Skoraj 50-letnih skomin je konec, Melbourne odet v italijanske barve

Grand Slam 28. Jan 202411:55 > 12:00 0 komentarjev
Jannik Sinner; FOTO: Profimedia

V finalu teniškega turnirja za grand slam v Avstraliji je Italijan Jannik Sinner s 3-2 v nizih porazil Rusa Danila Medvedjeva. Moskovčanu je tako še tretjič spodletelo v finalu Melbourna in ostaja pri eni zmagi na turnirjih velike četverice (US Open 2021), Sinner pa je po veličastnem triumfu nad Novakom Đokovićem v polfinalu prvič v karieri prišel do naslova na grand slamih.

Italijani so naposled le dočakali zmagovalca na najpomembnejših turnirjih v tenisu.

Urok, ki je pri zahodnih sosedih trajal vse od leta 1976, ko je tedaj Roland Garros osvojil Adriano Panatta, je h koncu v deželi “tam spodaj” pripeljal pegasti Južni Tirolec Jannik Sinner. Po 48 letih imajo Italijani spet teniškega “boga”, ki se s tako suverenim tenisom vsekakor ne namerava zaustaviti le pri enem naslovu na turnirjih, ki v svetu belega športa prinašajo največ denarja in svetovne prepoznavnosti.

Danes je 22-letnik iz San Candida sicer slabo začel, suvereno – po le dobre pol ure – izgubil prvi niz, oddal še drugega in kazalo je, da bo v svojem prvem finalu na najpomembnejših turnirjih “pogorel”.

Na koncu je odločila tudi svežina nog. V tretjem in četrtem nizu je Sinner Medvedjevu “ukradel” servis obakrat pri 5:4, tekmo spravil v peti niz, kjer je dokončno zlomil odpor ruskega “medveda” in se razveselil največje zmage v svoji karieri.

Srečanje je trajalo točno 3 ure in 45 minut, kar pomeni, da je Moskovčan na igriščih zadnja dva tedna preživel kar 24 ur in četrt! Sinner, na drugi strani, 18 ur in pol.

Sinner pred petimi leti:

Ruski finalist bo spet težko zaspal, saj je imel – tako kot dve leti nazaj proti Rafaelu Nadalu – v rokah vodstvo z 2-0 v nizih, pa ga zapravil. Tretjič v finalu Melbourna je zopet ostal praznih rok in gre počasi po stopinjah Andyja Murrayja, ki je ob reki Yarra finale izgubil kar petkrat.

Še nekaj statistike: Sinner je ob zmagi “bombardiral” 14 asov in storil 5 dvojnih napak. Na koncu je imel skoraj toliko neizsiljenih napak (49) kot “winnerjev” (50). Medvedjev je nepotrebnih napak storil nekaj več, nabralo se jih je 57, sta pa oba po štirikrat vzela servis tekmecu. Na koncu je po 283 odigranih točkah Sinner dobil piškavo eno več (142:141).

Sinner je drugič v karieri nadoknadil zaostanek 0-2 v nizih. Lani mu je to v Melbournu uspelo proti Madžaru Martonu Fucsovicu.

“Z vsako tekmo proti tebi se izboljšam. Želel bi si, da ta pokal dvigneš tudi ti, a saj tako ali tako mislim, da ga nekoč boš. Tam, od koder prihajam, je zjutraj -20 stopinj celzija, tako da mi je prav v užitek tekati po tej vročini,” je po finalu dejal Sinner, ki je v medsebojnih obračunih proti Danilu znižal na 4:6.

Potek finala

Medvedjev je Sinnerja hitro “ranil” z odvzemom servisa, ušel že pri izidu 2:1 in prednost ohranil do konca niza.

Moskovčan v prvem delu srečanja ni ponudil niti ene priložnosti za “brejk”, sam pa žogo pridno držal v izmenjavi in bitko neubranljivih udarcev (t. i. “winnerji”) dobil s 14 proti 5.

V drugem nizu je po le nekaj več kot pol ure povedel z dvojnim odvzemom servisa (5:1), sicer Italijanu dovolil, da se mu ta približa na 5:3, ima tudi “brejk” žogico za popoln priključek na 5:4, nato pa vseeno povedel že z 2-0 v nizih.

Medvedjev je v tem delu srečanja naredil le osem neizsiljenih napak in oddal zgolj dve točki na lasten začetni udarec.

Kopiraj in prilepi

V četrtem nizu se je Sinner zbudil do te mere, da je zaigral bolj zbrano, pri 5:4 odvzel servis in tekmo popeljal v četrti niz. V tem delu srečanja je bil “Medo” tisti, ki se mu ni ponudila niti ena priložnost za pobeg z odvzetim servisom.

V četrtem nizu je prvič postalo vroče v sedmi igri, ko je Medvedjev na servis 22-letnega Italijana najprej povedel z 0:30 in si takoj zatem priigral tudi zlato priložnost za pobeg na 4:3.

Samo še na enem turnirju v odprti dobi je tolikšno število tekem zavilo v peti niz. Zgodilo se je leta 1983 v Flushing Meadowsu.

Zlato “šanso” je zapravil in potem, kot v prejšnjem nizu, Sinnerju dovolil odvzem servisa pri 5:4. Občinstvo je ponorelo, “kruha in iger” lačna avstralska publika se je razveselila odprtih vrat v peti odločilni niz.

Največje vprašanje je, kaj bodo na to porekle noge Danila Medvedjeva, ki igrajo že 30. (polni) niz v zadnjih dveh tednih, odkar se je turnir začel!

Kapitulirale so v šesti igri, ko je serviral za izenačenje na tri in utrpel “brejk”, Sinner je tekmo mirno pripeljal do konca.

Pred srečanjem

Dvaindvajsetletni Italijan je bil po prepričljivih predstavah v Avstraliji močan favorit za naslov.

Na poti do finala je izgubil le en niz, nadvse suveren pa je bil tudi proti prvemu igralcu sveta, ki ga je premagal v štirih nizih. Če bi slavil, bi postal prvi Italijan z zmago na turnirjih velike četverice v konkurenci posamezniku po Adrianu Panatti. Ta je v Parizu slavil daljnega leta 1976!

Na drugi strani je Medvedjev na treh od šestih dvobojev igral pet nizov, dvakrat pa je moral nadoknaditi zaostanek z 0:2 v nizih.

Sinner je prvi italijanski igralec v finalu OP Avstralije, lahko pa postane tretji teniški igralec z Apeninskega polotoka z naslovom grand slam po Nicoli Pietrangeliju in Panatti, ki sta bila najboljša v Parizu.

Medvedjev je v finalu Melbourna 2021 izgubil proti Novaku Đokoviću, 2022 pa z Rafaelom Nadalom. Zadnji ruski zmagovalec v Avstraliji je Marat Safin, ki je 2005 ugnal Lleytona Hewitta.

Arina Sabalenka
Arina Sabalenka Foto: Profimedia

Med ženskami je naslov osvojila Belorusinja Arina Sabalenka, ki je bila v finalu boljša od Kitajke Qinwen Zheng s 6:3, 6:2.