Brez golov ne bo šlo: Olimpija po porazu stisnjena ob zid

Hokej 25. Feb 202420:14 1 komentar
Pustertal Olimpija

Hokejisti Olimpije so na prvi tekmi dodatnih kvalifikacijah za končnico lige ICE gostovali v Brunicu in domačemu Pustertalu morali priznati premoč (3:0). Ker bo v četrtfinale napredovala ekipa, ki bo v kratki seriji prva zbrala dve zmagi, morajo Ljubljančani v torek v Tivoliju nujno zmagati, drugače bo njihove mednarodne sezone konec.

Manj kot 48 ur po koncu rednega dela sezone v ligi ICE se je za Olimpijo začel najpomembnejši teden v letošnji sezoni. Na gostovanju pri Pustertalu, ki je na lestvici končal mesto pred Ljubljančani, so odprli kratko serijo dodatnih kvalifikacij za končnico. Južni Tirolci so se predvsem po zaslugi odlične igre ob igralcu več in igralcu manj ter po enem golu v vsaki tretjini veselili zaslužene zmage (3:0) in naredili velik korak k napredovanju v četrtfinale. Gostje so bili v napadu enostavno preveč neučinkoviti, da bi lahko upali na kaj več.

Najprej gol z igralcem več …

Po mirnem začetku, v katerem so se v obeh ekipah zavedali pomembnosti tekme, so domači povedli v 7. minuti. Neumen in nepotreben prekršek je v napadalni tretjini storil Trevor Gooch, Pustertal pa je kratek počitek Američana izkoristil sekundo pred koncem kazni, ko je z desne strani podal Alex Petan, pred golom pa je plošček v mrežo pospravil Daniel Catenacci. Italijan je bil že prej dvakrat nevaren ob powerplayu, še pred njim pa se je v idealni situaciji z igralcem manj sam pred golom Italijanov znašel Žiga Pance, a je Jacob Smith njegov slab strel odbil.

Tudi sicer je imel Lukaš Horak v vratih Olimpije v prvih 20 minutah več dela od svojega kanadsko-italijanskega kolega na drugi strani, toda gostje niso bili nenevarni. Veliko je bil pri strelu predvsem Ville Leskinen, a mu je vse tri poskuse ustavil Smith. Še najbližje izenačenju je bilo v 12. minuti, ko sta Finec in Marcel Mahkovec izpeljala protinapad dveh proti enemu, a brez uspeha.

… nato še z igralcem manj

Italijani so v začetku druge tretjine močno pritisnili proti vratom zmajev, ki pa jih je še naprej uspešno čuval Horak. Nato se je igra z igralcem več ponudila tudi gostom, a streli Goocha, Leskinena, Mahkovca in Aljaža Predana niso našli cilja, saj jih je ustavljal Smith. Hitro zatem so do številčne prednosti prišli še domači, strelec prvega gola Catenacci pa je zadel vratnico.

Olimpija je ob vstopu v drugo polovico tekme odločneje pritisnila proti golu tekmeca, za kar so bili hitro nagrajeni s powerplayom. A Ryan Michael Stanton je po polovici kazni izkoristil nepozornost Ljubljančanov ob menjavi in sam pridrsal pred Horaka ter ga z bekhendom tudi premagal. Obe ekipi sta imeli do drugega odmora še nekaj priložnosti za spremembo rezultata, vroče je bilo predvsem ob tretji kazni Pustertala slabi dve minuti pred sireno, a je ostalo pri 2:0 za volkove.

Še zadnji žebelj v krsto

Dobrih deset navijačev slovenskih prvakov je ob začetku tretjega dela tekme upalo na hiter gol gostov, a se je zgodilo ravno obratno. V 44. minuti je Christian Kasastul pobegnil po desni strani, njegov strel pod prekrškom pa je Horak ustavil. A kaj ko je ob powerplayu znova udarila naveza Petan-Catenacci in črno-rumeni so pobegnili že na 3:0.

Vrsta Upija Karhule kljub visokemu zaostanku ni uspela več resno ogroziti domačih vrat, niti ob še eni številčni prednosti in poskusu brez vratarja v zadnji minuti. Pustertal je razliko brez večjih težav zadržal vse do zadnje sirene in skupaj z dobrih 2300 navijači proslavil pomembno zmago, ki jo bodo skušali potrditi že čez dva dni v slovenski prestolnici.

Pustertal – Olimpija 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Dvorana Intercable Arena, gledalcev 2317, sodniki: Hronsky, Smetana (glavna), Durmis, Konc.
Strelca: 1:0 Catenacci (Petan, 7., PP1), 2:0 Stanton (Mantinger, 34., SH1), 3:0 Catenacci (Hannoun, 45., PP1).
Kazenske minute: Pustertal 10, SŽ Olimpija 8.

Olimpija mora namreč volkove, s katerimi ima v tej sezoni še vedno pozitiven izkupiček (3:2 v zmagah), nujno premagati na domači tekmi v torek v Ljubljani, drugače bo mednarodne sezone za zeleno-bele konec. Če bi jim to uspelo, bo odločilna tretja tekma v četrtek v Brunicu.

“V igri pet na pet je bilo precej izenačeno, odprta tekma, v kateri smo oboji imeli veliko priložnosti. Vratarja na obeh straneh sta bila odlična. Igra z igralcem več in manj je bila danes odločilna, saj smo prejeli tri gole. Pred torkom ne bomo veliko spreminjali, saj zato enostavno ni časa. Moramo verjeti v stvari, ki so nas pripeljale tako daleč v sezoni,” je po tekmi dejal trener Olimpije Upi Karhula.

“Vedno je težko izgubiti prvo tekmo v seriji. To enostavno ni bil naš večer. Igrali smo dobro, a v tem delu sezone to ni dovolj dobro. Moramo biti precej boljši, precej bolj disciplinirani. Ne smemo si privoščiti toliko kazni, to nas je drago stalo. Do torka moramo to spremeniti,” pa je dodal Žiga Pance.

V drugem paru pre-playoffa so Pioneers Vorarlberg na gostovanju presenetili Innsbruck (6:3) in so že na pol poti do premierne uvrstitve v končnico.

Moštvi, ki se bosta iz dodatnih kvalifikacij prebili v končnico, se bosta med osmerico pridružili KAC-u, Fehervarju, Salzburgu, Bolzanu, Linzu in Beljaku. Po izboru najboljših treh se bo četrtfinale s prvimi tekmami začel že čez teden dni, 3. marca.