Španke in Švedinje že v polfinalu

Nogomet 11. Avg 202312:24 0 komentarjev

Švedske nogometašice so v četrtfinalu svetovnega prvenstva v Aucklandu z 2:1 premagale favorizirane Japonke in se še petič v zgodovini uvrstile v polfinale. V torek se bodo za finalno vstopnico tako pomerile s Špankami, ki so bile na prvi tekmi dneva po podaljšani igri z 2:1 boljše od Nizozemk.

Španke se imele skozi celotno tekmo več strelov, proti vratom nizozemske vrste so jih sprožile kar 26.

Jasno in nespametno igranje z roko v polju nizozemske branilke Stefanie van der Gragt je Španiji prineslo kazen manj kot deset minut pred koncem rednega dela. Z bele točke je bila zanesljiva napadalka Mariona Caldentey in premagala nizozemsko vratarko Daphne van Domselaar v 81. minuti.

Nizozemska je spoznala, da ne more več igrati tako obrambno, in je vse sile usmerila v napad. Van der Gragt se je za svojo prejšnjo napako oddolžila tako, da je sama prebila špansko obrambo in v sodnikovem dodatku zadela za izenačenje ter oranjam izsilila dodatnih 30 minut igre.

V podaljšani igri pa so bile boljše Španke in si prvič v zgodovini priigrale polfinale mundiala.

Nizozemska, podprvakinja SP 2019, je tokrat ostala brez priložnosti za kolajno.

Španija bo v torek v polfinalu igrala z zmagovalkami tekme med Japonsko in Švedsko, finale je na sporedu 20. avgusta v Sydneyju.

Švedinje preko favoriziranih Japonk

Švedsko je sicer na tekmi dvakrat rešila prečka, kljub 10 minutam sodnikovega dodatka pa ji je uspelo zadržati prednost in premagati japonske tekmice.

Amada Ilestedt je v 32. minuti v Aucklandu prva zatresla mrežo s svojim četrtim golom na turnirju, Filippa Angeldal pa je prednost Švedinj povišala v 51. minuti, ko je uspešno zadela z bele točke. Japonka Fuka Nagana je namreč igrala z roko.

Vendar pa se azijske tekmice niso predale; Riko Ueki je v 76. minuti zgrešila enajstmetrovko, Aoba Fujino pa je s prostega strela v 87. nato zadela prečko. Napad je kronal sadove, saj je Honoka Hayashi končno poslala žogo v švedsko mrežo nekaj sekund kasneje.

Japonski se kljub stalnemu pritisku ni uspelo izogniti porazu, potem ko je pred tem navdušila s štirimi zmagami in kar 14 goli (ob le enem prejetem).

Za Švedsko je bila to druga zaporedna prestižna zmaga, potem ko je v osmini finala po enajstmetrovkah izrinila branilke naslova in rekordne zmagovalke, nogometašice ZDA.

Z izpadom Japonske v žrebu SP ni več nobene reprezentance, ki bi že nosila naslov svetovnega prvaka.