Nova realnost biatlona: nič več prijateljskih nasvetov

Anže Globevnik
Foto: Sloski biatlon

Z današnjima tekmama s skupinskim startom bo padel zastor nad svetovnim biatlonskim prvenstvom. V Novem Mestu na Moravskem so se s specifičnimi, bolj spomladanskimi kot zimskimi razmerami poleg tekmovalcev soočili tudi serviserji, ki so morali zato garati še bolj kot običajno.

Za slovensko biatlonsko reprezentanco v tej sezoni skrbi šesterica smučarskih serviserjev, med katerimi jih pet prihaja iz Slovenije, eden pa iz Bosne in Hercegovine. Ekipi poveljuje Anže Globevnik, Blejec, ki je v tej vlogi že več kot deset let. Za njim in sodelavci je izjemno zahtevnih 14 dni, saj so se prvič v letošnji sezoni soočili z zelo toplim vremenom in mokrim snegom.

Hitre spremembe so še težje

“Če razdelimo naše delo: najprej je izbor smuči, potem sledi izbor struktur, nazadnje pa še izbira maž. V tretjem delu smo z letošnjo sezono zaradi ukinitve fluora vse začeli na novo. Iz ničle. Pogoji v Novem Mestu so prvič v tej sezoni takšni, da je sneg umazan in moker. Fluor je bil ravno v takšnih pogojih najboljši. Zato smo morali res veliko testirati, da dobimo najboljše,” je besede glavnega trenerja Ricca Grossa, da so serviserji testirali kot nori, pospremil Globevnik.

“Prvi dan je bil sneg moker, nato so ga solili. Posledično se je zgornja podlaga spremenila. Po prvem tednu so ves sneg zamenjali in navozili novega. In spet je bilo treba iti od začetka,” je dodatno pojasnil. A če je že bilo tako zelo toplo (čez dan tudi več kot 10 stopinj Celzija), so bili pogoji vsaj oba tedna zelo podobni. “Hitro se zgodi sprememba v enem dnevu, ko gremo iz enega v drug ekstrem. Takrat je še bolj naporno.”

Opozarjal je že pred sezono

Najboljši tekači v slovenskem taboru, predvsem Jakov Fak in Anamarija Lampič, imata na voljo 30 parov smuči. Še z okrog 50 razpolagajo serviserji in tehniki. Kljub veliki izbiri, trudu in vloženi energiji pa sploh moški del v začetku šampionata ni bil najbolj zadovoljen s smučmi.

“Pri puncah je bilo ves čas kar v redu, pri fantih pa je bil že v prvem tednu ekstrem. Ogromno snega je pobralo, proga je bila umazana. Smuči so iz kilometra v kilometer izgubljale. Tekmovalci so imeli dober občutek, ampak 80 odstotkov jih je govorilo, da so imeli slabe smuči. Ni bilo optimalno, se zgodi. Tekmovalce sem pred sezono zaradi novih maž opozarjal, da bo lahko en dan super, naslednji dan v istih pogojih pa spet nekaj drugega. Veliko reprezentancam se je to letos že zgodilo,” opravičila ni iskal Globevnik.

Jakov Fak
Foto: Profimedia

Pričakoval je še večje razlike

Prav že omenjeni fluor je pomembno vplival na razmerje med najmočnejšimi. Pri moških odstopajo Norvežani, pri ženskah Francozinje. Je težko tekmovati z največjimi, ki imajo v času prvenstva na prizorišču po dva tovornjaka?

“Ne smemo gledati tako. Mi moramo najbolje opraviti svoje delo. Na začetku sezone sem pričakoval večje razlike. Ko je bilo vreme hladno in je bil sneg hladen, tekaški časi niso bili nič slabši od prejšnjih let. V mokrih pogojih pa se pozna, res je težko. Sploh na dolgih preizkušnjah, ko na koncu na smučeh ne ostane več veliko. Takrat je zahtevno,” je dodal sogovornik. “Včasih je želja, da bi naredil še bolje, prevelika in je na koncu slabše. Ampak do konca tekme ne veš, ali si naredil dobro ali ne.”

Je pa prepoved fluora v zimskih športih zaradi evropskih smernic vplivala tudi na sodelovanje članov različnih reprezentanc. “Prejšnja leta si v pogovoru s kakšnim prijateljem dobil kakšen nasvet ali smernice, letos pa … Vsak dela zase. Pri mažah smo vsi šli od začetka. Zato ni nobenega nasveta,” je Globevnik opisal novo realnost.

slovenski servis biatlon
Foto: Sloski biatlon

Kot je še povedal 43-letnik, ki se je slovenski ekipi pridružil že več kot dvajset let nazaj, vmes pa jo dvakrat tudi zapustil, a so ga vedno uspešno prepričali v vrnitev, tudi več opreme ne zagotavlja takojšnjega napredka.

“Osebja imamo letos dovolj, tukaj nimamo težav. A velike reprezentance že leta in leta sistematično vlagajo veliko denarja, zato ves čas napredujejo. Mi jim pa skušamo slediti. Težko je. Veliko reprezentanc ima posebne tovornjake za pripravo struktur, ki jih vrežejo v smuči. Tega mi žal nimamo. Ampak ni enostavno: tudi če bi kupili to, ne bi mogli takoj tekmovati z največjimi. To je veliko let dela, da jih ujameš. In veliko denarja.”

Anže Globevnik
Foto: SK

Gledati moramo nase

Je pa zato vsaj sodelovanje s proizvajalci korektno. Z obeh strani. “Največji zvezdniki imajo večjo podporo, lahko dobijo tudi nekaj več smuči. Mogoče včasih dobimo želeno malo pozneje ali malo težje, ampak dobimo tudi mi. Opreme najvišje kakovosti morda številčno nekaj manj, ampak se da. Mogoče je bolje, da se manj obremenjujemo s tem in osredotočamo nase. Da naredimo najbolje. Kot pa da govorimo, kaj bi morali imeti,” je v pozitivnem tonu zaključil Globevnik.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje