Svetovni prvaki niso dovolili presenečenja

Katar 2022 22. Nov 202221:54 0 komentarjev
nogomet

Že uvodna tekma tretjega dne svetovnega prvenstva v Katarju je poskrbela za veliko presenečenje. Argentina, za mnoge ena od glavnih favoritinj za naslov prvaka, je izgubila proti Savdski Arabiji z 1:2! Južnoameriški prvaki so prek Lionela Messija povedli že v 9. minuti, Arabci pa so jim z obrestmi vrnili v začetku drugega polčasa in poskrbeli za senzacijo svetovnih razsežnosti. Potem ko sta Danska in Tunizija odigrali prvo tekmo brez zadetkov na turnirju, sta se tudi Mehika in Poljska razšla brez zadetkov. Večer se je zaključil s tekmo med Francijo in Avstralijo, ki so jo s 4:1 dobili aktualni svetovni prvaki.

Francozi so svetovno prvenstvo v Katarju začeli tako, kot so zaključili zadnjega pred štirimi leti v Rusiji – z zmago. Aktualni svetovni prvaki so na svoji uvodni tekmi na stadionu Al Janoub s 4:1 ugnali Avstralijo, čeprav je na uvodu že dišalo po novem presenečenju. Galske peteline je že v deveti minuti z zadetkom presenetil Craig Goodwin, njihov položaj pa je nato še poslabšala poškodba Lucasa Hernandeza, ki ni mogel nadaljevati obračuna.

A Igralci selektorja Didierja Deschampsa so se po začetnem šoku le zbrali in v 27. minuti izenačili prek Adriena Rabiota, le pet minut pozneje pa jih je v vodstvo popeljal Oliver Giroud. Avstralci so se v drugem polčasu pomaknili na svojo polovico in prežali na napake nasprotnika, a je niso dočakali.

Francozi so vodstvo še povišali v 68. minuti, ko se je med strelce vpisal Kylian Mbappe, končni izid tekme pa je tri minute pozneje postavil Giroud. Napadalec Milana je dosegel že svoj 51. reprezentančni zadetek in se na lestvici najboljših strelcev francoske vrste izenačil z doslej vodilnim Thierryjem Henryjem.

Ochoa mehiški heroj

Na papirju najbolj izenačen torkov obračun se je tudi v prvem polčasu izkazal za takšnega. Nobena reprezentanca si v prvih 45 minutah tekme ni uspela pripraviti resnejše priložnosti. Še najlepši priložnosti za spremembo izida je imela Mehika, ko je v 26. minuti streljal Alexis Vega.

Poljaki na drugi strani so delovali zelo zadržano in brez idej. Robert Lewandowski za zdaj ni imel vidnejše vloge.

V nadaljevanju se je tekma nekoliko razživela, daleč najlepšo priložnost pa so imeli Poljaki, ki so imeli po posredovanju VAR-a v 55. minuti na voljo tudi enajstmetrovko. Odgovornost je prevzel najboljši poljski napadalec Lewandowski, toda njegov strel je ubranil zimzeleni Guillermo Ochoa. Na drugi strani so imeli Mehičani izjemno priložnost v 64. minuti, ko je s strelom poskusil Henry Martin, vendar se je z izjemno obrambo izkazal Wojciech Szczesny. Do konca srečanja smo nato spremljali podoben obračun kot prvem polčasu, tako da sta se tekmeca na koncu razšla brez zadetkov, posledično je to še druga zaporedna tekma s tem najmanj priljubljenim izidom

Tunizija poskrbela še za drugo današnje presenečenje

Dvoboj v Al Rayyanu se je v prvem polčasu večinoma odvijal na sredini igrišča. Danci so imeli žogo več v svoji posesti (61%-39%), a nevarnejši so bili Tunizijci. V 24. minuti so prek Isama Jebbalija, ki je pobegnil obrambi Skandinavcev, tudi zatresli mrežo Danske, a je bil zadetek zaradi prepovedanega položaja upravičeno razveljavljen. Toda mreži se nista zatresli in ob polčasu, ki je bil tokrat podaljšan za štiri minute, je na semaforju svetil izid 0:0.

V drugem polčasu so Danci malce pritisnili na plin in tudi stresli mrežo Tunizije, toda zadetek Andreasa Skova Olsna je bil razveljavljen zaradi prepovedanega položaja. Priložnost tekme so Skandinavci zapravili v 71. minuti, ko je z glavo streljal Andreas Cornelius, a z razdalje zgolj dobrega metra stresel le vratnico. Tunizija je v sodniškem pogledu “preživela” celo ogleda VAR-a in potencialno enajstmetrovko zaradi igre z roko v kazenskem prostoru. Tako smo dočakali prvi remi brez zadetkov na tem turnirju.

Šok vseh šokov: Savdijci ugnali Argentince

Začetek tekmovanja v skupini C se je odvila povsem drugače od pričakovanj. Argentina, ki je v obračun s Savdsko Arabijo vstopila kot velika favoritinja, je sicer odlično začela in takoj prevzela iniciativo, kapetan in prvi zvezdnik gavčev Lionel Messi pa je prvo priložnost zapravil že v 2. minuti, ko se je izkazal za vratar Al-Owais.

Je pa eden najboljših nogometašev sveta prvič na turnirju zadel v 9. minuti, ko je slovenska sodniška ekipa, na čelu s Slavkom Vinčičem, po prerivanju v kazenskem prostoru in intervenciji VAR-a dosodila enajstmetrovko. Zvezdnik PSG-ja je bil hladnokrven in Južnoameričani so povedli z 1:0. Videotehnologija se je znova vmešala v 27. minuti, tokrat v škodo Argentine, ko je razveljavila zadetek Lautara Martineza.

Začetek drugega polčasa je prinesel šok za Argentince. Po hitri akciji Savdske Arabije je namreč izid z natančnim strelom izenačil Saleh Al Shehri. Težave super favoriziranih južnoameriških prvakov so se še povečale v 53. minuti, ko je s krasnim golom Savdijce v vodstvo popeljal kapetan Salem Aldawsari.

Vrsta Lionela Scalonija si v nadaljevanju tekme kljub zaostanku ni priigrala veliko pravih priložnosti. Messi je poskušal, a so bili ob njem vselej vsaj trije tekmeci, svoje je dodal še Al-Owais. Po več kot 12 minut dodatka so se Savdijci veselili zgodovinske prve zmage na SP, Argentina pa je proti na papirju najslabši ekipi skupine C ostala brez točk.