Slovencem ni uspelo razvozlati švedske enigme

Reprezentance 17. Jan 202421:55 > 21:57 1 komentar

Slovenska moška rokometna reprezentanca je drugi del evropskega prvenstva v Nemčiji začela s porazom proti Švedom v skupini 2. V Hamburgu so varovanci selektorja Uroša Zormana proti aktualnim evropskim prvakom visoko izgubili z 22:28 (7:11) in si otežili morebitno napredovanje v izločilne boje.

Varovanci Uroša Zormana so odlično začeli obračun in zaustavili švedski napad. Toda v nadaljevanju se je slovenski napad ohladil, Slovence je v obup spravljal vratar Andreas Palicka, Skandinavci pa so na drugi strani našli pot do zadetkov preko protinapadov.

Na prvenstvu, na katerem je do tega obračuna v povprečju padlo 57,2 gola na tekmo, je bila tekma med Slovenijo in Švedsko zagotovo izjema. Zato ne preseneča, da sta imeli obe strani po 20 minutah 38- oziroma 42-odstotno učinkovitost v napadu. Z 18 goli po 30 minutah, kolikor jih je bilo doseženih tudi med Gruzijo in Bosno ter med Dansko in Češko, je bil to skupno najslabši strelski prvi polčas na letošnjem evropskem prvenstvu.

Aktualni evropski prvaki so drugi polčas začeli z delnim izidom 4:0 in slovenska izbrana vrsta ni več ujela priključka. Še naprej je v vratih blestel Palicka, v nadaljevanju sta se sicer obe reprezentanci vendarle nekoliko razigrali v napadu, toda dvomov o končnem zmagovalcu ni bilo.

Palicka je na koncu zbral 14 obramb (50 odstotkov). Lucas Pellas je z osmimi goli najboljši švedski strelec, Jim Gottfridsson je dosegel le en zadetek, a je poskrbel za pet podaj. Aleks Vlah je bil najboljši slovenski strelec, dosegel je sedem golov.

Slovenija je devetič izgubila proti Švedski in drugič zapovrstjo. V seštevku ima po 15 tekmah štiri zmage in dva remija.

Naslednji tekmec Slovenije v Hamburgu bo Portugalska. Dvoboj bo na sporedu v petek ob 15.30. Nato za Zormanove varovance sledita še nedeljski obračun proti Nizozemski (15.30) in torkov spopad z Dansko (18.00).

V polfinale napredujeta po dve najboljši ekipi iz skupine 1 in 2, tretjeuvrščeni pa se bosta pomerili za končno peto mesto. Vse te tekme bodo v Kölnu od 26. do 28. januarja.

Bledi Norvežani, Danci zanesljivi

Portugalci so na prvem današnjem obračunu v Barclays Areni razkrili vse slabosti na letošnjem zaključnem turnirju neprepričljivih Norvežanov. Rokometaši s Pirenejskega polotoka so v končnici prvega polčasa povsem zagospodarili na igrišču, v drugem polčasu pa vseskozi imeli v oblasti Skandinavce. Najbolj učinkovita sta bila Pedro Portela z osmimi in Martim Costa s sedmimi goli, za osmoljence z Norveške pa je Alexandre Blonz dosegel sedem zadetkov.

Na drugi današnji tekmi v Hamburgu je Danska šele v drugi polovici tekme zlomila odpor Nizozemcev. Pri dvakratnih evropskih prvakih iz Hamletove dežele je bil najbolj učinkovit Mathias Gidsel, pri Nizozemcih Rutger ten Velde, oba sta dosegla po osem golov.

Po uvodnem krogu v skupini 2 imata Danska in Švedska po štiri točke, Slovenija in Portugalska po dve, Nizozemska in Norveška pa sta brez njih.