Sanjski dan za Slovenijo, ki je imela s palčkom veliko težav

Nogomet 26. Mar 202319:50 > 19:57 0 komentarjev
Sloveniji je pot do zmage utrl 19-letni Benjamin Šeško. FOTO: Filip Barbalić

Slovenija je v Stožicah z 2:0 premagala San Marino in je po dveh tekmah s stoodstotnim izkupičkom na vrhu lestvice skupine H kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2024. Slovenci so imeli z nogometnim palčkom, uradno najslabšo reprezentanco na svetu, nepričakovano veliko težav.

Za Slovenijo je nedelja postala sanjska, še preden se je tekma v Stožicah začela. Iz Astane je namreč prišla novica, da je Kazahstan, proti kateremu so Slovenci v četrtek z zmago uspešno začeli kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2024, po velikem preobratu v drugem polčasu s 3:2 premagal prvega favorita skupine Dansko. Rezultat, ki je na varovance Matjaža Keka še pred prvim žvižgom Nathana Verboomena narisal nasmešek.

Selektor se je sicer odločil za številne spremembe v začetni enajsterici. V primerjavi s tekmo v oddaljenem Kazahstanu je od prve minute igralo kar pet novih nogometašev. Ob poškodbi Mihe Blažiča (zaradi težav niso bili na voljo niti Jasmin Kurtić, Andraž Šporar in Domen Črnigoj) je priložnost pričakovano dočakal David Brekalo, medtem ko preostale štiri menjave niso tako pričakovane.

Na sredini igrišča je Slovenija zaigrala z dvema kreativnima vezistoma Miho Zajcem in Sandijem Lovrićem, tako da se je na klop usedel Jon Gorenc Stanković, z vlogo rezervista pa se je moral sprijazniti tudi Jure Balkovec.

Njegovo mesto v obrambi je zasedel raznovrstni Žan Karničnik, ki se je preselil z desnega na levi bok, na desni strani pa je zaigral Petar Stojanović, ki se je, v primerjavi z zadnjimi nastopi v reprezentanci, pomaknil nekoliko bolj nazaj. V napadu je namesto Žana Celarja priložnost dobil Andres Vombergar, ki je tako sploh prvič v slovenskem dresu zaigral od prve minute.

Selektor Matjaž Kek je močno premešal slovensko enajsterico. FOTO: Aleš Fevžer.

Na tribunah tudi Aleksander Čeferin

Slovenija je torej igrala z zelo napadalno postavo in od prvega minute krenila po gol. S tribun, na katerih se je zbralo 10.282 gledalcev (mednje lahko mirne vesti uvrstimo tudi slovenskega vratarja Jana Oblaka), ki pa so bili v odsotnosti organiziranih navijaških skupin tudi tokrat precej anemični, jih je spremljal tudi prvi mož evropskega nogometa. Predsednik Uefe Aleksander Čeferin je prost konec tedna izkoristil za obisk obračuna med Slovenijo in zadnjo, 211. reprezentanco sveta San Marinom.

Slovenija je pričakovano prevzela pobudo, a v uvodnih minutah ni bila dovolj konkretna. Prvič je v okvir nasprotnikov okvir merila v 18. minuti, ko je do strela v kazenskem prostoru prišel Zajc. Meril je pod prečko, toda vratar San Marina je žogo odbil v kot.

Dve prečki, na polčas z izidom 0:0

Še veliko bolj vroče je bilo pred nasprotnikovimi v 21. minuti, ko je po kotu Adama Gnezde Čerina do strela z glavo prišel Jaka Bijol. Tudi tokrat se je z obrambo izkazal vratar San Marina in žogo preusmeril v prečko, od katere se je odbila na glavo Karničnika, ki pa z nekaj metrov ni zadel. Tudi on je žogo preusmeril v prečko. Selektor Kek se je upravičeno prijel za glavo.

Vratar San Marina je nekaj časa spravljal v obup slovenske nogometaše. Foto: Aleš Fevžer

V 26. minuti je po kotu skok spet dobil Bijol, žogo preusmeril do Vombergarja, ki pa je pred golom ni znal preusmeriti v mrežo. Sledile so minute brez omembe vrednega dogajanja, potem pa nov udarec za Slovenijo. Zaradi poškodbe je moral v 35. minuti iz igre steber slovenske obrambe Bijol. Zamenjal ga je Vanja Drkušić.

Malo za tem, v 38. minuti, je po dolgi podaji Lovrića pred golom malce zamudil Karničnik. Povsem ob koncu polčasa, globoko v sodnikovem dodatku, je imela Slovenija še eno priložnost, streljal je Zajc, a tudi on zgrešil. Slovenija je na polčas odšla z izidom 0:0 in si ob neprepričljivi igri, predvsem pa rezultatu s tribun prislužila tudi nekaj žvižgov.

Slovenija z nekaj sreče do vodstva

Selektor Kek ob polčasu kljub slabemu rezultatu malce presenetljivo ni menjal. Prvi strel v drugem delu igre smo dočakali v 50. minuti. Od daleč je poskusil Zajc, a tudi tokrat za malo zgrešil cilj.

V 55. minuti je v protinapad po levi strani stekel Vombergar, streljal, toda vratar San Marina Elio Benedettini, zdaj ga je bilo počasi treba napisati tudi z imenom in priimkom, se je izkazal z novo obrambo in žogo odbil v kot.

V 57. minuti je Slovenija, resda z veliko sreče, le prišla do vodstva. Spet je streljal Zajc, žoga se je odbila od enega branilcev San Marina, potem pa v prsi zadela Benjamina Šeška in končala v golu. Na usta slovenskih nogometašev, ki so bili že malo zaskrbljeni, se je narisal nasmešek, tribune pa so zaživele.

Vroči Žan Vipotnik je spet ekspresno zakuhal gol

Takoj za tem smo v domači vrsti videli dve menjavi. Namesto Karničnika je v igro prišel Jure Balkovec, namesto Vombergarja pa junak iz Kazahstana Žan Vipotnik in se takoj spet izkazal. V 60. minuti je z desne strani poslal oster predložek, ki ga je z glavo preusmeril rezervist San Marina Roberto Di Maio. Na njegovo žalost v svoj gol. Tekma je bila odločena.

Mladi, 21-letni napadalec Maribora ima za zdaj v reprezentanci sijajno statistiko. Za gol za zmago v Kazahstanu in prvi gol v slovenskem dresu je potreboval vsega osem minut. Danes je za drugi gol Slovenije poskrbel vsega dve minuti za tem, ko je prišel na igrišče.

Veselje Slovencev v Stožicah. FOTO: Aleš Fevžer.

Slovenija na vrhu kvalifikacijske skupine H

Slovenija je tekmo mirno pripeljala do konca in prišla do šeste zmage na šesti tekmi proti San Marinu. Nekoliko težje od pričakovanj, zanimivo pa je, da je z 2:0 istega nasprotnika premagala tudi v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2016. Tudi takrat je na prvi gol čakala zelo dolgo, do 54. minute.

San Marino je doživel še 151. poraz na 154. kvalifikacijskih tekmah, ki jih je odigral (na preostalih treh je remiziral), Slovenija pa je marčevski cikel kvalifikacij za evropsko prvenstvo končala s polnim izkupičkom. Tako, kot si je želela. Oziroma še bolje od pričakovanj. S šestimi točkami in na vrhu svoje kvalifikacijske skupine.

Nemčija, kamor bosta potovali dve od šestih reprezentanc v skupini H, je korak bližje. Je pa jasno, da bo že junija, ko Kekove varovance čakata precej zahtevnejši nalogi, gostovanje na Finskem in domača tekma z Dansko, treba prikazati še veliko več.

Slovenija – San Marino 2:0 (0:0)

Stadion Stožice, gledalcev 10.282, sodniki: Verboomen, Hillaert in Wyns (vsi Belgija).

Strelca
: 1:0 Šeško (56.), 2:0 Di Maio (60./avtogol).

Slovenija
: Oblak, Karničnik (od 58. Balkovec), Bijol (od 36. Drkušić), Brekalo, Stojanović, Verbič (od 82. Horvat), Lovrić, Gnezda Čerin, Zajc (od 82. Gorenc Stanković), Šeško, Vombergar (od 58. Vipotnik).
San Marino: E. Benedettini, Cevoli, Rossi (od 46. Di Maio), Fabbri (od 72. Franciosi), Tosi, Lunadei (od 72. Vitaioli), Mic. Battistini, A. Golinucci, D’Addario, Berardi (od 58. Lazzari), Nanni (od 86. Rinaldi).

Rumeni kartoni:
D’Addario, Fabbri, Franciosi.

Potek tekme iz minute v minuto:

KONEC TEKME!

76. minuta: Do strela je prišel Sandi Lovrić, vendar mu je strel vratar San Marina ubranil.

Avtogol San Marina:

60. minuta: GOOOL!!! 2:0 za Slovenijo! Slovencem se je tudi pri drugem golu nasmehnila sreča. Žogo je v kazenski prostor poslal Žan Vipotnik, z glavo pa jo je nato v lasten gol preusmeril Roberto Di Maio.

Zadetek Benjamina Šeška:

57. minuta: GOOOL!!! 1:0 za Slovenijo! Verbič je v 16-metrskem prostrou prišel do strela, a je njegov strel blokiral eden od noogmetašev San Marina. Žoga se je nato srečno odbila do Šeška in nato v mrežo tekmeca.

55. minuta: Po hitrem protinapadu Slovenije in podaji Petra Stojanovića je z leve strani do strele prišel Andej Vombergar, a se je z obrambo izkazal Benedettini.

45. minuta: Znova je bilo nevarno pred vrati San Marina, potem ko je sprožil Zajc, a bil nenatančen.

Priložnost za Slovenijo:

40. minuta: Verbič je poslal oster predložek v kazenski prostor San Marina. Žoga je nato oplazila Šeška, za las pa je bil nato prekratek Vombergar, ki je pritekel iz ozadja.

Prečki za Slovenijo:

21. minuta: Velika priložnost za Slovenijo. Po podaji iz kota je žoga našla Bijola, ki je streljal z glavo, vratar pa je žogo preusmeril v prečko. Okroglo usnje se je nato odbilo še do Karničnika, ki je prav tako zadel le prečko.

Priložnost Mihe Zajca:

19. minuta: Prva velika priložnost za Slovenijo. V kazenskem prostoru San Marina je do strela prišel Miha Zajc, a meril previsoko.

15. minuta: Kljub pobudi si Slovenci še niso ustvarili resnejše priložnosti. Posest je pričakovano na njihovi strani, a jim zaenkrat v napadalni polovici igra ne steče.