Prizna, da mu je težko, a druge možnosti ni bilo

Odbojka 12. Jul 20236:00 > 9:08 0 komentarjev
Tonček Štern
Tončka Šterna slovenska reprezentanca zelo pogreša, a vseeno se ji je uspelo uvrstiti na zaključni turnir lige narodov v Gdansk. Foto: Jure Banfi

Enega izmed nosilcev slovenske odbojkarske reprezentance Tončka Šterna po operaciji kolka čaka dolgotrajno okrevanje. Odlični korektor priznava, da mu je težko, ker ga ni zraven, a druge rešitve, kot iti na operacijo, ni bilo.

Tonček Štern, naslednik Mitja Gasparinija, v slovenski izbrani vrsti v tem poletju zaradi poškodbe ne more pomagati slovenski odbojkarski reprezentanci. Po prihodu na priprave se je zdelo, da so njegove težave niso tako resne narave, kasneje pa so se bolečine v kolku začele le stopnjevati.

“Že ob koncu klubske v Grčiji sem čutil bolečine. A ker do konca sezone ni bilo več veliko, nisem želel delati panike. Vseeno smo naredili magnetno resonanco, ki so pokazale določene težave. Stisnil sem zobe, osvojili smo grški naslov, menim, da sem prav odločil,” nam je zaupal 27-letni korektor Olympiakosa, ki bo v Pireju ostal tudi v prihodnji sezoni.

Operacija je bil edina možnost

Po sezoni je imel s klubskim soigralcem Alenom Pajenkom, ki ravno tako igra v Pireju, dva tedna počitka, prepričan je bil, da bo v tem času bolečina popustila in bo lahko normalno treniral v reprezentančnem dresu. V fitnesu je še šlo, ko so se začeli skoki, pa se je bolečina vrnila. Bila je še veliko hujša kot ob koncu sezone v Grčiji.

Tonček Štern Gheorghe Cretu
Foto: Profimedia

“Odločili smo se, da ponovno naredimo vse preiskave. Rentgen, magnetna resonanca, CT, skratka vse možno … Na koncu smo po vseh pogovorih, tudi s selektorjem, prišli do ugotovitve, da je najboljše, da se zadevo čim hitreje operira, saj se vse skupaj samo od sebe ne bi rešilo. Pomagala ne bi niti terapija, zato smo se vsi strinjali, da se to operira in se začne okrevanje. Šlo je za mehansko poškodbo, druge možnosti ni bilo,” nam je pojasnil povedal Štern.

Vse je šlo po načrtih

Šlo je za počeno ovojnico stegnenice, udarjanje kost na kost v kolčnem sklepu pa mu je povzročala neznosne bolečine. “Kot bi mi nekdo v kolk zabadal nož,” bolečine ponazori slovenski reprezentant.

Operacija, ki jo je opravil doktor Klemen Stražar, je potekala brez zapletov. “Operacija je potekala po novi tehnologiji. Vse je bilo računalniško usmerjeno. Brusili so mi stegensko kot ter zašili stegensko ovojnico. Po operaciji pet tednov ne smem stopiti na operirano nogo, kar se pa tiče gibljivosti pa sem imel že na začetku boljšo, kot so pričakovali zdravniki,” je razložil slovenski korektor.

Tonček Štern
Foto: Profimedia

Bo nared vsaj za Tokio?

Operativni poseg že pomeni, da Štern ne bo v celoti izpustil le lige narodov, pač pa tudi evropsko prvenstvo, kjer bodo Slovenci branili srebrno odličje. “Po taki operaciji se vrača od 3 do 4 mesece. Sam pričakujem okoli treh mesecev, seveda, če bo šlo vse po planih, za zdaj že kaže tako. Zdaj sta minila dobra dva tedna in imam občutek, kot da ne bi bil operiran. Seveda ostajam na berglah, upoštevam zdravnike, a kot pravim, imam občutek, da bi lahko že zdaj normalno hodil,” je še povedal Štern, ki upa, da bo lahko Sloveniji pomagal vsaj na kvalifikacijskem turnirju za nastopa na olimpijskih igrah v Tokiu, ki se začne 30. septembra. “Časovno bi se lahko izšlo, a bomo videli, kako bo potekala rehabilitacija.”

Veliko raje bi bil s fanti na igrišču

Odbojkarji iz Slovenske Bistrice bo reprezentančne kolege obiskal po prihodu iz Filipinov, da jih pozdravi, da dobi kakšen nasvet s strani reprezentančnih zdravnikov, kako krepiti mišice na operirani nogi. Ob tem pa nam je povedal, da si je vse tekme ogledal pred malih zaslonov, kar pa ni vedno najlažje. Veliko raje bi imel na sebi dres in na igrišču pomagala ekipi.

“Kar se tiče dosedanjih nastopov, lahko vse skupaj ocenimo pozitivno. Izpolnili so prvi cilj in se uvrstili na zaključni turnir. Fantom zagotovo ni bilo lahko, v enem mescu so se morali privaditi na nov sistem. To ni enostavno ne za podajalca ne za sprejemalce. S tekme v tekmo so kazali, da so bolj uigrani in da se lahko merijo z vsemi. Tudi proti Brazilcem in Poljakom so pokazali res visok nivo, za kiks lahko označimo le obračun z Bolgarijo in morda malce slabšo igro proti Italiji. V Gdansku bodo zagotovo še boljši, verjamem v fante, je pa veliko težje tekme gledati doma kot pa biti sam na delu,” nam je še zaupal Štern.

Tonček Štern
Foto: Profimedia

Tudi sam bi izbral Japonsko

Tako kot smo sami modrovali v prejšnjih člankih, se tudi Štajerec strinja, da so Japonci darilo z neba. “Težko je reči, da je temu tako, saj lahkih nasprotnikov v Gdansku ni. Gre za osem najboljših na svetu, dejstvo pa je, če bi moral sam izbirati, bi zagotovo tudi sam prej izbral Japonce kot pa Američane. Zagotovo pa ne bo lahko. Proti Japonski moraš biti zelo potrpežljiv, čakati na pravo žogo in se odločati pametno. Pomembno je, da taki ekipi pobegneš, saj je tako veliko lažje igrati. To so na zadnji tekmi dobro prikazali Poljaki. Samuraji so trdoživ nasprotnik, ne bodo se predali do konca, a verjamem, da je to tekmec, ki ga Slovenija lahko preskoči,” je opozoril Štern.

Slovenska reprezentanca bi v primeru zmage nad samuraji vsaj izenačila uvrstitev iz svoje krstne sezone, ko so v covidnem obdobju v Riminiju zasedli četrto mesto. V pretekli sezoni so ostali brez nastopa v izločilnih bojih.

Kdaj se začne akcija? Slovenci bodo polfinalni vstopnico lovili v četrtek, 20. julija ob 17. uri. Vse tekme v Gdansku si boste lahko ogledali na kanalih Sportkluba.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!