Lionel Messi (od)rešil Argentino

Katar 2022 26. Nov 202219:50 0 komentarjev

Sedmi dan svetovnega prvenstva v Katarju se je končal z dvobojem med Mehiko in Argentino, ki je po šokantnem porazu proti Savdski Arabiji, slavila z 2:0. Z istim izidom so Savdijce premagali Poljaki. V skupini D so se Avstralci veselili minimalne zmage z 1:0 proti Tuniziji, aktualna svetovna prvakinja Francija pa je z 2:1 ugnala Dansko.

Težko pričakovani latinskoameriški derbi med Argentino in Mehiko ni zadovoljil nogometnih sladokuscev. Obračun, ki so ga Argentinci po porazu proti Savdski Arabiji morali dobiti, če so želeli ostati v boju za osmino finala, je postregel z grobo igro in le malo priložnostmi, a kljub temu dvema goloma. Oba sta končala v mreži Mehike, ki si je edino resnejšo priložnost na tekmi pripravila v prvem polčasu, ko je v 45. minuti poskus Alexisa Vege s prostega strela sijajno ubranil Emiliano Martinez.

Anemično predstavo obeh reprezentanc je v 64. minuti naposled le presekal Lionel Messi, ki je s približno 20 metrov žogo pospravil v levi vratarjev kot za svoj že osmi zadetek na svetovnih prvenstvih. Vse dvome o zmagovalcu je nato v 87. minuti razblinil vezist Benfice Enzo Fernandez in potrdil prve tri točke Argentine v Katarju.

Po dveh krogih vodi Poljska s štirimi točkami, po tri imata Savdska Arabija in Argentina, eno pa Mehika.

Sijajni Mbappe Franciji zagotovil osmino finala

Francija je na svoji drugi tekmi svetovnega prvenstva dosegla še drugo zmago. Aktualni svetovni prvaki so z 2:1 ugnali Dance, ki so na prvi tekmi le remizirali proti Tuniziji. Prvi polčas dvoboja evropskih reprezentanc je minil skoraj povsem v znamenju galskih petelinov, ki so si najlepšo priložnosrt pripravili v 21. minuti, ko se je po strelu Adriena Rabiota s sijajno obrambo izkazal Kasper Schmeichel. Danci so bili v prvih 45 minutah za razred slabši od tekmecev, saj so na odmor odšli brez strela v okvir nasprotnikovih vrat.

Zanimivejše je bilo nadaljevanje, ki ga je z golom v 61. minuti začinil Kylian Mbappe, a so Danci že sedem minut pozneje odgovorili z zadetkom Andreasa Christensena. Ko je že dišalo po remiju, pa je v ospredje znova stopil Mbappe in v 86. minuti s tretjim zadetkom na prvenstvu svoji reprezentanci prinesel zmago in uvrstitev v osmino finala.

Poljaki Savdijcem niso dovolili novega presenečenja

Tekmo med Poljsko in Savdsko Arabijo so bolje odprli Savdijci in bili tudi nevarnejši. Predvsem v 13. minuti so bili blizu gola, ko je močno sprožil Mohamed Kanno, a se je s parado izkazal Wojciech Szczesny. Poljaki so v drugem delu prvega polčasa le strnili vrste in v 39. minuti tudi zatresli mreža Savdske Arabije, ki je bila sicer večji del prvega polčasa boljši tekmec. Po podaji z desne strani je pod prečko meril Piotr Zielinski. V 43. minuti si je neumnost v svojem kazenskem prostoru privoščil Bielik, ki je podrl Saleha Al Shehrija, a je Szczesny obranil strel z bele točke Salemu Al Dawsariju.

Savdijci so podobno kot proti Argentini v drugi polčas vstopili z golom zaostanka. A če jim je proti Messiju in druščini uspel preobrat, tega tokrat niso dočakali. Priložnosti za zasuk so sicer imeli nemalo, a bili vse prevečkrat nezbrani pred nasprotnikovimi vrati. Na drugi strani so Poljaki prek Arkadiusza Milika in Roberta Lewandowskega kar dvakrat zadeli okvir savdijskih vrat, dokončno vprašanje zmagovalca pa razrešili v 82. minuti, ko je Lewandowski s svojim prvencem na mundialih postavil končni izid 2:0 za Poljsko.

Avstralci zdržali nalete Tunizije

Tunizija, ki je v uvodnem krogu presenetila z odporom proti Danski (0:0), dosežka ni uspela nadgraditi. Ker jih v zadnjem krogu skupinskega dela čaka še obračun s Francijo, so morali proti Avstraliji v boju za napredovanje nujno vpisati zmago, a še drugič v Katarju ostali brez gola. Nekoliko monoton začetek tekme, vsaj ko je govora o nevarnosti za gol, je v 23. minuti prelomil Mitchell Duke, ki je zadel “iz nič,” kot radi rečemo. Natančen je bil z glavo, potem ko je nekdo od domačih branilcev preusmeril predložek, žoga pa je padla na glavo avstralskemu napadalcu. To je bil naposled tudi edini in zmagoviti gol tekme.

Tunizijci so v zaključku prvega polčasa zapravili dve veliki priložnosti. Najprej v 41. minuti. Mohamed Drager, nato nekaj minut pozneje še kapetan Youssef Msakni, ki je sprožil za las mimo vratnice. Brez izenačenja so Tunizijci ostali tudi v 72. minuti, ko se je z obrambo izkazal vratar Avstralije Matt Ryan. V zadnjih minutah je Tunizija vse sile usmerila v napad, a ni uspela prebiti zgoščenega avstralskega bloka. Avstralci pa bodo tako v sredo proti Danski igrali za preboj v osmino finala.