstijo na četrto veliko tekmovanje v zgodovini.

Približno teden dni pred gostovanjem v Kobenhavnu bo slovenski selektor razkril seznam nogometašev, na katere bo računal v sklepnem delu kvalifikacij. Trenutno pa se zdi, da bodo njegov izbor narekovale tudi težave s poškodovanimi nogometaši. Bolj ali manj je namreč jasno, da bo novembrsko akcijo izpustil David Brekalo.

Branilec norveškega Vikinga ima težave s poškodbo trebušne stene, zaradi česar je izpustil že reprezentančni oktober, se nato vrnil na igrišča in denimo pred dnevi odigral tudi polčas proti ekipi Stromsgodset, a ker bolečina vztraja, bo moral nekdanji nogometaš Brava na operacijo.

David Brekalo bo izpustil novembrsko reprezentančno akcijo. Foto: Aleš Fevžer

Vprašljiva tako Stojanović kot Janža

Nič kaj spodbudne novice ne prihajajo niti iz Italije. Zaradi poškodbe je že tretjo tekmo zapored izpustil Petar Stojanović, ki mu s Sampdorio v tej sezoni Serie B stvari rezultatsko tako ali tako ne gredo po načrtih. Bočni branilec, ki ga Matjaž Kek uporablja tudi v zvezni vrsti, je v zadnjih letih eden izmed stebrov reprezentance in ne glede na klubsko formo vselej eden najboljših na igrišču. Če ima za Brekala slovenski selektor denimo zamenjavo v Mihi Blažiču, jo bo ob morebitni daljši odsotnosti za Stojanovića precej težje našel.

Še posebej zato, ker ima težave z gležnjem tudi v zadnjem obdobju reprezentančno standardni Erik Janža. Prekmurca čaka bitka s časom, ali bo nared za novembrski tekmi. Oktobra se je sicer otrok Mure v dresu z državnim grbom precej bolj izkazal kot septembra. Spomnimo, tudi takrat je na zbor prišel poškodovan …

Erik Janža je oktobra proti Finski dosegel reprezentančni prvenec. Foto: Aleš Fevžer

Kako huda je poškodba Elšnika? Šešku manjkajo minute

Nekatera nova vprašanja glede sestave moštva bi se lahko Matjažu Keku odprla tudi zaradi nejasnega statusa poškodbe Timija Maxa Elšnika. Kapetan Olimpije je na nedeljski proti Aluminiju začutil bolečino v zadnji stegenski mišici in čaka na izvide pregleda z magnetno resonanco, ki bo razkrila, kako huda je poškodba še enega standardnega člana udarne enajsterice slovenskega selektorja.

Slednjega verjetno ne veseli niti minutaža, ki jo v Leipzigu trener Marco Rose odmerja slovenskemu nogometnemu dragulju Benjaminu Šešku. Radečan je na klopi obsedel tudi včeraj, ko so rdeči biki v nemškem pokalu izpadli proti Wolfsburgu (0:1), v igro pa je vstopil v 73. minuti, ko je imelo njegovo moštvo zaradi izključitve danskega reprezentanta Yussufa Poulsena na igrišču že nogometaša manj.

Šeško še išče svoje mesto pod nemškim nogometnim soncem. Foto: Profimedia

Glede na to, da izjemni slovenski napadalec pridno izkorišča skromno odmerjene minute in je s šestimi zadetki drugi strelec ekipe, ni malo tistih, ki so prepričani, da si Šeško pri nemškem prvoligašu vendarle zasluži več priložnosti.