Slovenija je skočila na vrh, v San Marinu je dobesedno zagorelo (VIDEO)

Nogomet 10. Sep 202322:35 > 22:42 0 komentarjev

Slovenska nogometna reprezentanca je v šesti tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2024 pričakovano prišla do četrte zmage, s 4:0 je odpravila San Marino in pred zadnjimi štirimi tekmami skočila celo na vrh kvalifikacijske skupine H. Tekmo je zaznamoval tudi požar, ki so ga v drugem polčasu povzročili navijači.

Nedeljsko popoldne se za slovenske nogometaše ni začelo najbolje. Z vestjo, da je Kazahstan v Astani premagal Severno Irsko in ostal resen kandidat za prvi dve mesti. Na drugi tekmi skupine H je Danska s poznim golom premagala Finsko v Helsinkih in končala njen zmagoviti niz, ki je trajal štiri tekme.

Slovenci, ki so v četrtek v Stožicah s 4:2 premagali Severno Irsko in se spet vrnili v igro za Nemčijo, so v goste k San Marinu, najslabši nogometni reprezentanci na svetu, ki so jo v prejšnjih šestih tekmah šestkrat premagali ob gol razliki 22:0, z letalom prišli šele večer pred tekmo in v San Marinu oziroma Italiji, kjer so bili nastanjeni, sploh niso trenirali.

Dogajanje na stadionu v Serrevallu seveda danes ni bilo osrednje športno v teh krajih. Nedaleč stran, v Misanu, je bila danes na sporedu MotoGP dirka za VN San Marina. Sploh v bližini kraja, kjer je odraščal veliki Valentino Rossi, je motošport skorajda religija. Tudi nogomet, a zagotovo ne sanmarinski, ampak italijanski.

Benjamin Šeško
Benjamin Šeško je tekmo presenetljivo začel na klopi. FOTO: Uroš Skaza

Presenečenje v začetni enajsterici Slovenije

O nogometni tekmi s Slovenijo v San Marinu v teh dneh tukaj ni govoril skorajda nihče. Le kakšnih 150 slovenskih navijačev, ki so prišli na nekaj sto kilometrov dolgo pot in imeli ob vstopu na stadion tudi nekaj težav (razdelili so jih v dva sektorja), pa morda še kdo.

Kakšno uro pred tekmo so se zagotovo veliko pogovarjali o tem, kako to, da se v začetni enajsterici Slovenije ni znašel Benjamin Šeško. Na klopi je obsedel do konca tekme.

Ni edini, ki je v primerjavi s četrtkovo tekmo izpadel iz začetne enajsterice. V primerjavi s Severno Irsko v njej ni bilo niti levega bočnega branilca Erika Janže in branilca Davida Brekala, ki je imel težave z zdravjem.

Na levo stran slovenske obrambe se je tako preselil Žan Karničnik, na desno se je postavil Petar Stojanović, njegovo mesto v zvezni vrsti pa je zavzel Sandi Lovrić.

Ekspresno vodstvo Slovenije, padel je nov rekord

Še pred prvim sodniškim žvižgom s(m)o se vsi prisotni z minuto molka poklonili žrtvam nedavnega uničujočega potresa v Maroku (nogometaši obeh ekip so nosili tudi črne žalne trakove), potem pa se je začelo.

Prvo priložnost smo videli zelo hitro, po predložku Lovrića z desne pa jo je imel prav nogometaš, ki je v prvi postavi zamenjal Šeška, Žan Vipotnik. Z glavo je v kazenskem prostoru streljal slabo.

Že dve minuti pozneje je bil napadalec Bordeaux spet v akciji, potem ko ga je zaposlil Karničnik, in s strelom po tleh zadel. Slovenija je dosegla najhitrejši gol na dozdajšnjih sedmih tekmah proti San Marinu. Prejšnji rekorder je bil Josip Iličić, ki je potreboval devet minut. Vipotnik je prišel do drugega gola v dresu Slovenije.

Pregovorno nesrečna 13. minuta je bila za Slovenijo tokrat res nesrečna. Zaradi poškodbe je v njej tekmo končal branilec Miha Blažič, ki v teh kvalifikacijah z zdravjem res nima sreče. Predčasno je zaključil že prvo tekmo kvalifikacij v Kazahstanu.

V 16. minuti 0:2. Na levi strani je imel (pre)več prostora Jan Mlakar, se sprehodil po kazenskem prostoru, streljal s strani in zadel. Tudi on se je med strelci v slovenskem dresu znašel drugič. Še drugič se je v vlogi asistenta znašel Karničnik.

slovenska nogometna reprezentanca 2023
Slovenci so že po 16 minutah vodili z 2:0. FOTO: Uroš Skaza

Slovenija na začetku tekme hitro do 2:0 …

Potem so Slovenci zelo popustili in umaknili stopalo s plina. Do konca prvega polčasa so namreč zapretili le še enkrat. V 25. minuti je lepo priložnost za nov gol zapravil Andraž Šporar, njegov strel v kazenskem prostoru so Sanmarinci blokirali.

Se je kaj dogajalo na drugi strani? Ne. Jan Oblak je bil povsem brez dela, tako da je lahko kar med tekmo pomahal združenim slovenskim navijačem, ki so večkrat vzklikali njegovo ime. Polčas torej – 2:0. Oziroma 0:2.

Ob polčasu je domači selektor Fabrizio Costantini opravil dve menjavi, medtem ko na slovenski strani nismo videli niti ene.

Karničnik je “posnemal” Šeška

V prvih desetih minutah drugega polčasa je bila Slovenija podobno brezzoba kot večji del prvega dela igre, potem pa spet dvignila ritem igre.

Žan Vipotnik
Sloveniji je vrata zanesljive zmage odprl Žan Vipotnik. FOTO: Uroš Skaza.

V 55. minuti sta z dvema streloma domačega vratarja dodobra namučila najprej Lovrić in za njim Adam Gnezda Čerin, v 58. minuti je Lovrić stresel vratnico, v 61. minuti pa je po lepem strelu zadel za vodstvo Slovenije s 3:0.

V 67. minuti je bilo že 0:4. Najprej je z glavo poskusil Šporar, vratar Elia Benedettini je žogo odbil, do nje je prišel Karničnik in jo zabil pod prečko. Nogometaš Celja je postal prvo ime tekme. Z dvema asistencama in golom je “posnemal” Šeškov učinek z zadnje tekme proti Severni Irski.

V 72. minuti so domači navijači glasno zaploskali. Ne, San Marino ni zadel, ampak poskrbel za prvi strel. Poskusil je Lorenzo Lazzari, strel ni bil slab, a ne dovolj dober, da bi premagal vedno pripravljenega Oblaka.

Navijači zanetili požar

Malo za tem se je pozornost z igrišča preusmerila na gozdiček tik ob stadionu, v katerem je prišlo do manjšega požara. K sreči so ga gasilci hitro pogasili, a si navijači, ki so ga povzročili – čeprav verjetno nehote -, zaslužijo grajo. Lahko bi se razpletlo precej, precej slabše …

Kdo je kriv, slovenski ali sanmarinski, ne moremo trditi, toda glede na popolno odsotnost nogometne ultras navijaške kulture v San Marinu, se zdi, da je odgovor znan.

Če so se držali svojega kodeksa, to niso bili na novo ustanovljeni Združeni slovenski navijači, pri katerih so bakle strogo prepovedane, ampak verjetno kdo drug … V San Marinu je bilo namreč še nekaj slovenskih navijaških skupinic.

Obeta se nora jesen

Do konca tekme se izid ni spremenil in Slovenija je na sedmi tekmi proti San Marinu prišla še do šeste zmage. Tretje najvišje do zdaj.

Ekipa Matjaža Keka je tako septembra osvojila pričakovanih šest točk in vzela zalet za še veliko napornejši in pomembnejši oktober, ko bo najprej doma gostila Finsko in potem gostovala pri Severni Irski v Belfastu.

Z enakim izkupičkom točk, 13, je trenutno celo vodilna ekipa skupine H pred Dansko, na tretjem in četrtem mestu imata točko manj Finska in Kazahstan. Obeta se noro napeta jesen …

San Marino – Slovenija 0:4 (0:2)

Stadion Serravalle, gledalcev 1.500, sodniki: Balakin, Zaporoženko in Skripka (vsi Ukrajina).

Strelci: 0:1 Vipotnik (4.), 0:2 Mlakar (16.), 0:3 Lovrić (61.), 0:4 Karničnik (67.).

San Marino: E. Benedettini, Rossi, Di Maio (od 88. Cevoli), Franciosi, Tosi (od 46. Capicchioni), Mularoni (od 46. Magi), Mi. Battistini (od 75. Lunadei), A. Golinucci, D’Addario, Lazzari, M. Vitaioli (od 60. Stefanelli).

Slovenija: Oblak, Karničnik, Bijol, Blažič (od 12. Drkušić), Stojanović (od 66. Balkovec), Mlakar, Elšnik (od 71. Kurtić), Gnezda Čerin, Lovrić, Vipotnik (od 66. Verbič), Šporar (od 71. Zahović).

Rumeni kartoni: Tosi, M. Vitaioli, Mi. Battistini; Stojanović.